V septembri sa opäť vraciame ku každodenným povinnostiam, doma začíname tráviť viac času. Koniec leta je preto príležitosťou spestriť si terasy novou zeleňou.

 

indianskeleto3

 

Postupne dokvitajúce letničky teraz môžete nahradiť trvácou zeleňou, napríklad zaujímavými drevinami. Tie sa môžu niesť napríklad v znamení trendového štýlu Indiánske leto. Svojimi pútavými tvarmi a predovšetkým nádhernými farbami kvetov a listov okamžite zaujmú a prispejú k vyššej atraktivite vášho obytného exteriéru. Precízne vybrané rastliny vám navyše umožnia vychutnať si potešenie z konca leta na terase alebo väčšom balkóne úplne inak ako v minulých rokoch. Z bohatého výberu drevín, ktoré teraz záhradníctva ponúkajú, odporúčame trúbkovec, pieris, bršlen, škumpu alebo krásnoplod.


Odlišný pôvod


Každá z drevín, ktoré sú pre tento štýl vhodné, pochádza z odlišných častí sveta. Aj z tohto dôvodu je spojenie týchto rastlín netradičné a unikátnejšie. Trúbkovec pochádza z Ameriky, hoci v súčasnosti ho bežne nájdete aj v krajinách okolo Stredozemného mora. Vždyzelený bršlen sa vyskytuje Ázii, Austrálii, Severnej Amerike a na Madagaskare. Pieris rastie v dolinách a v nízkych pohoriach v Japonsku a Himalájach. Krásnoplod s nápadne farebnými plodmi pochádza z Číny, škumpa, ktorá vyniká prekrásnym purpurovým olistením zasa z juhovýchodného Francúzska, Turecka, pričom rastie aj v Himalájach a v Číne.

 

indianskeleto2

 

Možnosti využitia


Jednotlivé rastliny sa vyznačujú rôznymi rastovými charakteristikami. Trúbkovec je popínavá drevina, ktorá na konci leta bohato kvitne oranžovými, červenými alebo žltými kvetmi v tvare trúbky. Mnoho ľudí si túto drevinu spája s problémami, jej príliš agresívnym rozrastaním a mohutnosťou. Existujú síce rýchlo rastúce veľké kultivary, avšak nedávno sa v ponuke objavilo aj množstvo kompaktnejších kultivarov pod označením „Summer Jazz“. Práve tieto sú výborne aj na pestovanie v objemnejších vegetačných nádobách na balkónoch a terasách.


Bršlen patrí k obľúbeným a často vysádzaným vždyzeleným krom. Vyniká kompaktnosťou, úžasnou rozmanitosťou a pestovateľskou nenáročnosťou. A hoci nie je pestovaný kvôli kvetom, o pestrosť sa postarajú jeho často nádherné listy. Môžu byť tmavo alebo svetlo zelené, žlto alebo bielo zelené. Kultivary „Emerald Gaiety“ alebo „Emerald“ n 'Gold “, vyzerajú krásne v spojení s inými rastlinami indiánskeho leta. Pútavé kultivary „Heespierrolino“, „Blondy“ a „Harlequin“ majú dokonca listy, ktoré sú takmer biele.


Množstvo kultivarov ponúka aj ďalšia, vzrastovo nižšia a krovito rastúca vždyzelená drevina – pieris. V septembri prekvapí dokonca výraznou farebnosťou niektorých listov alebo pukov. Hodia sa kultivary „Debutante“, „Cupido“ a „Forest Flame“. Pozoruhodné sú aj nové kultivary „Bolero“, „Carnaval“ a „Katsura“.

 

indianleto4


Krásnoplod je čoraz obľúbenejšia drevina, ktorá sa vysádza do záhrad, napríklad tých v ázijskom štýle. Porastie vám ale aj vo väčšom črepníku. Na jeseň je tento ker prekrásny vďaka zhlukom fialových bobúľ, ktoré na ňom zostávajú až do adventného obdobia. K osvedčeným patrí najznámejší kultivar „Profusion“.


Škumpa pôsobí už na pohľad exotickejšie, ale hrejivo a je príjemne aromatická. Vyniká buď zelenými alebo tmavo purpurovými listami a jemnými obláčikmi kvetov a plodov. Pri pohľade z diaľky pripomínajú tieto jemný chumáč vaty. Škumpa takisto skvele zapadá do tejto skladby rastlín v štýle Indiánske leto. Je nenáročná, znesie sucho, teplo aj silnejšie slnko.

 

indianske leto rastliny

 

Veľmi dôležitou súčasťou týchto drevín, ak majú vyniknúť, sú štýlové vegetačné nádoby. Vyberajte tie, ktoré sa budú hodiť do prostredia vašej terasy. Nevyhnutné je, aby boli odolné voči mrazu, keďže je predpoklad, že budú vonku aj počas zimy. Musia byť tiež objemnejšie, aby mali korene vysadených rastlín dostatok priestoru na rozrastanie sa. Neobávajte sa pri výbere experimentovať, vysadiť drevinu do bežného, napríklad plastového, črepníka je škoda. Využite moderné aj netradične pôsobiace, dizajnovo nápadnejšie čierne kvetináče, alebo sivé keramické aj kovové nádoby s patinou. Využite bez obáv aj tie, ktoré charakterizujú lesklejšie povrchy. Aj táto voľba pomôže k získaniu pocitu harmónie a čistoty, ktorá veľmi dobre zapadá do príjemného indického leta na terase.


Na čo sa zamerať pri kúpe?


Dreviny, ktoré si kúpite by mali byť primerane veľké, menšie jedince totiž na vašej terase až tak nevyniknú. Nutné je vyberať len rastliny bohato olistené, neopadávajuce, vitálne pôsobiace a bez známok chorôb a škodcov. Pri výbere sa zamerajte na odporúčané kultivary, práve tieto sú vhodné na pestovanie vo vegetačných nádobách. Rastliny by mali byť kvalitne zakorenené, substrát v črepníku má byť mierne vlhký, nie zmáčaný – je predpoklad, že drevina by v tomto prípade mohla mať odhnité korene.

 

skumpa2019

 

Všetko pre perfektný vzhľad


Väčšina drevín, ktoré v článku odporúčame, uprednostní slnečné miesto, vhodný je aj polotieň. Úplný tieň nie je veľmi vhodný, rastliny tu málo kvitnú a ich listy sa nikdy naplno nevyfarbia. Substrát by mal byť čerstvý, priepustný a výživný. Pri pestovaní pierisu odporúčame zvoliť kyslejší substrát. Základom úspechu je pravidelne dreviny zavlažovať avšak treba dať pozor na to, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát v črepníku mierne preschol. K celkovej atraktivite týchto drevín prispieva aj prihnojovanie kvalitným viaczložkovým hnojivom, ideálne priebežne počas vegetačného obdobia. Vybrané dreviny nie sú náročné na pravidelný rez, v tom spočíva ich prednosť. Pred príchodom zimy je vhodné črepníky obaliť bublinkovou fóliou, následne jutovinou a premiestniť ich aj s rastlinami na chránené miesto bližšie k domu.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

 

Pin It