Už na prvý pohľad je to atraktívna a exoticky pôsobiaca drevina, ktorá nezaberie veľa miesta. Výborne sa hodí aj na balkóny, terasy a do átrií.

 

skimiauvod

 

V priebehu novembra a počas adventu sa táto nenáročná vždyzelená drevina prezentuje atraktívnymi pukmi, ktoré ukrývajú budúce kvety. V takejto podobe si ju aj môžete aj kúpiť. Nápadne sfarbené puky si zachovávajú svoju farebnosť počas celej zimy. Na jar, často v apríli, sa puky otvoria a drevina rozkvitne drobnými bielymi alebo ružovými kvetmi. Tie sa navyše vyznačujú príjemnou vôňou a aj preto ich milujú včely.

Ďalšie kvetné puky sa objavujú každoročne na konci augusta. Nádhernou ozdobou týchto kríkov sú aj plody. Stálu krásu tejto vďačnej dreviny zasa prezentujú kožovité listy, tie zostávajú sviežo zelené počas celého roka.

 

bannerZO 2


NOVÉ DRUHY A KULTIVARY


Sortiment skímií sa v uplynulých rokoch rozrástol o viacero nových a celkom pekných kultivarov. Líšia sa farbou pukov, intenzitou sfarbenia listov (rôzne odtiene zelenej alebo panašované listy) a tiež kompaktnosťou rastliny. Práve tá je pri umiestnení rastliny na balkóny a terasy kľúčová.


V ponuke sú už dnes zakrpatené kompaktné skímie, ale aj kultivary, ktoré sa vyznačujú bujnejším a voľnejším rastom. Najznámejším kultivarom je Rubella, ktorá zaujme vysoko dekoratívnymi červenými pukmi. Z ďalších kultivarov sú v ponuke Rubesta, Rubinetta a Red Dwarf. Zelenými a bielymi pukmi sa vyznačujú kultivary Finchy, White Globe, White Dwarf, Godries Dwarf Green a Fragrant Cloud. Červenými plodmi upútajú kultivary Pabella, Obsession, Veitchii and Temptation.

skimia4

 

ZAČIATKY V LONDÝNE


Cesta skímie do našich záhrad, na balkóny a terasy začala v 19. storočí. Prvá rastlina sa dostala do Európy už v roku 1838 a objavila sa v skleníkoch londýnskej botanickej záhrady Kew Gardens. Latinský názov rastliny vznikol ale ešte skôr, v roku 1784, je odvodený od Miyama shikimi, čo je japonský názov skímie. Pôvodný kultivar Pabella je najpríbuznejší v súčasnosti najobľúbenejšiemu a najviac predávanému kultivaru Rubella.


Málo sa medzi bežnými pestovateľmi vie, že k tomu, aby rastlina v záhrade výborne prospievala, treba umiestniť samčiu rastlinu do blízkosti samičích. Tým sa podporí jej opelenie a následne tvorba plodov. Samčiu rastlinu možno spoznať podľa tvaru, kvitne bohatšie.

 

skimia2

 

Skimia je inak príbuzná s citrusmi. Zistíte to jednoducho. Stačí pomliaždiť medzi prstami jeden list a zacítite typickú arómu. Podobné niečo by ste zacítili aj pri listoch citrusov. Vo voľnej prírode skímiu nájdete v čínskych lesoch, ale aj v iných častiach Ázie, napríklad v Himalájach. Rastlina, ktorú si kúpite však bola s istotou vypestovaná v skleníku.


VYUŽITIE


Skímia je ideálnym prepojením medzi jeseňou a blížiacimi sa decembrovými sviatkami. Vynikne medzi typicky jesennými rastlinami akými sú vres, vresovec, brečtan, doplniť ju môžete sezónnymi doplnkami a dekoračnými predmetmi. Okrem balkónov a terás si môžete túto rastlinu umiestniť napríklad k vchodovým dverám, najlepšie na každú stranu jednu rastlinu. Vhodné je pestovať ju samostatne v dekoratívnom a mrazudolnom črepníku, pričom v rámci jedného priestoru môžete skombinovať aj viacero kultivarov. Výsledok bude excelentný!

 

skimia3

 

STAROSTLIVOSŤ


Rastlina obľubuje tieň alebo polotieň, v takomto prostredí sa najlepšie darí aj jej plodom. Na slnečnom mieste jej žltnú listy a nepôsobí príťažlivo. Vyhovovať jej bude kyslejšia pôda, môžete použiť substrát pre rododendrony. Ak je pôda menej kyslá, drevine žltnú listy. Drevinu vysádzajte vždy len s neporušeným koreňovým balom.


Najlepšie je skímiu zavlažovať priebežne, aj v zime, v dňoch, kedy je slnečno a nemrzne. Inak znesie skôr menej vody, medzi každou zálievkou nechajte zeminu pár dní preschnúť. Črepník, do ktorého rastlinu vysadíte, musí mať vždy na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Hromadenie vlhkosti pri koreňoch spôsobuje časom uhynutie tejto rastliny.


Rastlinu nestrihajte, zničili by ste jej charakteristický rast a zároveň sa pripravíte o krásne farebné puky a kvety. Nemajte obavy, aj bez strihania bude táto drevina nízka a udrží si kompaktný tvar. 

Skimia je pestovateľsky nenáročná a preto sa výborne hodí aj pre začiatočníkov. Netrpí chorobami ani škodcami. Počas prvej zimy a neskôr aj v dňoch, keď je veľmi nízka teplota, sa vyplatí zakryť ju bielou netkanou textíliou.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

Pin It