horec uvod

Existuje množstvo pozoruhodných druhov trvaliek. K tým najzaujímavejším patria horce. Nechajte sa nimi očariť. 

 

Do pozornosti sa dostávajú najmä v posledných rokoch. Vynikajú intenzívne, do modra sfarbenými kvetmi v tvare zvončekov. Zároveň patria k rastlinám, ktoré sú v intenzívnej pozornosti šľachtiteľov. Dnes preto už okrem modrej nájdete v záhradníctvach aj horce, ktorých kvety sú biele, ružové, fialové či dokonca viacfarebné. Existujú navyše aj horce s rôznou intenzitou modrej. S nebesky modrými, bledomodrými, tmavomodrými a indigovo sfarbenými kvetmi.


KOĽKO MIESTA ZABERÚ?


Aj túto prekrásnu trvalku môžete okrem voľnej pôdy pestovať v črepníku a ozdobiť si ňou napríklad balkón. Nezaberie veľa miesta, poteší dospelých aj deti. Horec vyniká kompaktným vzrastom, množstvom listov a veľmi bohatým kvitnutím. Rastlina je najkrajšia v období od júla do októbra. V tomto období si ju aj môžete kúpiť.

horec clanok

 


Horec inak pochádza z príkrych horských regiónov severnej pologule a z Ánd. Obľubuje miesta s priamym slnkom alebo polotieň. V porovnaní s iným trvalkami má špeciálne požiadavky na substrát. Ten by mal byť chudobný, mierne vlhký, teda presne taký, aký na pôvodných stanovištiach. Viacero druhov horcov však vyžaduje mierne vápenitú zeminu. Preto si vopred overte aký druh máte a čo skutočne potrebuje.


OSVEDČENÉ RADY


Pri pestovaní horcov v črepníkoch sa osvedčilo pripraviť si mix piesku, záhradnej zeminy, hlinitej pôdy a štrku. V takejto pôde sa rastline bude výborne dariť. Neskoro na jeseň a počas zimy sa presvedčte, či zemina v črepníku nie je príliš vlhká. Rastlina na prebytočnú vlhkosť pôdy totiž veľmi citlivo reaguje, môžu je začať zahnívať korene. Horec by ste mali aj s črepníkom preniesť pred zimou čo najbližšie k stene domu a nadzemnú časť zakryť kúskom netkanej textílie. Takto vám spoľahlivo prezimuje.

 

horec vyska

 

 


Horce sú inak veľmi otužilé rastliny. Hoci im pred zimou zasychá nadzemná časť, v pôde zostávajú životaschopné korene. Tie v ďalšom roku na jar vyženú nové listy a kvety. Ďalšou dôležitou zásadou je nechať rastlinu nerušene rásť. Zbytočne ju nerozdeľujte, nepresádzajte, nechajte ju jednoducho tam, kde je a tak ako je. Na jar jej môžete dopriať kvalitné viaczložkové hnojivo, čím podporíte tvorbu nových kvetov. Inak je starostlivosť o horce minimálna. Aj vďaka tomu vás potom každoročne potešia množstvom kvetov.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

Pin It