Ak obľubujete kvety a zeleň padne vám vhod záhrada. Ak ju nemáte môže vám poslúžiť aj balkón, či terasa. Zeleň sa však nemusí vojsť ani na sem. Zostáva vám stále ešte ďalšia možnosť – využiť zábradlie.

 

kvety zabradlie velky perex

 

Veľkou výhodou súčasnosti je širší sortiment, predovšetkým plastových vegetačných nádob, ktoré môžete umiestniť priamo na zábradlie. Nemusíte mať obavy, naplnené črepníky sú stabilné a ich prevrhnutie nehrozí. Dostanete ich kúpiť v rôznych veľkostiach, objeme, farbách, dizajne. Výber tak môžete prispôsobiť štýlu v akom sa nesie váš balkón alebo terasa. Vhodnejšie je, prirodzene, staviť na striedmosť, nevyberať, hlavne na kratšie zábradlia množstvo rôznofarebných a tvarovo odlišných variant. Väčšinou postačí jedna, dve nádoby.

 

Vegetačné nádoby na zábradlia, či už v podobe klasických črepníkov alebo hrantíkov, sú dostatočne stabilné, odolné voči poveternostným vplyvom, trváce, nevyžadujú špeciálnu údržbu. Niektoré majú aj otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. V ponuke týchto črepníkov, ktoré dnes bežne nakúpite aj v internetových obchodoch, sú dokonca samozavlažovacie varianty, čo oceníte vtedy, ak nemáte čas starať sa denne o zeleň.

 

S výsadbou do týchto nádob môžete začať už teraz, na jar. Zvoliť do jednej nádoby môžete jeden rastlinný druh, oveľa zaujímavejšie a hlavne trendovo pôsobia zmiešané výsadby. Využiť môžete rôzne druhy cibuľovín v črepníkoch – hlavne stredne vysoké a nižšie, hľuznaté rastliny – napríklad iskerníky a veternice, z dvojročných rastlín sirôtky, nezábudky, sedmokrásky, cheiranty a ďalšie.

 

K rôznorodosti a farebnosti výsadby môžu prispieť aj prvé jarné trvalky. Ich ponuka je teraz obrovská, vyberajte opäť stredne vysoké a nižšie druhy. V rámci jednej nádoby, aj keď sa rozhodnete pre kombinovanie, nevysádzajte príliš veľa druhov natesno k sebe, každá rastlina ba mala mať aspoň trochu priestoru na rozrastanie. Nemajte obavy, rastliny sa zakrátko rozrastú a nádoba bude plná zelene a kvetov. Výsadba príliš nariedko samozrejme nie je ideálna. Na jar si môžete dovoliť aj o niečo viac hustejšiu výsadbu než v lete. Vegetačné obdobie jarných rastlín je totiž kratšie.

 

Vitálne a mierne nakvitnuté rastliny, ktoré si nakúpite, pred výsadbou dobre zalejte. Vysaďte ich s neporušeným koreňovým balom do nádob s pripraveným kyprým, mierne vlhkým záhradníckym substrátom. Na dno každej nádoby nezabudnite dať drenážnu vrstvu. Využite osvedčený keramzit. Po výsadbe rastliny zalejte, ideálne priamo ku koreňom, nie na listy. Zalievajte pravidelne, avšak tak, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát mierne preschol. Dajte pozor, aby nedošlo k jeho premokreniu, korienky rastlín by začali zahnívať. Prihnojovanie nie je potrebné.

 

Po odkvitnutí opatrne z výsadby vyberte cibuľoviny a trvalky, tie môžete vysadiť na vhodné miesto niekde do záhrady, alebo do predzáhradky. Dvojročné rastliny pred letom odumrú. Jarnú výsadbu môžete v polovici mája nahradiť výsadbou vhodných letničiek.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It