Menšie okrasné vŕby sú vítanou pridanou hodnotou exteriéru, hlavne v skorom jarnom období. Ak nemáte záhradu, nemusíte sa myšlienky pestovania tejto nenáročnej dreviny vzdať. Porastie vám aj v primerane veľkej vegetačnej nádobe, na väčšom balkóne, či terase.

 

f1 velke

 

Vŕba je drevina, ktorú si zamilujete už na prvý pohľad. Jednotlivé konáriky môžu rásť vzpriamene alebo prevísať, ak je ich veľa, drevina pôsobí zaujímavejšie, hustejšie. Najkrajšie sú samozrejme vŕby v období, kedy ich zdobia typické jahňady. V ponuke záhradníctiev nájdete skoro na jar aj menej tradičné, pritom veľmi atraktívne pôsobiace miniatúrne vŕby, ktoré sa takmer plazia a pôsobia kompaktnejšie.

 

ČÍM DREVINA OČARÍ?

 

Predovšetkým jahňadami. Ak má drevina ideálne podmienky, je nimi každoročne bohato obsypaná. Každý sa z nich chce tešiť hlavne v období veľkonočných sviatkov, hoci nie každý rok sa to podarí. Jemné, hebké, poddajné, striebro-biele jahňady neskôr ozdobia stopy jemného žltého peľu. Aj toto spojenie je pekné, ale vadiť môže alergikom. Neskôr drevina upúta krásnymi a sviežo pôsobiacimi listami. Pútavé sú tieto dreviny aj po ich opadaní. Bezlisté konáriky sú nápadne farebné, v atraktívnej okrovo žltej farbe. Farebnosť vynikne pred tmavším pozadím a pred tmavšími listami vždyzelených krov, napríklad vavrínovca.

 

AKÁKOĽVEK VÝŠKA

 

V predaji nájdete rôzne výšky vŕbových stromčekov, vybrať na svoju terasu si môžete veľkosť, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Dreviny sú naštepené na kmienikoch rôznej dĺžky a ak máte k dispozícii dostatok miesta, pokojne si zaobstarajte aj viac kusov. Ideálne s rozdielnou výškou. Počítajte však s tým, že ak drevinu vysadíte na svojej terase do dekoratívneho črepníka, zrejme ešte o niečo „povyrastie“. Nechať vŕbu v pôvodnom črepníku by určite bola škoda.

 

Vysádzať dreviny do vyšších črepníkov je dnes napokon trendové. Určite sa tohto riešenia neobávajte a vŕbe to len prospeje. Vytvorí peknú korunku a miesta pod ňou si môžete vysadiť ďalšími okrasnými rastlinami - prvosienkami, prípadne sirôtkami či narcismi. Tieto rastliny majú s vŕbami zhodné pestovateľské požiadavky.

 

f3

 

SORTIMENT

 

Na menovke vŕby, ktorú asi najskôr zoženiete v predajni, bude uvedený latinský názov Salix caprea „Kilmarnock“. Je to vďačný druh a kultivar aj do nádob, v ponuke je navyše v rôznych výškach. Niekedy je v predaji aj tzv. trpasličia vŕba biela (Salix arbuscula), alebo vŕba švajčiarska (Salix helvetica) a ich početné kultivary. Obe sú nápadným kontrastom k prvému vymenovanému druhu a zaujímavé je na nich aj to, že majú čiastočne plazivý vzrast. Zvoliť si však môžete aj ďalšie druhy, napríklad tie, ktoré upútajú farebnými, konkrétne na jar ružovkastými listami, napríklad vŕbu japonskú (Salix integra 'HAKURO-NISHIKI').

 

MOŽNO STE NETUŠILI...

Jahňady vŕb sú dôležitým zdrojom peľu pre užitočný hmyz, obľubujú ich aj včely a čmeliaky. Môžete ich tak označiť aj za prvý stupeň vzniku medu.

 

Vrba je rýchlo rastúca drevina a pevným drevom, ktoré sa využíva už po stáročia. Nemusíte preto nakupovať hneď staršie jedince. Aj mladá rastlina vám prekvapivo rýchlo narastie a zmohutnie.

 

Drevo vŕb sa využíva v košikárstve a pri výrobe rôznych prútených predmetov. Kôra zasa obsahuje látky potláčajúce bolesť a vyššiu telesnú teplotu. Samozrejme rastliny z črepníkov na tento účel nebudú najvhodnejšie.

 

vrba holandsko

 

SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ

 

Vŕba je drevina typická pre nížiny, dokonca aj pre mierne pahorkatiny. Má vyše 400 druhov. Rastlina je otužilá a celkom odolná aj voči menej priaznivým podmienkam. K rýchlemu rastu potrebuje predovšetkým veľa vlahy a dostatok svetla. Pestovať ju môžete aj v polotieni, ale nebude až tak bohato olistená. Neznesie sucho, hlavne ak je dlhšie trvajúce. Najviac na sucho reaguje počas leta kedy jej môžu zasychať listy. Bez obáv preto postavte črepníky s vŕbami do misiek s vodou, túto priebežne dopĺňajte. Prihnojovanie potrebné nie je, dôležité je však dreviny každoročne po odkvitnutí, teda koncom jari ostrihať. Odstrániť treba všetky minuloročné výhonky, na ktorých boli jahňady. Od hlavnej bázy z ktorej vyrastajú nechajte len asi 3-4 puky. Vysadiť si drevinu môžete po kúpe s koreňovým balom do bežného záhradníckeho substrátu, samozrejme nezabudnite na drenážnu vrstvu na dne črepníka.

 

Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Pin It