holand terasa uvodTypicky jarná sviežosť by mala na terasu vstúpiť s prvými hrejivými slnečnými lúčmi. V ponuke záhradníctiev je už od prvých marcových dní množstvo nádherne rozkvitnutých a pestrofarebných cibuľovín, dvojročiek, trvaliek a aj drevín. Mnohé môžete využiť na vytvorenie nápaditých kompozícií. Kombinujte, vysádzajte a hlavne vyžeňte z terasy šedosť.


Za inšpiráciami ako by sa to dalo robiť inak sa s radosťou a fotoaparátom vyberáme aj do zahraničia. V Holandsku sme napríklad objavili niekoľko pekných miest a aj terás, inšpirácií a nápadov, ktoré sa dajú uplatniť aj v našich podmienkach. Ak teda stále rozmýšľate akú podobu dáte v jarnom období svojej terase, či už je menšia alebo väčšia, možno vám padne vhod to, čo zaujalo nás.

 

holand1
Nebojte sa farieb. Dokonca ani tých výraznejších. K jarnému obdobiu patrí hlavne energická žltá, tá by rozhodne nemala chýbať. Zaujímavá však môže byť aj kombinácia bielej, žltej a zelenej. Nezabudnite zariadenie svojej terasy prispôsobiť štýlu v akom sa nesie váš dom či záhrada. Všetko by malo spolu príjemne harmonizovať. Rozhodne sa neobávajte ani extravagantnejších riešení. Prečo nevynikať originálnou terasou? O tom, že to ide sme presvedčili aj my.

 

holand2
Takýto výhľad na tradičný vodný kanál s hausbótom je v našich končinách skôr ojedinelosťou. V Holandsku naopak úplne bežná vec, nám zostáva len závidieť. Jarné kvetinové dekorácie nechýbajú skutočne nikde, našlo sa dokonca pre ne miesto aj na streche hausbótu. Pohľad z menšej terasy zaujímavo rámujú bohato vysadené vegetačné nádoby. Ohraničujú terasu a navodzujú príjemný pocit útulnosti.

 

holand3
Originálne kreslo pre hosťa, zároveň vizuálne pútavý prvok terasy. Určite si však toto miesto zaslúži aj hocikto z domácich. Po náročnom dni v práci môže byť relax v takejto podobe na nezaplatenie. Aj tu platí, že sa netreba obávať výraznejšej farebnosti. Kreslo si môžete podľa nálady meniť alebo pre každú sezónu zvoliť inú farebnosť. Zaujímavé je zladenie farby záhradného kresla s farbou kvetov cibuľovín. Na toto prihliadajte ak to pôjde vždy.

 

holand4
Ako zabojovať s príliš fádnym ohraničením terasy? Aj takýmto spôsobom... Množstvo kvitnúcich, menej tradičných bielokvitnúcich modríc v závesných nádobách dokáže skutočné divy. A nemusia to byť len modrice, tie ale aj nádherne voňajú. Terasa dostane vďaka kvitnúcej zeleni situovanej na netradičnejších miestach úplne inú atmosféru, hneď sa odlíši. Môže to byť ideálne riešenie aj pre menšie terasy, kde na nádoby s inou zeleňou príliš veľa miesta nezostáva.

 

holand5
Ďalšia možnosť, ako terasu zarámovať, je vytvoriť okolo nej vyvýšené ozdobné múriky (s mozaikovým obkladom), s miestom pre substrát a rastliny. Potom už len stačí vysádzať a neobmedzovať sa v tom. Nie je však žiaduce vytvoriť si botanickú zbierku. Zamerajte sa na jeden, dva druhy, výsledným efektom zostanete milo prekvapení. Na jar sa tu uplatnia rôzne druhy dvojročných rastlín. Oranžovo kvitnúci cheirant (na obr.) sa postará a výraznú farebnosť aj príjemné vône. Aromaterapia na terase sa potom môže začať.

 

holand6
Pozberajte po zime vkusné prázdne nádoby a vysádzajte. Prineste si na terasu aj tie najkrajšie kvety jari zo záhradníctva. Nezabúdajte zakomponovať druhy s voňavými kvetmi, napríklad hyacinty. Osvedčené je kombinovať dvojročky – napríklad sirôtky s cibuľovinami. Horúcim trendom sú betónové kvetináče. Kvitnúca zeleň v nich vyzerá mimoriadne zaujímavo. 

 

holland8
Vyvýšené záhony sú momentálne veľkým hitom. Prečo si ich hneď na jar nevybudovať na svojej terase. Hneď aj odpadá starosť s množstvom črepníkov. Starostlivosť o rastliny v takýchto záhonoch je navyše podstatne jednoduchšia, hodia sa aj na moderné terasy a môžu mať celkom zaujímavú podobu. Vyvýšené záhony sa uplatnia hlavne na väčších terasách a pestovať sa v nich dá skutočne široké spektrum rastlín. Okrasných aj úžitkových.

 

holand9
Jar je pre mnohých obdobím veľkého upratovania. Nie všetko vyradené treba okamžite vyhadzovať. Dajte týmto „najdúchom“ ešte ďalšiu šancu. Ak nájdete na povale chalupy napríklad starý bicykel, môžete ho využiť aj originálnym spôsobom. Po nevyhnutných úpravách a natretí farbou (najlepšie výraznejšou) poslúži na umiestnenie kvitnúcich výsadieb. Potrebné ho bude umiestniť na dobre viditeľné slnečné miesto, samozrejme tak, aby neprekážal.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It