oleandre1Oleandre azda najlepšie navodia atmosféru slnečných krajín okolo Stredozemného mora. Patria k bohato kvitnúcim a vysoko dekoratívnym rastlinám. V našich podmienkach je ich možné pestovať len vo vegetačných nádobách. Ako docieliť ich bohaté kvitnutie?


Intenzívne kvitnúť a najlepšie prosperovať budú tieto rastliny len na teplom a dostatočne slnečnom mieste. Ideálne je umiestňovať ich do blízkosti stien. Tie počas dňa kumulujú teplo a vyžarujú ho ešte aj v nočných hodinách. Vždy by zároveň malo ísť o zastrešené miesto. Najdôležitejšie je dodržať to u plnokvetých kultivarov, ktoré neznesú dlhšie trvajúci dážď. Na ich kvetoch sa totiž okamžite objavia nepekné hnedé fľaky.

 

Oleandre ozdobia moderné mestské aj tradičné vidiecke záhrady. Hodia sa na terasy, väčšie aj menšie balkóny, átriá, vydláždené priestory okolo domov a do predzáhradiek. Nádoby možno zapustiť aj do pôdy a rastliny pestovať priamo v kvetinových záhonoch. Nevyhnutné je vyhradiť oleandrom dostatok miesta a primerane veľkú vegetačnú nádobu, vždy s otvormi na odtok prebytočnej zálievkovej vody. V menších nádobách oleandre živoria a málo kvitnú.

 

Oleee2

 

Oleandre je najlepšie pestovať samostatne, vo väčšej a hlbšej nádobe, z terakoty alebo plastu. Jedince so zapestovanou korunkou je vhodné podsadiť kvitnúcimi letničkami s rovnakými pestovateľskými nárokmi, prípadne povrch substrátu vysypať štrkom.

 

Dostatok vlahy aj živín

 

Potrebné je dopriať tomuto vždyzelenému kru dostatok vlahy. Substrát v pestovateľskej nádobe nesmie nikdy úplne vyschnúť, určite nie na dlhšiu dobu. Je to dôležité hlavne v lete, počas kvitnutia. Črepník môže stáť v hlbšej miske naplnenej vodou. Vhodná pre oleander je odstáta, ideálne tvrdšia voda. K svojmu bezproblémovému rastu potrebuje totiž dostatok vápnika. Nevhodná na zavlažovanie je voda dažďová.

 

kvetinac rukvice ruzove

 

Od mája do konca augusta treba oleandre pravidelne prihnojovať. Vhodné je bežne dostupné hnojivo na kvitnúce balkónové letničky, ktoré je najlepšie aplikovať vo forme hnojivej zálievky. Prihnojovať treba raz týždenne a pravidelne, bez vynechávania. Priebežne treba odstraňovať aj odkvitnuté kvety, odstrihávať poškodené a choré výhonky a najmä kontrolovať zdravotný stav dreviny.

 

olee3

 

Na rastline sa hlavne v nevhodných pestovateľských podmienkach a pri nedostatočnej starostlivosti môže rozmôcť viacero škodcov a rozvinúť niekoľko ochorení. Ide o roztoče, puklice alebo aj plesne, ktoré sa vyskytujú hlavne pri dlhšie trvajúcom daždivom počasí. Už na začiatku výskytu živočíšnych škodcov, ale aj chorôb treba zasiahnuť vhodným prípravkom, pričom vyskúšať možno aj prípravok na biologickej báze.

 

Čo s nimi na zimu

 

Po ukončení sezóny treba oleandre zazimovať, vonku zostať nemôžu. Netreba sa s tým však ponáhľať, krátkodobo znesú aj pokles teploty takmer k nule. Pamätať na zazimovanie treba už niekedy v druhej polovici októbra. Počas zimy bude oleandrom vyhovovať umiestnenie v chladnej, svetlej alebo aj tmavšej miestnosti. Teplota v nej by sa mala pohybovať približne do 10 C. Môže to byť chodba, garáž, pivnica, zimná záhrada alebo schodisko. V tejto miestnosti by nemalo mrznúť. Počas zimy treba rastliny len sem tam zaliať, rozhodne ich netreba zavlažovať intenzívne a už vôbec nie prihnojovať.

 

Každoročne na jar je potrebné rastliny presadiť, ideálny je substrát určený pre stredomorské rastliny. V prípade väčších nádob,s ktorými sa už zložitejšie manipuluje, stačí vymeniť len vrchnú časť substrátu. Každoročne v marci je zároveň vhodná doba na rez rastlín. Výhony sa však nesmú skracovať od vrcholu, tam sú už založené kvetné puky. Najlepšie bude odstrihnúť tesne nad pôdou 2-3 najstaršie výhony. Uvoľní sa tak miesto výhonom mladým, ktoré prinesú aj kvety. Rastlina sa zároveň presvetlí, čo jej len prospeje.

 

Z jednej rastliny niekoľko

 

Oleandre sa dajú pomerne jednoducho rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov. Zakorenia v pohári s vodou umiestnenom na teplejšom mieste, ale aj vo vlhkom substráte určenom na rozmnožovanie. Zakoreňovanie trvá krátko a výsledkom sú kvalitné nové rastliny. Mladé rastliny potom treba porozsádzať do menších črepníkov a výdatne zavlažovať, aby si vytvorili kvalitný koreňový bal. Vhodné bude zaštipnúť im konce, čím sa podporí ich rozkonárovanie. Takto získané rastliny už o rok pekne zakvitnú.

 

Čo možno neviete

 

Oleander (Nerium oleander) je vždyzelený, mohutne rastúci ker pochádzajúci zo Stredomoria, kde sa pestuje v parkoch, záhradách, v nádobách, aj vo voľnej pôde. Často však splaňuje, a tak sa objavuje aj na miestach, kde nie je žiaduci. Bežne ho v južných krajinách možno nájsť okolo ciest, na železničných násypoch a na rumoviskách. U nás sa pestuje len v nádobách, pričom vonku môže byť zhruba od mája do konca októbra.

 

Olee4

 

Oleander patrí k bohato a neúnavne kvitnúcim rastlinám, kvitne nepretržite až tri mesiace. Kvety môžu byť jednoduché alebo plné, biele, žlté, ružové, lososové, červené alebo aj jemne oranžové. Vynikajú príjemnou až omamnou vôňou. Listy sú úzke, kožovité, môžu byť tmavozelené alebo aj zaujímavo panašované. Rastlina rastie pomerne rýchlo a musí byť upravovaná rezom, aby si udržala pekný tvar. Keďže je jedovatá, nemala by sa objaviť v domácnostiach s deťmi.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It