Kvitnúce rastliny by počas leta nemali chýbať ani na tom najmenšom balkóne. Stále sa ešte dá vybrať z množstva tradičných druhov. Máme však tipy aj na tie netradičné.

 

UVOD vinca 6

 


1. Krátkochĺpok

 

brachycome


Táto pôvabná letnička kvitne až do začiatku jesene. Kvety má menšie, svetlo fialové alebo ružové, sú jazykovité so žltým stredom. Krátkochĺpok (Brachycome multifida) má drobné ihličkovité a sýtozelené listy a vytvára čiastočne prevísajúce porasty. Veľmi bohato kvitne a rýchlo sa rozrastá najmä na slnečných miestach. Potrebuje dostatok slnka (toleruje aj polotieň), pravidelnú zálievku odstátou vodou (neznáša tvrdú vodu), mierne kyslý substrát a prihnojovanie raz týždenne hnojivom na surfínie a petúnie. Vynikne samostatne alebo v kombinácii s inými letničkami. Zaujímavé je umiestnenie rastliny do prútených závesných košíkov.

 

2. Portulaka

 

portulaka


Aj táto obľúbená letnička sa uplatní v nádobách, dokonca v závesných. Typické sú pre ňu mäsité stonky a listy, ozdobou sú jednoduché, poloplné alebo plné kvety rôznych farieb. Najčastejšie sú biele, žlté, červené, oranžové, ružové alebo fialové. Prednosťou portulaky (Portulaca grandiflora) je, že nevyžaduje veľa vlahy, stačí ju zavlažovať menej často. Rastline totiž prospeje skôr suchší substrát. Nevyžaduje dokonca ani pravidelnejšie prihnojovanie. Najkrajšie sa rozrastie na slnečných a teplejších miestach a tiež tam, kde celý deň praží slnko. Najlepšie vynikne samostatne a v nie veľmi hlbokých kvetináčoch. 

 

3. Sanvitália

 

sanvitalia 3


Táto vďačná letnička prekvapí veľkým množstvom menších žltých kvetov s typickým tmavým stredom. Kvitne neúnavne počas celého leta až do prvých mrazov. Sanvitália (Sanvitalia procumbens) je nenáročná a mierne prevísajúca letnička, ktorú najviac oceníte na slnečných a veľmi teplých miestach. Pestovať ju môžete aj v polotieni, nevytvorí tu však atraktívne kompaktné vankúšiky. Uplatní sa samostatne ale aj v kombinácii s inými letničkami. Odporúčam umiestniť ju do mestského exteriéru. Množstvo kvetov závisí aj od pravidelného prísunu vlahy (lepšie je ranné zavlažovanie) a prihnojovania. 

 

4. Pupenec

 

povojnik


S touto príťažlivou letničkou sa u nás stretnete veľmi málo. Keď ju však zoženiete, máte dôvod na radosť. Vďaka nej sa však môžete svojou tohtoročnou kvetinovou výzdobou odlíšiť. Pupenec (Convolvulus sabatius) vytvára atraktívne prevísajúce porasty. Kvety má lievikovité a svetlo fialové. Zaujímavé sú tým, že sa na noc zatvárajú, otvárajú sa opäť ráno. Rastlina vyžaduje slnečné miesto, pravidelnú zálievku a prihnojovanie, potom vytvorí silné výhonky a množstvo kvetov. Pri pestovaní treba dať pozor na premokrenie, medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát dobre preschnúť. Uplatní sa samostatne aj v kombinovaných výsadbách v závesných kvetináčoch. 

 

5. Diascia

 

diascia


Pohľad na rozrastenú diasciu (Diascia hybrid) uprostred leta je kúzelný. Rastlina vytvára vzdušné trsy, ktoré sú obsypané množstvom drobných ružových alebo tehlovočervených kvetov. Ozdobou sú aj pekné sýtozelené lístky. Ide o nenáročnú letničku, ktorá má svieži vzhľad, nadchne milovníkov romantiky aj kvetinových fanatikov. Nezaberie veľa miesta a kvitne až do jesene. Potrebuje mierne kyslý substrát, pravidelnú zálievku (treba dať pozor na premokrenie), prihnojovanie a odstraňovanie stoniek s odkvitnutými kvetmi. Vynikne samostatne aj v kombinovaných výsadbách, v modernom mestskom aj vidieckom prostredí. Je netradičná a pôsobivá. 

 

6. Katarant

 

vincarosea 6


Menej známa ale osvedčená letnička na slnečné, veľmi teplé až úpalové miesta. Rýchlo sa tu rozrastie a veľmi bohato kvitne až do prvých mrazov. Kvety má biele, ružové, fialové, bordové alebo červené. Ozdobou rastliny sú aj lesklé listy. Potrebuje veľa slnka, striedmu závlahu a pravidelné prihnojovanie vďaka čomu rastlina vytvorí veľké množstvo kvetov. Katarant (Vinca rosea) sa uplatní najmä samostatne a vo väčších nádobách – krásne sa v nich rozrastie. Je vhodný je pre pestovateľov začiatočníkov. Hodí sa do moderného exteriéru. 

 

7. Nemézia

 

nemesia 7


Táto letnička sa stáva populárna hlavne v posledných rokoch, v predaji je viacero kultivarov. Vytvára bohaté a mierne prevísajúce porasty a prekvapí veľkým množstvom drobných kvetov bielej, žltej, oranžovej, ružovej, modrej alebo fialovej farby. Nemézia (Nemesia hybrid) je stále málo známa ale nenáročná a mimoriadne vďačná letnička, spoľahlivo kvitne až do prvých mrazov. Vynikne samostatne alebo v kombinovaných výsadbách. Potrebuje pravidelnú zálievku (pozor na premokrenie substrátu) a prihnojovanie raz týždenne hnojivom na letničky. Ocenia ju skúsenejší pestovatelia aj začiatočníci, hodí sa do vidieckeho prostredia. Aj táto rastlina vám pomôže sa odlíšiť. 

 

8. Torénia

 

torenia


Pôsobivá a exoticky pôsobiaca letnička. Vytvára husto olistené kríky, rastie viac trsovito a mierne prevísa. Vyznačuje sa veľmi rýchlym až bujnejším rastom a bohatým kvitnutím. Kvety má sýto sfarbené, modré, ružové alebo fialové. Torénia (Torenia hybrid) prosperuje na slnečných a teplejších miestach, skôr samostatne. Potrebuje pravidelnú zálievku a prihnojovanie, vhodné je aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Uplatní sa na moderných balkónoch a terasách.

   

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

 

Pin It