Pre niekoho je obyčajnou rastlinou, pre iného, kto ju spozná lepšie, rozmanitou a pestovateľsky nenáročnou drevinou. Čím je brečtan výnimočný?

 

hedera uvod


Napríklad tým, že je zdrojom celoročnej zelene a najmä pestovateľsky nenáročnou rastlinou, ktorá toleruje aj menej vhodné podmienky. Dokonca znečistený mestský vzduch.


Hoci ho najčastejšie pestujeme v záhradách, dariť sa mu bude aj v dostatočne priestranných vegetačných nádobách na väčších balkónoch alebo terasách. Ak ale nechcete, aby sa tu príliš rozrástol, môžete ho pravidelne strihať, neublíži mu to, skôr podporí jeho zahustenie a tým celkovú atraktivitu.

 

hedera04


Brečtan odporúčam pestovať na pevných konštrukciách. Ak sa totiž bude šplhať po stene, môžete na nej zanechať stopy. Inou možnosťou je ho pestovať v závesných nádobách alebo v širšom črepníku. Dlhé výhonky potom môžu elegantne prevísať cez jeho okraje. Nevhodné je pestovanie tejto dreviny v príliš malých kvetináčoch.

 

Druhy pre naše podmienky


Brečtan (Hedera) ponúka veľké množstvo zaujímavých druhov a najmä kultivarov. Typické kožovité listy môžu byť menšie, väčšie, zaujímavo tvarované, tmavo alebo bledozelené, bielo či žlto panašované, hladké či jemne zvlnené. Počas zimy sa dokonca môžu sfarbovať do bordova. Ak má táto dlhoveká vždyzelená drevina ideálne podmienky rýchlo rastie a postupne zakryje aj nevzhľadné alebo problematické miesta, ploty, múry alebo kúty.
Brečtan môžete využiť aj na založenie modernej vertikálnej výsadby. Husto olistené rastliny zlepšujú mikroklimatické vlastnosti priestoru, sú tepelnou izoláciou, pohlcujú prach a tlmia hluk. Zároveň je porast brečtanu peknou kulisou pre rôzne kvitnúce rastliny.

 

hedera02


Najviac bežný je brečtan popínavý (Hedera helix), ktorý dostanete kúpiť v rôznych veľmi atraktívnych kultivaroch. Je najmenej náročný, odoláva mrazu a prispôsobuje sa rôznym podmienkam. Väčšie dekoratívnejšie listy má brečtan kolchický (Hedera colchica), ktorý porastie len na chránených miestach a v nižších lokalitách.


Umiestnenie


Výhodou brečtanu je to, že ho môžete pestovať aj na severnej strane, teda tam, kde sa väčšine rastlín nedarí. Vyhovuje mu tieň, polotieň, nevadí mu dokonca ani priame slnko. Pôda by mala byť mierne vlhká, priepustná a humózna. Vynikne v moderných aj starších priestoroch, dodať im dokonca môže starodávnu až mystickú atmosféru.


Pestovanie tejto popínavky nie je zložité a zvládnete to aj bez predchádzajúcich pestovateľských skúseností. Po vysadení (ideálne je jar) treba rastlinu pravidelnejšie zavlažovať, aby sa dobre zakorenila. Hlavne v lete by substrát nemal na dlhšiu dobu preschnúť. Občas tiež treba rastline ovlažiť listy, prípadne zabezpečiť, aby ich umyl dážď. Priebežne je potrebné vyväzovať drôtom k opore aj jednotlivé výhonky. Podľa potreby môžete rastlinu kedykoľvek počas sezóny zastrihnúť, aby ste ju udržali v želaných rozmeroch a nedovolili jej príliš sa rozrásť. Niekedy sa totiž zvykne rýchlo dostať tam, kde  nie je žiadúca. Brečtan si dokonca môžete zaujímavo vytvarovať a vytvoriť tým netradičné umelecké dielo.

 

hedera03


Prihnojovanie nie je potrebné, drevina nebýva napádaná ani chorobami či škodcami. Mladé rastliny a citlivejšie druhy a kultivary nezabudnite pred príchodom zimy zakryť netkanou textíliou. Počas suchých a slnečných zimných dní okrem toho treba rastliny zavlažiť. Po dobrom zakorenení a vhodnom umiestnení brečtan výborne odoláva mrazom a je vďačnou dlhovekou drevinou.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: Flower Council of Holland

Pin It