Veľakrát je kompostovanie prezentované ako jednoduchá, bezúdržbová a čistá činnosť. Tak ľahké to nie je. Na druhej strane môže mať kompostovanie atraktívnu podobu.

 

vermikompost2019

 

Vytvoriť si svojpomocne hodnotný kompost môžete aj bez toho, aby ste vlastnili záhradu alebo dvor. Pôjde to priamo v byte a za predpokladu, že budete vlastniť vermikompostér. Aby sme s ním úspešne kompostovali, potrebujeme správny zápal a energiu, odmenou nám bude veľká radosť z výsledku.


Čo by ste mali vedieť?


Vermikompostovanie je proces. Nefunguje to tak, že kompostér založíte, nasadíte špeciálne dážďovky, postupne vhadzujete bioodpad a potom len čapujete tzv. dážďovkový čaj a následne hnojíte kompostom. Aj v tomto prípade si musíte uvedomiť, že vo svojej domácnosti chováte zvieratká. Sú to síce len drobné, pomerne nenáročné obrúčkavce, avšak napriek tomu sa o ne musíte starať. Nie je nič horšie ako dážďovky trápiť, či už nedostatkom vzduchu, suchom, teplom alebo prílišným vlhkom. Naviac vám v byte budú tlieť zvyšky potravín. Niekedy sa stane, že odrezkov bude veľa, začnú plesnivieť alebo ich objavia nerôznejšie mušky.


Našťastie sú všetky tieto ťažkosti riešiteľné. Pokiaľ sa rozhodnete pre domáce kompostovanie, určite v tom nebudete sami. Miest, kde môžete zdieľať svoje skúsenosti, je momentálne veľa.


Pamätajte na to, že dážďovky sú vegánky. Nekonzumujú žiadne mäso, syry ani kosti. Zato si pochutia na zvyškoch zeleniny a ovocia, kávových usadeninách, ale napríklad aj na papierovom obrúsku. Výnimkou vo vegánskej strave dážďoviek sú škrupiny od vajec. Tie, ideálne rozdrvené na malé kúsky, majú dážďovky rady.


Kde hľadať radu?


Odporúčame prihlásiť sa do facebook skupiny Vermikompostovanie a zdieľať tu svoje skúsenosti. Pokiaľ je to len trochu možné, navštívte praktický workshop organizovaný spolkom Kokoza. Toto zoskupenie bolo pri vývoji prvého vermikompostéra od samého začiatku, nájdete tu teda tých viacerých odborníkov. Presný postup založenia kompostu nájdete napríklad na www.kompostuj.cz.
K dispozícii sú aj videonávody. Tu napríklad uvidíte návod spoločnosti Plastia, ktorá prvý vermikompostér s názvom Urbalive vyrába, ako vermikompostér zostaviť, a tu, ako s kompostovaním začať. Rady tiež nájdete na portáli www.greenloop.cz.

 

NAJČASTEJŠIE ŤAŽKOSTI VERMIKOMPOSTOVANIA


1. Úhyn dážďoviek

Aby sa dážďovkám dobre darilo, je dôležité netrápiť ich hladom ani ich neprekrmovať, nevyhnutné je udržiavať vo vermikompostéri správnu vlhkosť a v neposlednom rade aj optimálnu teplotu. Prvé mesiace, než sa kompost rozbehne, je ho možné občas pokropiť. Neskôr sa vlhkosť znižuje odčerpávaním dážďovkového čaju alebo vysušením obsahu vermikompostéru kúskami natrhaného papiera či kartónu od vajíčok. Pokiaľ ide o optimálnu teplotu, pre šťastné dážďovky a úspešné kompostovanie udržujte teplotu v rozmedzí od 4 do 25 stupňov Celzia.


2. Mušky
Mušiek, ktoré navštívia váš vermikompostér v rôznych ročných obdobiach bude mnoho druhov a boj s nimi nie je jednoduché vyhrať. Na niektoré platí sirupová pasca, na iné lepídlá alebo prášok z vaječných škrupín. Návodov, ako si s nimi poradiť, je veľa. Stačí iba hľadať, skúšať a vytrvať.


3. Zápach
Nevábne zaváňajúci vermikompostér najčastejšie znamená, že ste do neho dali príliš mnoho odpadu, ktorý dážďovky nie sú schopné spracovať. Správne fungujúci vermikompost nezapácha.

 

PREDNOSTI VERMIKOMPOSTOVANIA


1. Dážďovkový čaj
Túto skvelú tekutinu začnete čerpať už po dvoch až troch mesiacoch od založenia kompostu. Dážďovkový čaj je vynikajúce tekuté hnojivo pre bylinky, izbové rastliny a záhradu. Odporúčané riedenie je : 1 : 9. Prebytky môžete skladovať pri chladnejších teplotách v tmavom prostredí, zamraziť ich alebo darovať na www.mapko.cz.


2. Kompost
Vermikompost obsahuje živiny a rastové látky pre rastliny. Priaznivo pôsobí na vytváranie koreňov rastlín a na ich celkový vývoj. Vermikompost získaný s pomocou dážďoviek je považovaný za najúčinnejšie organické hnojivo.


3. Robíte dobrú vec
Málokto si uvedomuje, akú pohromu dokáže bioodpad urobiť v zmiešanom odpade. Často je ťažko spáliteľný a práve vďaka nemu skládky tak zapáchajú. Pritom je jednoducho hlúposť vyhadzovať niečo, čo je možné premeniť na niečo užitočné. Uvidíte, ako budete na seba pyšní. Vraciate bioodpad do prirodzeného kolobehu.


TIP NA ZÁVER
Pokiaľ by sa vám kompostovanie s prvým vermikompostérom Urbalive nedarilo alebo by ste do tejto činnosti nechceli dávať toľko energie, koľko treba, netrápte sa. Vermikompostér je možné jednoducho premeniť na pestovateľskú nádobu, vďaka ktorej budete mať doma dizajnový ostrovček plný zelene.


Už sú to tri roky, čo sa na trhu objavil bytový vermikompostér Urbalive. Postupne pozbieral najrôznejšie dizajnérske ocenenia, medzi nimi aj tie najcennejšie – Red Dot Award: Product Desing 2017 a Good Design Winner 2018.

 

Pripravil: dk
Zdroj a ilustračné foto: Plastia

Pin It