Príroda sa pomaly začína prebúdzať zo zimného spánku. Aj vy by ste mali  čo najskôr prebudiť k životu vašu terasu a záhradu. 

 

prebudte jarneho ducha uvod

Je na čase zariadiť záhradný kútik, kde budete v najbližších mesiacoch odpočívať. Na čo by ste sa mali pri budovaní tohtoročného záhradného sedenia zamerať?  

  

1. Nájsť správne miesto

V prvom rade by ste si mali vyčleniť ideálne miesto pre leňošenie a realizovanie záhradných párty. Ak bývate v dome, možností máte určite niekoľko – buď máte terasu, na ktorú vychádzate priamo z domu, altánok pri dome alebo záhradu za domom, do ktorej takisto môžete situovať záhradné sedenie. V byte sú podmienky o čosi horšie, vystačiť si musíte s balkónom, v lepšom prípade s väčšou lodžiou.

 

jar kika01

 

 

2. Vhodný nábytok

Priestoru prispôsobte aj výber nábytku a jeho prípadné uskladnenie. Samozrejme zohľadnite sumu, ktorú ste ochotní investovať. Najlacnejšou možnosťou je plastový nábytok. Biele plastové stoličky boli prednedávnom stálicou takmer každej domácnosti. Boli ľahké, spratné a lacné. Dnes už chceme, aby aj terasy mali šmrnc.

 

jar kika02


Aký nábytok teda vybrať, aby bol pekný, čo to vydržal a zároveň veľa nestál? Tieto atribúty spĺňa napríklad umelý ratan. Buďte však obozretní pri výbere tohto nábytku. Zvážte najmä typ konštrukcie. Niektoré supermarkety ponúkajú lacné verzie s drevenou konštrukciou, ktorá nie je odolná a rýchlo podlieha vplyvu vlhkosti. Takýto nábytok vám nemusí vydržať ani dva roky.


Odolnejšie sú železné konštrukcie, ktoré v lepšom prípade vydržia aj štyri roky. Najlepším riešením sú hliníkové alebo oceľové konštrukcie, ktoré nepodliehajú hrdzi, zato však viac chladia, na slnku zasa pália. Z tohto dôvodu bývajú často kombinované s drevom, ktoré eliminuje tieto nepriaznivé vlastnosti.


Ďalšou voľbou je drevený nábytok, ktorý je veľmi obľúbený. Jeho cena závisí od druhu použitého dreva – ak ide o smrekové či borovicové drevo, sumy sa nevyšplhajú do takých výšok ako pri dube, buku či severských boroviciach. Na druhej strane sú tieto materiály, ako aj nábytok z exotických drevín ďaleko odolnejšie.


Nezabúdajte na to, že aj jarné slniečko vie byť niekedy ostré. Ak plánujete záhradné sedenie uprostred voľnej plochy, zaobstarajte si slnečník. Alebo buďte originálni a chráňte sa pred slnečnými lúčmi strieškou zabudovanou priamo v záhradnej pohovke či štýlovou kójou.

 

 

3. Ideálne osvetlenie


Pohoda na terase alebo v záhrade nekončí západom slnka. Čo môže byť lepšie ako večerné grilovačky či víkendové párty s priateľmi. Vo vašom záhradnom kráľovstve by ste rozhodne nemali zabúdať na osvetlenie, ktoré spĺňa nielen praktický, ale aj estetický účel. Rozhodnite sa, aký typ osvetlenie chcete mať – potrebujete mať pevné svetlo zavesené na stene alebo stropnom tráme, záhradnú lampičku zapichnutú v zemi alebo si vystačíte s romantickou lucernou a sviečkami?

 

jar kika03

 

 

4. Štýlové doplnky vytvoria správnu atmosféru


Ani v záhrade nesmú chýbať štýlové doplnky. Naplánujte si záhradu do posledného detailu. Kvetiny zasadené v hlinených kvetináčoch nadobudnú úplne iný rozmer, ak ich vložíte do pekných obalov na kvetináče.

 

jar kika05

 

V neposlednom rade treba myslieť aj na detaily ako sú podsedáky na stoličky a deky na večerné zahriatie pri ohni. Poťahy a látky kombinujte s celkovým štýlom záhradného sedenia. Vidiecky štýl privíta prírodné tkaniny, kvetinky aj káro, modernej terase pristanú skôr striedme farby a tlmené odtiene. Záhradnú idylku vyčarujú aj nápadité vzory.

 


Viac inšpirácií nájdete na www.kika.sk


Zdroj fotografií: KIKA, Pexels

 

PR

Pin It