Príjemné chvíľky relaxu si počas leta môžete dopriať aj na balkóne, či terase. Pocit pohodlia podporí svieža zeleň a zabezpečí ho štýlový exteriérový nábytok.

 

pohodlie uvod


Na jeho výbere by ste si mali dať záležať aj vtedy, ak má byť určený len pre balkón alebo terasu. Hoci na týchto mieste nebýva miesta nazvyš, v súčasnej ponuke nájdete mnohé veľmi zaujímavé, praktické a vkusné riešenia za dobrú cenu. V tomto období si exteriérový nábytok dokonca môžete kúpiť už aj v akciových cenách. Čo všetko zohľadniť okrem dôležitej estetiky pri výbere?


Stoličky alebo stoličky, lavica a kreslo?


Záleží na vás, na počte obyvateľov vašej domácnosti a tiež od toho, či mávate častejšie viac hostí. Kým niekto na balkóne alebo terase rád oddychuje, iný si tu s radosťou vychutnáva jedlo, pracuje, číta knihu alebo sa stretáva s priateľmi. Preto treba dôkladne zvažovať na čo všetko má exteriérový nábytok slúžiť a komu.


Ak máte dostatok miesta, vojde sa vám sem vonkajší jedálenský stôl so stoličkami aj kreslo na čítanie, ktoré umožní úplne iný typ sedenia ako klasická stolička. V zásade platí, že na menší balkón alebo terasu sa hodí menší stôl v tvare štvorca a dve stoličky. Stredne veľký priestor umožní umiestnenie väčšieho stola a 4 stoličiek a najviac ideálne sú väčšie priestory, kde sa vojde okrúhly stôl so 6 stoličkami.


Na vidieckej terase sa vždy uplatní pekná drevená lavica, okrem nej stoličky so stolom, prípadne ležadlo, na tej mestskej, rovnako aj na balkóne, oceníte stoličky alebo úložnú skrinku, ktorá môže byť využitá aj ako netradičná lavica.
V zásade je dôležité vyberať tak, aby ste zároveň čo najviac šetrili priestor a príliš ho nezapratali. Pohyb medzi nábytkom, rastlinami a ďalšími vecami by potom bol problematický. Praktické sú skladacie stoličky aj stoly, prípadne nábytok doplnený o úložné priestory.


Nezabudnite ani na to, že exteriérový nábytok budete musieť po sezóne niekam odložiť. Mal by byť preto ľahší, bude sa s nim jednoduchšie manipulovať. Ak sa predsa len rozhodnete pre masívnejšie kusy nábytku, hneď si zaobstarajte plachtu, ktorou ho počas nepriaznivého počasia alebo na zimu zakryjete.


Myslite aj na to, že exteriérový nábytok by nemal v týchto priestorovo stiesnenejších podmienkach príliš dominovať a pôsobiť masívnejším dojmom. Celý priestor balkóna alebo terasy by mal vkusne dopĺňať. Dôležité je, aby bol praktický, pohodlný, ľahko sa udržiaval a nevyžadoval špeciálnu pozornosť. Balkóny sa snažte nepreťažovať príliš ťažkým nábytkom ani množstvom úložných skriniek.


Z akého materiálu?


Kým vo vidieckom prostredí je najlepšie dať prednosť klasike – drevu, kovu alebo ratanu, v modernom mestskom prostredí môžete uzdu popustiť a pokojne siahnuť aj po odvážnejších dizajnových riešeniach. Nemusíte sa obávať ani plastového nábytku – prešiel veľkou zmenou, dokonca jeho výraznejších, či žiarivejších farieb. Rovnako ale môžete vyberať aj medzi riešeniami z dreva, či kovu – najmä z ľahšieho hliníka, umelého ratanu, či výpletu.

Je potrebné vedieť, že drevený nábytok, aj ten z tropického dreva, žiada priebežné ošetrovanie, naopak plastový je na údržbu nenáročný. Niektoré lacnejšie typy plastových exteriérových zostáva však môžu vplyvom silnejších slnečných lúčov vyblednúť.


Dôležitou súčasťou exteriérového nábytku pre balkóny a terasy sú aj vhodné záhradné textílie. Dotvoria pocit pohody, zútulnia a dotvoria celkový štýl v akom sa vaša terase alebo balkón nesú.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Flower Council of Holland

 

Pin It