Počas slnečných jarných dní mnohé záhradníctva, aj v snahe získať prvenstvo, začínajú s predajom letničiek. S výsadbou týchto sezónnych rastlín však ešte odporúčame počkať.

 

noveletnicky2020

 

Väčšina letničiek je citlivá na chlad a nízke teploty. K takýmto patria aj často v tomto období predávané nízke georgíny, netýkavky, plektranty, begónie, niektoré druhy muškátov, aksamietnice a ďalšie. Ak by ste si ich teraz vysadili do nádob a umiestnili do vonkajších nechránených priestorov, mohli by ich poškodiť nízke nočné teploty, ktoré v tomto období nie sú žiadnou zriedkavosťou.


Takto poškodené letničky nepôsobia vábne, môžu aj nemusia sa zregenerovať. Často skôr nasleduje ich vyhodenie, cesta do záhradníctiev a kúpa ďalších. Je to však zbytočné vyhadzovanie peňazí, najmä v tomto zložitom období. Lepšie je s výsadbou letničiek do nádob alebo aj na záhony počkať na druhú polovicu mesiaca alebo ešte lepšie na koniec apríla a začiatkom mája. V tomto období je predsa len lepšie vyhradiť nádoby pre typicky jarné kvitnúce rastliny – sedmokrásky, nezábudky alebo sirôtky. Rovnako ako letničky vás môžu prekvapiť záplavou nádherných kvetov. dk

Pin It