V poslednej dobe sa v záhradníctvách objavuje veľa exotickejších rastlín. Okrem exteriérových paliem napríklad aj stromové papraďorasty.

 

stromova paprad

 

Ide o nádherné a nápadné rastliny s elegantnými vejárovitými listami, ktoré upútajú často aj vyšším kmienkom. Stromové papraďorasty, najčastejšie diksónie, ak sú vysadené v nádobách, môžu byť nevšednou ozdobou záhrady alebo terasy počas letných mesiacov. Nie je vhodné vysádzať ich priamo do záhradných záhonov do voľnej pôdy. V tomto prípade ide aj o veľmi zlú kombináciu so skôr suchomilnejšími slamienkami. K tomu, aby diksónie prosperovali, je potrebné zabezpečiť im nielen dostatok pôdnej vlahy ale aj vyššiu vzdušnú vlhkosť a neustále vlhký kmeň. Nie vždy je to jednoduché v bežných záhradách splniť.


Nevyhnutné je myslieť aj na to, že budú potrebovať zimovisko, čiže priestor, kde bez problémov prečkajú zimu. Na druhej strane nikdy nebudú tieto rastliny pôsobiť v našich záhradách prirodzene, môžu byť len spestrením, neodporúčame mať v záhrade viacero jedincov.


Ak vás tieto tipy rastlín v záhradníctvach zaujmú, dobre zvážte, či skutočne budú pre vašu záhradu prínosom a želanou estetickou hodnotou. Ponúka sa vám totiž aj množstvo atraktívnejších okrasných rastlín, ktoré sa budú do vašej záhrady hodiť oveľa viac a nebudete mať problém ani s ich zazimovaním. dk

 

Pin It