Georgíny sú vytrvalo kvitnúce a pestovateľsky nenáročné hľuznaté rastliny. V ponúkanom sortimente nájdete aj vzrastovo nižšie kultivary, ktoré si teraz môžete vysadiť do nádob.

 

dahlieuvod


Georgíny síce najlepšie prosperujú, ak sú vysadené vo voľnej pôde, ale mnohé druhy a kultivary porastú aj v priestrannejších vegetačných nádobách. Výsadbami georgín v nádobách si môžete ozdobiť balkóny, terasy, dvory alebo átriá. Alebo aj priestor záhrady.


Vyberte si štýlové vegetačné nádoby, vždy s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Farebne aj voľbou materiálu ich prispôsobte prostrediu, v ktorom budú počas sezóny umiestnené. Pred výsadbou si nezabudnite zaobstarať, okrem hľúz vzrastovo nižších georgín, čerstvý záhradnícky substrát, keramzit, lopatku, vedro a krhlu s vodou.


Výsadbu zrealizujte počas mája, aby georgíny stihli vyrásť a v lete aj vykvitnúť. Dariť sa im bude na slnečnom a teplejšom, chránenom miesta. Ak ich nezabudnete zalievať, prihnojíte ich raz za dva týždne hnojivom pre kvitnúce cibuľoviny a priebežne odstránite odkvitnuté kvety, z ich krásy sa potešíte až do jesene. Sezóna georgín končí s prvými jesennými mrazmi, kedy odumiera nadzemná časť. Hľuzy si však môžete zo zeminy vybrať, zazimovať a počas budúcej jari opäť vysadiť.

 

dahliepostup1

1.Hľuzy

Predpestované georgíny si môžete kúpiť v tomto období v záhradníctvach, rovnako aj hľuzy. Z nich získate za krátku dobu krásne kvitnúce a odolnejšie rastliny.

 

 

dahliepostup2

2.Drenáž

Na dno priestrannej vegetačnej nádoby dajte asi 5 cm vysokú vrstvu keramzitu. Georgíny neznášajú hromadenie prebytočnej zálievkovej vody pri koreňoch.

 

 

dahliepostup3

3.Substrát

Na vrstvu keramzitu nasypte do približne dvoch tretín čerstvý a mierne vlhký záhradnícky substrát, prípadne kvalitnú kompostovú zeminu.

 

 

dahliepostup4

4.Uloženie hľúz

Na povrch substrátu uložte hľuzy georgín, ktoré môžete pred tým namočiť na pár hodín do vedra s vodou. Hľuzy rozmiestnite tak, aby sa navzájom nedotýkali, pučiacimi výhonkami smerom nahor. Do nádoby takejto veľkosti môžete vysadiť tri hľuzy.

 

 

daahliepostup5

5. Zasypanie

Hľuzy napokon opatrne zasypte zvyšným substrátom, jemne utlačte a zalejte. Nádobu umiestnite na chránené, polotienisté miesto. Akonáhle začnú vyrastať zo substrátu prvé výhonky, nádobu premiestnite na slnečné miesto.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Kvetinovecibulky.info

Pin It