Vonkajšie okenné parapety, výklenky v stenách, rôzne múriky alebo vonkajšie komody ani teraz nemusia zostať bez peknej zelene. V predaji nájdete mnohé zaujímavé druhy.

 

cemericeUVOD

 


Zakrpatené ihličnany, rozkvitnuté čemerice, drobné cezmíny, gaultérie s ozdobnými plodmi alebo striebristé starčeky či plazivý brečtan. Tieto a mnohé ďalšie typicky zimné okrasné rastliny vám poslúžia na vytvorenie jednoduchej zimnej výsadby v nádobe, ktorá by vždy mala ladiť so štýlom, v akom je zariadený váš obytný exteriér. My sme sa zamerali na momentálne populárny vintage štýle.


Poponáhľajte sa, najkrajšie rastliny pre zimné výsadby ešte stále zoženiete v dobre zásobených záhradníctvach, kvetinárstvach alebo hobby marketoch. Pri výbere uprednostnite vitálne pôsobiace a bohato olistené rastliny, nefarbené, neopadávajúce, bez žltých listov a najmä nepreliate. Často sa totiž stáva, že pracovníci kvetinárstiev a hobby marketov tieto rastliny neustále zalievajú, čo v spojení s nižšou teplotou môže byť pre ne začiatkom problémov. Odporúčam ostražitosť aj pri akciových ponukách. Tieto rastliny vám nemusia dlho vydržať, postupne zvyknú chradnúť.


Výsadba nemusí byť veľká, stačí menšia, alebo stredne veľká. Už na prvý pohľad má byť ale príťažlivá, zrejme si ju aj umiestnite na dobre viditeľné miesto.
Najlepšie ak si nakúpite viacero rovnakých nádob a do každej vysadíte inú skladbu rastlín, prípadne aj rovnakú. Rastliny teraz môžete vysádzať aj v hustejšom spone, tým, že nebudú počas zimy intenzívne rásť si navzájom nebudú prekážať. Starostlivosť o takúto zeleň je jednoduchá, stačí sem tam počas slnečných dní bez mrazov zaliať, pričom nezabudnite, aby substrát medzi každou ďalšou zálievkou preschol.

 

Cemerice keramzit

1. Drenáž

Na dno každej nádoby, do ktorej idete vysádzať rastliny, dajte asi 5cm vysokú vrstvu keramzitu. Zabráni hromadeniu nadmernej vlhkosti pri koreňoch vysadených rastlín.

 

 

cemerice substrat

 2. Substrát

Na vrstvu keramzitu nasypte, do asi polovice nádoby, čerstvý záhradnícky substrát. Doň následne vysadíte vybrané rastliny. Neodporúčam používať zeminu zo záhrady ani substrát, ktorý je určený na pestovanie izbových rastlín. 

 

cemerice stromcek

3. Ihličnan

Začnite výsadbou malého ihličnanu (Picea glauca „Conica“). Drevinu vysaďte s kompaktným, neporušeným koreňovým balom, nerozoberajte ho. Pred výsadbou rastlinu zalejte, ideálne tak, že črepník (alebo len koreňový bal) ponoríte do vedra s vodou. Akonáhle prestanú vychádzať vzduchové bubliny, substrát je dostatočne nasiaknutý vlahou. 

 

 

cemerice cemerice

4. Čemerica

Pokračujte výsadbou rozkvitnutej čemerice čiernej (Helleborus niger). Pracujte opatrne, krehké puky alebo kvety by ste mohli ľahko poškodiť. Opäť rastlinu vysádzajte s kompaktným koreňovým balom.

 

 

cemerice mach

5. Mach

Okolo rastlín dôkladne podosýpajte substrát, utlačte pri okrajoch nádoby aj pri rastlinách. Ak treba zalejte. Na povrch substrátu môžete nakoniec nasypať drobnú kôrovú drť alebo povrch zeminy zakryjete nazbieraným lesným machom.

 

 

cemerice sisky

6. Šišky

Nakoniec výsadbu doplňte borovicovými alebo smrekovými šíškami. Vďaka tomu získa kompozícia príjemný a najmä typicky zimný vzhľad. Žiadne iné dekorácie nebudú potrebné.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It