Jednou z možností, pre ktorú sa môžete rozhodnúť, je podoba vyvierajúcich kameňov. Poradíme vám, ako si túto fontánku vytvoríte svojpomocne.

 

fontanapostupuvod

 

Voda v podobe aspoň menšieho vodného prvku by mala dostať priestor v každej záhrade. Miesto hoci aj pre menšiu fontánku, teda dynamický vodný prvok, nájdete vo väčšej a aj menšej záhrade. Odmenou vám bude pocit sviežosti a príjemný zvuk žblnkotajúcej vody, ktorá je najmä po náročných dňoch v práci skutočným balzamom.

Výroba vyvierajúcich kameňov nie je zložitá a za krátky čas ku zvládne každý šikovnejší domáci majster. Ako na to?

 

fontana1

1.Vyhĺbenie jamy pre nádrž

Vykopte si na vybranom mieste v záhrade alebo na dvore dostatočne hlbokú jamu. Do nej uložíte vybranú nádrž. Na dno jamy nasypte piesok. 

 

ppfontana2

2. Umiestnenie a vyrovnanie

Nádrž následne umiestnite do piesku a pomocou vodováhy sa uistite, že je umiestnená vo vodorovnej polohe. Nádrž po stranách obsypte pripraveným pieskom alebo substrátom a to dôkladne, až k okraju jamy. Pri použití ťažších kameňov postavte doprostred nádrže podporu krytu.

 

 

ppfontanaa3

3. Kryt na nádrž

Na nainštalovanú nádrž položte kryt so sieťou proti prepadávaniu menších kamienkov.

 

 

ppfontana4

 4. Umiestnenie kameňa

Na kryt postavte prevŕtaný kameň, ktorý ste si vopred zadovážili. Pri použití viacerých kameňov bude možno nevyhnutné prevŕtať otvory v kryte nádrže.

 

 

ppfontana5

5. Pripravte si príslušenstvo

Nezabudnite na čerpadlo, uzatváracie kohútiky, hadicu a prípadné osvetlenie.

 

 

ppfontana6

6. Osvetlenie

Pre montáž osvetlenia nahrejte koniec hadice teplovzdušnou pištoľou alebo ho vložte do horúcej vody. Plast povolí a svietidlo budete môcť do hadice zastrčiť.

 

 

ppfontana7

7. Regulácia prietoku vody

Pre usmernenie prietoku vody z čerpadla odporúčame použiť uzatvárací kohútik. Pri použití viacerých vodných prvkov na jednom čerpadle sú uzatváracie kohútiky nutnosťou.

 

 

ppfontana8

8. Tesnenie

Hadice prestrčte krytom a kameňmi. Vo vrchnej časti utesnite medzeru medzi kameňom a hadicou pomocí tesnenia a hadicu zastrčte do kameňa. Hadicu potom pripojte na čerpadlo.

 

 

ppfontana9

9. Napustenie nádrže

Napusťte nádrž vodou a následne zapnite čerpadlo. Pomocou uzavieracích kohútikov upravte prúd vody v jednotlivých kameňoch.

 

 

ppfontana10

10. Zakrytie

Kryt zamaskujte, napríklad pomocou drobnejších kamienkov a upravte okolie.

 

Pripravil: dk
Článok bol vytvorený v spolupráci s LED-ZAHRADA.cz
Foto: LED – ZAHRADA.cz

Pin It