Trendom posledných rokov sú kombinované výsadby sezónnych aj trvácich rastlín. Vytvoriť si môžete skutočne krásne kompozície, ktoré vás budú tešiť počas celej sezóny. Poradíme vám ako na to v prípade sezónnej výsadby.

 

zlta misa v

 

Ak sa rozhodnete mať na svojom balkóne, terase alebo dvore kombinované výsadby, mali by ste si osvojiť niekoľko dôležitých pravidiel. Tým najdôležitejším je, že v rámci jednej vegetačnej nádoby môžete kombinovať len rastliny s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Spolu môžete vysadiť len druhy s rovnakými nárokmi na svetlo, vlahu aj prihnojovanie. Iba tak docielite krásny a bohato kvitnúci porast.

 

Ďalším dôležitým pravidlom je sústrediť do nádoby rastliny s odlišnými rastovými charakteristikami. Ak skombinujete vzpriamene rastúce druhy s tými, ktorých výhonky prevísajú, prípadne s druhmi, ktoré rastú trsovito alebo rozložitejšie, získate už na pohľad veľmi príťažlivú výsadbu. Čím viac času prejde od výsadby, tým bude krajšia. Ak by ste v rámci jednej nádoby vysadili len druhy vzpriamene rastúce, zrejme by ste získali výsadbu, ktorá vás nadchne len na začiatku, neskôr bude pôsobiť príliš fádne.

 

V jednej nádobe prirodzene nie je možné skombinovať veľké množstvo rastlín. Každá jedna rastlina by mala mať dostatok priestoru na nerušený rast. Preto nádoby nikdy rastlinami neprehusťujte.

 

Ďalším pravidlom je kombinovanie rastlín, ktoré sú zaujímavé kvetmi s tými, ktoré vynikajú nápadne farebnými alebo inak zaujímavými listami. V každej skupine nájdete množstvo zástupcov a tak si isto vyberiete podľa svojich predstáv, na slnečné aj tienisté miesto. Vždy sa zároveň usilujte vytvárať farebne harmonizujúcu výsadbu, nesnažte sa do jednej nádoby sústrediť príliš veľa farieb.

 

 

zm2018 keramzit

1.KERAMZIT

Na dne dekoračnej vegetačnej misy, s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody, vytvorte drenážnu vrstvu. Ideálny je keramzit, vo výške aspoň 5cm. Nezabudnite, že nádoba by mala byť farebne aj štýlovo prispôsobená do prostredia, kde bude umiestnená. Zároveň môže ladiť s farbou kvetov vysadených rastlín.

 

 

zm2018 substrát

2.SUBSTRÁT
Na vrstvu keramzitu dajte kúsok netkanej textílie (substrát nebude prepadávať do drenážnej vrstvy) a nasypte do dvoch tretín kyprý a mierne vlhký substrát. Zvoľte ten, ktorý je určený pre kvitnúce balkónové rastliny.

 

 

zm2018 sanvitalia

3.SANVITÁLIA
Začnite s výsadbou sanvitálie. Táto vďačná letnička bohato kvitne počas celého leta a rastie viac trsovito. Vysadťe ju k okraju nádoby, vždy do popredia.

 

 

zm2018 dvojzubec

4.DVOJZUB
Výsadbu, pre ktorú sme sa rozhodli, budeme umiestňovať na slnečné miesto. Preto sme vybrali ďalšiu letničku obľubujúco slnko – dvojzub. Je o niečo viac mohutnejšia, rastie rozložito až vzpriamene. Umiestnite ju viac do pozadia.

 

 

zm2018 dichondra

5.DICHONDRA
Táto veľmi efektná letnička púta množstvom drobných striebristých listov. Najviac však atraktívnymi dlhými prevísajúcimi výhonkami. Z nádoby bude prevísať a dodá celej rastlinnej kompozícii punc vyššej príťažlivosti.

 

 

zm2018 doplnenie

6. DOPLNENIE
Všetky rastliny vysádzajte s neporušeným koreňovým balom. Postupujte opatrne, aby ste nepoškodili krehké výhonky. Koreňové baly rastlín dôkladne obsypte substrátom a utlačte. Po naplnení nádoby dosypte podľa potreby ešte substrát, utlačte okolo rastlín aj pri okraji nádoby.

 

 

zm2018 zalievka

7.ZÁLIEVKA
Nakoniec výsadbu dôkladne zalejte. Najlepšie priamo ku koreňom, nie na listy ani kvety. Po vsiaknutí vlahy skontrolujte či ešte nebude treba doplniť ďalší substrát. Napokon výsadbu umiestnite na určené miesto, hoci na asi deň dva to môže byť polotieň. Nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. S prihnojovaním môžete začať až po zakorenení, čo bude približne za tri týždne.dk

Pin It