Stačí ak budete mať k dispozícii zdravé hľuzy, záhradný záhon s humóznou pôdou, trochu času a chuť záhradníčiť. Georgíny sú atraktívne, pekne kvitnúce a pestovateľsky nenáročné okrasné rastliny. Poradíme vám, ako začať s ich pestovaním.

 

georgíny postup velky perex

 

Georgíny si môžete vypestovať viacerými spôsobmi. Osvedčená a pomerne jednoduchá je hlavne výsadba hľúz na pripravené miesto v záhrade. Nízke georgíny zo skupiny MIGNON si môžete jednoducho a rýchlo vypestovať aj zo semien, ktoré bežne na jar dostanete kúpiť.

 

Georgíny vynikajú rozmanitosťou druhov, tvarov kvetov, aj ich farieb. V ponuke záhradníctiev a hobbymarketov nájdete hľuzy druhov a kultivarov, ktoré sú nižšie, stredne vysoké a vyššie. Tento údaj je veľmi dôležitý, všimnite si ho, podľa toho následne jednotlivé georgíny umiestnite v záhone. Aj tu platí pravidlo, že nižšie druhy a kultivary patria do popredia, vyššie stredu a najmä do pozadia.

 

Pri výbere miesta nezabudnite, že georgíny obľubujú slnečné a teplejšie miesta v závetrí. Na takomto mieste bohato zakvitnú. Pestovať ich môžete na rovnakom mieste aj niekoľko rokov po sebe. Predpokladom úspechu je kvalitná príprava pôdy a dostatok miesta.

 

georiny pp1

1.VÝBER

Ak sa chcete v tomto roku tešiť z krásne rozkvitnutých trsov georgín, venujte pozornosť výberu kvalitných hľúz. Dostanete ich kúpiť v osvedčených predajniach so sortimentom pre záhradu, ideálne sú hľuzy jednotlivo balené. Na výsadbu sú vhodné pevné hľuzy so zdravým a vyrastajúcim očkom.

 

georgíny pp2

2.NAMOČENIE

Ak vysádzate svoje hľuzy, ktoré ste prezimovali v pivnici, možno sú zvraštené. Namočte ich na pár hodín do vody a tento problém budete mať vyriešený. Pomôže im to naštartovať sa a rýchlo vypučať. Ešte predtým z trsu odstráňte všetky suché, hnilé a poškodené časti. Príliš bohaté zväzky hľúz odporúčam rozdeliť na menšie časti.

 

 

georginy pp3

3. PRÍPRAVA MIESTA

Pôdu v mieste, kde plánujete výsadbu georgín, zbavte burín, dôkladne do hĺbky prekyprite a zapracujte do nej trochu dolomitického vápenca.

 

 

georgíny pp4

4.VYHĹBENIE JÁM

Na pripravenom a vyrovnanom záhone vyhĺbte pomocou lopatky výsadbové jamy. Tie by mali byť primerané veľkosti vysádzaných hľuz. Ideálne je vysádzať tak, aby nad hľuzou bola aspoň 5cm vysoká vrstva zeminy. Príliš hlbokú výsadbu neodporúčam.

 

 

georgíny pp5

5. VODA

Do každej výsadbovej jamky nalejte asi pol krhly vody a nechajte ju vsiaknuť.

 

 

georgíny pp6

6.VÝSADBA

Hľuzy opatrne vysaďte. Ak vysádzajte svoje, prezimované hľuzy, ponechajte kúsky suchých stoniek. Tie by mali trochu vyčnievať z pôdy. Pri výsadbe do skupín dbajte na dostatočné rozostupy medzi jednotlivými rastlinami. Príliš tesná výsadba nie je vhodná. Nakoniec si miesta výsadby označte menovkou.

 

 

georgíny pp7

7. VÝSEV

Nízke georgíny MIGNON si jednoducho rozmnožíte pomocou semien. Vysejte ich na pripravený slnečný záhon, najlepšie do popredia, do riadkov, nie veľmi nahusto a nezabudnite dané miesto dôkladne zavlažovať.

 

Ideálna doba na výsadbu hľúz georgín je koncom apríla a prvá polovica mája. Bez obáv však môžete hľuzy georgín vysádzať až do konca mája.

 

georgina final

 

Georgíny začnú rozkvitať koncom leta a začiatkom jesene. Miesta výsadby vždy zavlažujte, dajte však pozor na premokrenie pôdy. Mladé rastliny bude tiež potrené ochrániť pred slimákmi a slizniakmi. Pozorne kontrolujte ich výskyt a v prípade potreby ihneď zasiahnite. dk

Pin It