konvalinky rychlenie uvodKonvalinky patria k známym a obľúbeným záhradným trvalkám. Ich voňavé kvety nemajú takmer konkurenciu. Hoci sa niekedy konvalinky nežiaduco rozrastajú, v mnohých záhradách majú stabilné miesto.


Kvitnúce konvalinky, ak ich máte radi, môžete obdivovať aj počas vianočných a novoročných sviatkov, alebo neskôr v zime. Samozrejme len po narýchlení a v interiéri. Vôňa drobných, čisto bielych kvietkov je kúzelná a málokto jej odolá.

 

Rýchlenie konvaliniek nie je zložité, zvládne to aj pestovateľ začiatočník. Zároveň ide o spôsob, ako sa týchto trvaliek na niektorých miestach na určitý čas zbaviť. Ak po kvitnúcich konvalinkách zatúžite, poponáhľajte sa, kým pôda nebude zamrznutá. Predpokladom kvitnutia je to, že podzemky prejdú obdobím chladu.

 

konvalinky1

1, VYBRATIE
Z miesta, kde už nechcete v nasledujúcom období mať rozrastené konvalinky, opatrne a pomocou lopatky povyberajte niekoľko zdravých podzemkov. Pracovať by ste mali v rukaviciach, konvalinky patria k prudko jedovatým rastlinám.

 

konvalinky2

2, PREBIERKA
Z vykopaných podzemkov povyberajte tie, ktoré zaručene rozkvitnú. Puky so základmi kvetov sú obvykle mohutnejšie a hrubšie. Listové puky sú naopak tenšie a vyššie.

 

konvalinky3

3, SKRÁTENIE
Pomocou ostrých nožníc skráťte najdlhšie korene konvaliniek. Je zbytočné, aby zostávali dlhé.

 

konvalinky4

4, DRENÁŽ
Následne sa môžete pustiť do prípravy črepníkov, v ktorých budete konvalinky rýchliť. Ideálne by mali byť vysoké aspoň 15cm. Použiť môžete črepníky plastové aj hlinené. Na ich dno dajte najskôr trochu keramzitu, vytvorí nevyhnutnú drenážnu vrstvu. Vždy dbajte na to, aby nádoby mali otvory na odtok zálievkovej vody.

 

konvalinky5

5, SUBSTRÁT
Črepníky s keramzitom môžete začať plniť substrátom. Použite humóznu záhradnú zeminu, primiešajte trochu piesku a aj substrát z hrantíkov po letničkách ak vám zostal. Črepníky naplňte najskôr do asi polovice.

 

konvalinky6

6, VÝSADBA
Podzemky konvaliniek s pukmi už môžete vysadiť do črepníkov. Dajte pozor, aby ste puky nepoškodili. Podzemky opatrne zasypte zvyšným substrátom. Puky však úplne substrátom nezasypávajte. Mali by trochu vyčnievať.

 

konvalinky7

7, ZÁLIEVKA
Nádoby s vysadenými podzemkami konvaliniek dôkladne zalejte vodou a umiestnite do miestnosti s teplotou asi okolo 20°C.

 

konvalinky8

8, ZAKRYTIE
Črepníky s konvalinkami najskôr na asi dva týždne zakryte čiernou fóliou. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký, nie premáčaný.

 

Po uvedenom období fóliu odstráňte, črepníky dajte na ešte teplejšie miesto a počkajte, kým sa medzi vypučanými listami objavia aj kvety. Môže to byť asi za dva až tri týždne týždne. Nezabudnite, že kvety udržíte dlhšie svieže len v chladnejšej miestnosti a ak ich budete pravidelne rosiť. Po odkvitnutí môžete konvalinky zlikvidovať, alebo po zaschnutí skompostovať. dk

Pin It