georginy zimovanie 2017Georgíny patria k obľúbeným a pestovateľsky nenáročným okrasným rastlinám. Z ich kvetov sa možno tešiť počas celej jesene. Pestrofarebnú krásu neraz rýchlo ukončia prvé mrazíky. Nie je to však dôvod na vyhodenie rastlín.


Georgíny patria k viacročným rastlinám a tešiť sa z nich, ak budú každoročne správne zazimované, môžete dlhé roky. Nezabudnite, že rastliny nie sú mrazuvzdorné, počas zimy zostať na záhonoch alebo v nádobách nesmú. Zimu vonku by s určitosťou neprežili. Včas preto treba z pôdy vybrať hľuzy a zazimovať ich. Je to jednoduché, nezaberie to ani veľa času a väčšinou hľuzy v perfektnom stave vydržia až do jarných mesiacov.

 

bannerZO 2

 

Kým nastanú chladné a mrazivé dni, nezabudnite si včas odrezať do váz posledné kvety georgín. Rezané vydržia veľmi dlho.

 

gerginy1

1.OBDOBIE
Hľuzy georgín môžeme vybrať až po tom, čo rastliny poznačia prvé prízemné mrazíky. Často stačí, aby teplota klesla na nulu. Dôkazom poškodenia mrazom je zvädnutá, popolavá až tmavá nadzemná časť. Je to najvyšší čas a signál, že hľuzy treba čím skôr z pôdy vybrať.

 

praxgeorginy2

2. OSTRIHANIE
Najskôr ostrihajte nadzemnú časť rastlín, listy a zvyšky kvetov. Zvädnutú vňať môžete skompostovať.

 

praxgeorginy3

3. VÝŠKA
Stonky odstrihnite asi 15cm nad pôdou. S hľuzami sa vám bude takto pri prípravách na zimovanie lepšie manipulovať.

 

praxgeorginy4

4. VYKOPANIE
Hľuzy vykopte opatrne pomocou vidiel. Dajte pozor, aby ste krehké hľuzy nepoškodili. Použiť môžete aj rýľ.

 

praxgeorginy5

5. OKLEPANIE

Hľuzy očistite od zeminy, od suchých a poškodených častí. Môžete si ich označiť vďaka čomu budete presne na jar vedieť , aký druhy a kultivar vysádzate. Minimálne je si dobré označiť výšku a farbu kvetov.

 

prax georginy6

6. OSUŠENIE

Hľuzy uložte do prepravky a umiestnite ich na suchšie a pred vetrom chránené miesto. Ideálne je ich uložiť stonkou dolu, aby vytiekla prebytočná voda. Sušiť ich nechajte asi týždeň. Potom oklepte zvyšnú zeminu a hľuzy uskladnite. Georgíny prezimujú na mieste kde nebude mrznúť, v suchu a chlade. Hľuzy môžete zasypať suchou rašelinou, hoblinami alebo pieskom. dk

Pin It