plot zimaS blížiacou sa jarou nezabudnite ani na živé ploty. Tie prestarnuté môžete teraz úplne zlikvidovať a nahradiť úplne novým. Ideálnou dobou na výsadbu je druhá polovica marca. Pôda by mala byť aspoň trochu zohriata.

Vysádzať môžete jedince s koreňovým balom aj bez neho. V záhradníctvach si môžete vybrať z pestrej ponuky. Nemusí to byť vždy len tradičný vtáči zob.
Ďalšou možnosťou je príliš husté živé ploty presvetliť, alebo radikálnejšie skrátiť. Rozhodne sa tohto kroku neobávajte, najmä ak máte staršie živé ploty. Pomôže im to, viditeľne omladnú. Vyhraďte si na to slnečný deň kedy nemrzne, dreviny nebudú tak trpieť. Nezabudnite použiť kvalitné, ostré a najmä čisté náradie – nožnice alebo pílku. Väčšie rany vždy zatrite štepárskym voskom.


Nezabudnite odstrániť spod živých plotov všetko napadané lístie a akýkoľvek vetrom naviaty odpad, napríklad aj zvyšky konárikov po reze. Môže byť útočiskom škodcov a miestom kde sa sústredia zárodky chorôb, napríklad plesne. Použite hrable avšak postupujte opatrne, aby ste živý plot nepoškodili. Ku koncu marca môžete pôdu v tesnom okolí týchto drevín opatrne prekypriť, aplikovať kvalitné viaczložkové hnojivo a doplniť mulčovací materiál, napríklad kôru. dk

Pin It