brectanBrečtan (Hedera helix) patrí k obľúbeným vždyzeleným popínavkam. Obvykle sa rýchlo rozrastie a časom môže prekážať. Neraz sa vysádza k starým stromom s cieľom, aby porástol ich nevzhľadný kmeň. Teraz je príležitosť brečtan zredukovať a znovu uviesť do perfektnej formy.


Možné je ho buď zo starších stromov úplne zlikvidovať, alebo aspoň zredukovať. Dôležité je ale vedieť, že brečtan stromom príliš neškodí. Prevláda mýtus, že brečtan pomocou prísavných korienkov odoberá stromom živiny a tie postupne chradnú a napokon hynú. V skutočnosti sa však brečtan týmito korienkami len prichytáva o podklad. Môže mu však, ak ide o starší exemplár odoberať z pôdy vlahu.

 

Staršie, bohato rozrastené jedince tejto vždyzelenej dreviny tiež môžu byť pre strom väčšou záťažou a aj preto treba skoro na jar takéto preriediť. Neraz sa však brečtan dostane do koruny stromu a môže určitým spôsobom aj tieniť. Netreba preto dopustiť, aby sa táto popínavka dostala až takto ďaleko. Stáva sa to hlavne v starších a málo udržiavaných záhradách. Ideálne je ju rezom udržať len v oblasti kmeňa a vtedy dochádza aj k určitému ochrannému účinku (zmiernenie negatívneho pôsobenia poveternostných vplyvov). Rovnako brečtan pomáha udržať hlavne starším stromom stabilitu.

 

Rez treba stihnúť dovtedy, kým začnú vyrastať nové výhonky. Pozor si treba dať na hniezdiace vtáky. Brečtan na stromoch patrí k ich obľúbeným teritóriám.

 

dk

Pin It