Atraktívna zeleň môže aj počas zimy skrášľovať dvory, vstupné priestory do domu, terasy či balkóny. Stačí si vybrať a vysadiť správne druhy rastlín a použiť vhodné kvetináče.

 

zimnavysadba 2021 uvod


Tie, ktoré budú súčasťou exteriéru aj počas zimy by musia byť mrazuodolné a mali by mať na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Vyberajte ich tak, aby sa hodili do daného prostredia, či už farebne, materiálovo alebo štýlovo.


Z rastlín sa môžete rozhodnúť pre miniatúrne ihličnany, vždyzelené listnáče – napríklad gaultériu, ktorú ozdobujú farebné plody, brečtan, skimiu, bršlen, mladé rastliny cezmíny a nezabudnite ani čemericu, ktorá bude pútať krásnumi kvetmi.


Vytvorte si zaujímavé a rozmanito pôsobiace kombinácie. Jednotlivé rastliny môžete teraz vysádzať aj tesnejšie k sebe – výsledok bude zaujímavejší. Nezabudnite však použiť čerstvý záhradnícky substrát (nie kompost alebo zeminu zo záhrady). Myslite aj na vytvorenie drenážnej vrstvy na dne kvetináča, využiť môžete keramzit alebo drobný riečny štrk.


Kvetináč s vysadenými rastlinami umiestnite na chránené, dostatočne svetlé a, samozrejme, viditeľné miesto. Počítajte s tým, že výsadbu bude treba v dňoch, kedy bude slnečno a bez mrazu, občas zaliať. Pripravte si aj netkanú textíliu, ktorou rastliny počas veľmi mrazivých dní či nocí zakryjete a tým ich ochránite.


1. Drenáž

zimnavysadba 2021 keramzit

Na dno dostatočne priestranného kvetináča nasypte keramzit, ideálne aspoň do výšky 5cm. Keramzit poslúži ako drenážna vrstva a zabráni hromadeniu vlhkosti v substráte. Pomôže vám to predísť aj zahnívaniu koreňov vysadených rastlín.

 


2. Substrát

zimnavysadba 2021 substrat

Vrstvu keramzitu zakryte kúskom netkanej textílie a kvetináč do viac ako polovice naplňte čerstvým záhradníckym substrátom. Nepoužívajte starú zeminu.

 

 

3. Smrek

zimnavysadba 2021 smrek

Začnite výsadbou miniatúrneho smreka (Picea glauca „Conica“). Kým je táto drevina menšia, môžete ju úspešne pestovať v kvetináčoch a hrantíkoch. V našej kompozícii sme jej vybrali miesto v pozadí. Smrek a aj ostatné rastliny vysádzajte len s neporušeným koreňovým balom.

 


4. Gaultéria

zimnavysadba 2021 gaulteria

Do popredia si potom vysaďte dekoratívnu gaultériu (Gaultheria procumbens). Púta drobnými kožovitými listami a množstvom červených plodov. Je mimoriadne trváca, neublíži jej ani chlad. Gaultériu bežne zoženiete počas adventu, rovnako ako aj miniatúrne ihličnany.

 


5. Calocephalus

zimnavysadba 2021 calocephalus

Kompozíciu doplňte ďalšou odolnou rastlinou, ktorá upúta nevšedným vzhľadom a výrazným striebristým sfarbením. Má viacero názvov. Ľudovo je najčastejšie nazývaná strieborný drôtik, odborne ide o Calocephalus alebo aj Leucophytal brownii.

 


6. Dosypanie

zimnavysadba 2021 dosypanie

Okolo vysadených rastlín dosypte substrát, dobre ho utlačte a to aj po bokoch kvetináča. Miesta, kde vidno substrát zakryte borovicovými šiškami, ktoré kompozícii dodajú zimný nádych. Vysadenú zeleň nakoniec dobre zalejte a kvetináč umiestnite na vybrané miesto. Kvetináč sa na zimu vyplatí podložiť polystyrénovou podložkou, ale tak, aby táto nebola príliš viditeľná.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It