Najlepšie ak to stihnete do konca septembra alebo začiatkom októbra. Cibule narcisov totiž potrebujú na kvalitné zakorenenie viac času, dostatok vlahy a teplo.

 

narcisy


Keď je teplejšia jeseň, narcisové cibule môžete vysádzať ešte aj v prvej polovici októbra. Nezabudnite, že narcisom sa darí len na slnečných a polotienistých miestach s mierne vlhkou pôdou, ktorá nesmie byť dlhodobo zmáčaná. Na jednom mieste môžu narcisy zostať viac rokov. Čo ďalšie by ste mali vedieť?


1. Vysádzajte len kvalitné, zdravé, pevné a nepoškodené cibule. Tie, ktoré sú mäkké a poškodené nevyužite. Narcisové cibule dostanete kúpiť v záhradníctvach alebo v eshopoch.


2. Pri práci s narcisovými cibuľami používajte rukavice alebo si po výsadbe veľmi dôkladne umyte ruky mydlom. Narcisy totiž patria medzi jedovaté rastliny. Pokiaľ je to možné cibule vysádzajte sami, nezapájajte do tejto činnosti deti.


3. Vybrať si môžete z rôznych druhov a kultivarov. Vzrastovo nižšie sústreďte k okrajom a vyššie do stredu alebo pozadia záhona.


4. Cibule vysádzajte do kvalitne pripravenej pôdy, do ktorej však nemusíte pridávať kompost ani minerálne hnojivá. Narcisom nadbytok živín neprospieva.


5. Vysádzajte do hĺbky 12-15 cm, pričom konkrétnu hĺbku výsadby prispôsobte veľkosti cibúľ.


6. Narcisové cibule vysádzajte do menších a väčších skupiniek, len tak v období kvitnutia naplno vyniknú. Nevysádzajte ich jednotlivo ani v rámci jednej skupiny nekombinujte rôzne druhy a kultivary. Hoci sa to robieva, nie je vhodné narcisy sadiť do trávnikov. Na jar by ste totiž trávnik nemohli dlhšiu dobu pokosiť.


7. Miesto výsadby narcisov si vždy označte, aby ste na tomto mieste omylom nekyprili pôdu.


8. Mnohé druhy či kultivary narcisov môžete úspešne pestovať aj v kvetináčoch. Na ich dno nezabudnite dať drenážnu vrstvu z keramzitu a použite čerstvý záhradnícky substrát.


9. Miesta výsadby nemusíte zavlažovať, keď je však suchšia a teplejšia jeseň, cibuliam to prospeje.


10. Využite príležitosť a zaobstarajte si viaceré druhy a z každého viac kusov cibúľ. Teraz zoženiete aj menej tradičné narcisy, napríklad miniatúrne. Tie si môžete vysadiť aj do skaliek. Veľmi pekné sú narcisy aj v skupinách s okrasnými trávami.

 

dk /foto: Kvetinovecibulky.info

 

Pin It