Práve kvitne levanduľa. Vo väčšine záhrad však nájdeme len jednu, či dve rastliny. Najkrajší je ale pohľad na väčší levanduľový záhon. Využite čas a levanduľu si rozmnožte.

 

uvodna final

 

Je to jednoduché, nezaberie vám to veľa času a zapojiť do tejto činnosti môžete aj deti. Nové rastliny získate z polovyzretých odrezkov, ktoré odoberiete v prvej polovici leta. Zakorenia približne za mesiac. Na jeseň (alebo na jar) ich potom môžete porozsádzať do menších črepníkov, v ktorých si vytvoria pevné koreňové baly.


Veľkou výhodou tohto spôsobu je, že prakticky zadarmo získate množstvo nových životaschopných rastlín, ktoré si môžete vysadiť, ideálne na jar priamo do voľnej pôdy, okolo chodníkov, na slnečné svahy, alebo na suchšie a slnkom zaliate záhradné záhony. Levanduľou z vlastnej produkcie si tiež môžete vysadiť väčšiu plochu slnečného dvora alebo predzáhradky.


Okrem levandule môžete v tomto období získať z odrezkov aj nové sadenice ruží a ďalších obľúbených byliniek, napríklad šalvie či rozmarínu.

 

Potrebovať budete, okrem zdravých materských rastlín, z ktorých odoberiete odrezky, vhodné nádoby (plastové alebo hlinené) na zakoreňovanie, substrát určený na rozmnožovanie rastlín, trochu perlitu, záhradnícke nožnice a nôž, práškový stimulátor a krhlu s vodou.

 

DSC 0413 m

1. Levanduľa

Odrezky odoberajte pomocou záhradníckych nožníc alebo noža zo zdravých materských rastlín, ktoré rastú na slnečných miestach. Vhodný vrcholový odrezok by mal byť polovyzretý a dlhý najviac 10 cm.

 

DSC 0419 m2. Ruža

Podobne postupujte aj pri odbere odrezkov z kríkov ruží. V tomto prípadne nemusí ísť o vrcholové odrezky. Ideálne sú aj polovyzreté časti stoniek, z ktorých ste na konci predtým odstrihli odkvitnuté kvety.

 

DSC 0421 m3. Odlistenie

Z konca levanduľového odrezka opatrne odstráňte všetky spodné listy. Nechajte len niekoľko vrcholových.

 

DSC 0427 m4. Stimulátor

Po odlistení ošetrite konce odrezkov v práškovom stimulátore. Podporí rýchlejšie a kvalitnejšie zakorenenie.

 

DSC 0450 m5. Listy ruží

Tak ako pri levanduli, aj na odrezkoch ruží odstráňte všetky spodné listy. Nechajte len dva horné listy.

 

DSC 0468 m6. Ošetrenie

Konce odrezkov ruží takisto ošetrite práškovým stimulátorom. Ponorte ich do prášku a jemne oklepte o hranu nádoby.

 

DSC 0453 m7. Substrát

Pripravte si vhodný substrát. Môžete použiť hotový, ktorý je určený na rozmnožovanie rastlín. Bežne ho dostanete kúpiť. Odporúčam ho ešte vylepšiť trochou perlitu a dôkladne premiešať.

 

DSC 0439 m8. Naplnenie

Hotovým rozmnožovacím substrátom naplňte nádobu, v ktorej budete zakoreňovať pripravené levanduľové odrezky. Ideálne je, ak bude táto plastová, pretože ju budete mať počas zimy vonku.

 

DSC 0443 m9. Zapichovanie

Pripravené odrezky opatrne pozapichujte až po ponechané listy do substrátu. Nie však príliš natesno.

 

DSC 0475 m10. Odrezky

Odrezky ruží zasa pozapichujte do ďalšieho črepníka, ktorý ste naplnili zvyšným substrátom. Odporúčam si na menovku zaznačiť, o aký druh, či kultivar ruže ide.

 

DSC 0517 m11. Zálievka

Substrát s odrezkami nakoniec dôkladne zavlažte a nádoby umiestnite na chránené a polotienisté miesto. V nasledujúcich dňoch dbajte na to, aby substrát nevysychal, vyhnite sa však aj jeho prelievaniu.

 

DSC 0526 m12. Rozmarín

Využite letné obdobie a získajte pre seba, či známych aj nové rastliny rozmarínu. Polovyzreté odrezky rýchlo zakorenia v pohári s vodou, ktorý umiestnite na slnečný okenný parapet. Môžete však zvoliť aj postup, ktorý ste uplatnili pri levanduli.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It