Ak hľadáte odolné a nenáročné druhy, ktoré nevyžadujú neustálu starostlivosť, a ktorým sa darí na slnečných miestach alebo v polotieni, skvelou voľbou sú práve muškáty.

 

sadenie muskaty


Od polovice apríla túto vlajkovú loď letných kvetov nájdete takmer všade. Odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe (Muškáty pre Európu) prinášajú 5 tipov, na čo sa pri kúpe muškátov zamerať.


1.Siahnite po bohato olistených sadeniciach


Ak chcete mať z muškátov radosť od prvého dňa, vyberte si tie kusy, ktoré majú na silných stonkách toľko listov, že v kvetináči takmer nevidíte substrát! Košaté muškáty so silnými výhonkami mali u pestovateľa dostatok času na to, aby z nich vyrástli zdravé kvety. Okrem listov majú aj dobre vyvinutú koreňovú sústavu. Muškáty totiž potrebujú oboje, aby vedeli rýchlo rásť.


2. Obzerajte sa po muškátoch s množstvom pukov


Ak chcete, aby sa vaša záhrada, balkón či terasa rýchlo premenili na kvitnúcu oázu pokoja, vaše muškáty by mali mať hneď od začiatku veľa pukov. Prečo? Pretože muškáty sú rastliny milujúce teplo a najmä svetlo, ktoré potrebujú na svoje kvitnutie. Absorbujú slnečné lúče a až keď dosiahnu určitý prah svetla, začnú kvitnúť. Ak majú len málo púčikov, znamená to, že ešte nevstrebali dosť slnečného žiarenia a vy budete musieť počkať a dúfať, že v nasledujúcich týždňoch budú mať slnka dostatok.


3. Koľko kusov kúpiť


Skôr, ako sa vyberiete do záhradného centra, by ste mali mať predstavu o tom, koľko rastlín potrebujete. To samozrejme závisí od veľkosti priestoru, ktorý na to máte – totiž, aby sa muškáty dobre vyvíjali, potrebujú ho dostatok. V podlhovastom kvetináči s dĺžkou 40 cm je miesto pre dva muškáty, s dĺžkou 60 cm je miesto pre tri a ak je dlhý 1 m, tam sa ich tam zmestí štyri až päť. Do kvetináča s dĺžkou len 20 až 25 cm sa v zásade zmestí len jeden muškát. Dôležitý fakt: kvetináče na muškáty by mali byť vysoké aspoň 18 cm.


4. Myslite aj na správnu veľkosť kvetináčov


Okrem počtu rastlín by ste mali poznať aj veľkosť kvetináčov, ktoré budete potrebovať. Napríklad muškáty v kvetináčoch s priemerom 11 až 12 cm sú ideálne na výsadbu do balkónových kvetináčov. XL muškáty v kvetináčoch s priemerom 13 cm a viac sú vhodnejšie do väčších nádob, pričom budú vyzerať skvele už od začiatku. Malé muškáty v baleniach po šiestich kusoch by ste mali kupovať len vtedy, ak ste pripravení im venovať dostatok času a lásky. Mali zatiaľ len málo času na svoj rast a budú potrebovať týždne na dosiahnutie štádia vývoja tých väčších.


5.Kedy je správny čas na nákup?


V Európe sú skleníky plné muškátov už v prvej polovici apríla. Najväčší výber je však k dispozícii začiatkom mája. Ak nemáte možnosť chrániť rastliny pred chladom, tak ich nekupujte príliš skoro. Muškáty by sa mali natrvalo vysádzať vonku až vtedy, keď už v noci nehrozia mrazy a cez deň dosahujú teploty dvojciferné hodnoty. V severných zemepisných šírkach je to približne v polovici mája. Vysádzať môžete až do leta, v záhradníctvach sú totiž tieto rastliny v ponuke aj v júni a začiatkom júla.


Tip: Nezabudnite na substrát a hnojivo!


Keď idete nakupovať muškáty, zaobstarajte si zároveň aj kvalitný substrát do kvetináčov. Napríklad pre podlhovastý balkónový kvetináč s dĺžkou 80 cm potrebujete približne 30 litrov zeminy, zatiaľ čo do kvetináča s dĺžkou 20 cm sú to asi štyri litre.


Mali by ste takisto myslieť aj na hnojivo. Hoci väčšina substrátov obsahuje zásobné hnojivá, odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe odporúčajú pri výsadbe používať hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín. Muškáty sú totiž husto olistené rastliny a majú veľmi vysoké nároky na živiny. Predhnojený substrát zvyčajne pokryje túto potrebu len na niekoľko týždňov. Ak chcete zabezpečiť, aby zásoba živín vydržala až do konca sezóny na jeseň, vyberte si 9-mesačné hnojivo. Ak stúpne vonkajšia teplota nad 20°C, rastlina zvyčajne spotrebuje živiny niekoľko týždňov pred očakávaným koncom obdobia hnojenia a bude potrebné ju znovu prihnojiť.


Zdroj a foto: Pelargonium for Europe

Pin It