Modrica je jednou z prvých jarných cibuľovín. Môže byť skvelou voľbou ako oživiť záhradu, terasu alebo balkón. Teraz bola navyše táto vdačná rastlina vyhlásená za “Cibuľovinu roku 2019”.

 

muscariuvod

V niektorých jazykoch sa modrici hovorí “hroznový hyacint”, každé súkvetie totiž vyzerá ako miniatúrny strapec. Málo sa vie, že táto elegantná krásavica symbolizuje pokoru a skromnosť. To aj preto, že ak kvety modríce chcete obdivovať, musíte si kľaknúť na kolená.


Oficiálne vedecké označenie a latinský názov Muscari však znie omnoho sofistikovanejšie. Vychádza z gréckeho označenia pre pižmo, pretože niektoré druhy modríc vypúšťajú arómu podobnú pižmu.


Široký výber


Dnes poznáme asi 40 druhov modríc, najznámenšia je modrica arménska (Muscari armeniacum). Aj napriek označeniu modrica nie sú všetky druhy tejto cibuľoviny s modrými kvetmi. Niektoré majú purpurové, ružové alebo biele súkvetia alebo dokonca dvojfarebné. Tieto aj u nás obľúbené drobné cibuľoviny sa pôvodne vyskytovali v oblasti Stredozemného mora, v strednej Ázii a na Kavkaze. Zaujímavosťou je, že cibule modríc bolo dostať kúpiť už v roku 1596, boli však veľmi drahé.


Všestranná cibuľovina


Modrice odolávajú mrazu a jednoducho sa pestujú. Zvládne ich aj začiatočník. Pokojne ich môžete nechať nerušene rásť. Rýchlo sa uchytia a každoročne sa ich počet zvýši. Časom vytvoria súvislú a každoročne pekne kvitnúci koberec.


Modrice sa hodia pre akúkoľvek záhradu, vidiecku aj modernú. Samotná rastlina dosahuje výšku len asi 10 až 25 centimetrov a z každej cibuľky vyrastie viac ako jeden strapec kvetov. Pokiaľ si chcete užívať krásu modríc, zasaďte ich na jeseň, v období od októbra do decembra, predtým než sa dostavia prvé mrazy.

 


Odporúčame:


- Pokiaľ si vo svojej záhradke chcete užívať vôňu modríc, určite si vyberiete jeden z týchto druhov: Muscari aucheri “Blue Magic”, Muscari armeniacum “Blue Spike”, Muscari botryoides “Album” alebo Muscari macrocarpum “Golden Fragrance”.


- Nemáte záhradu? Pokiaľ máte len terasu alebo balkón, väčšinu druhov modríc môžete pestovať v priepustnom substrate v črepníkoch.


- Pokiaľ chcete dosiahnúť atraktívne farebné oživenie svojej záhrady, vysaďte si do jednej skupiny najmenej 25 cibuliek. Až sa na jar objavia, bude radosť na ne pozerať!


- Hoci modrice vyniknú najkrajšie samostatne, výborne vyzerajú aj v spoločnosti veterníc (Anemone blanda).


- Ďalšie informácie o kvitnúcich cibuľovinách nájdete na stránke www.bulb.com


Zdroj a foto: iBulb

Pin It