Tieto neprehliadnuteľné a nenáročné rastliny sa dajú v záhrade kombinovať s inými cibuľovinami a trvalkami. Navyše sú veľmi prospešné pre biodiverzitu.

 

allium2023 titulna


V záhradách sa už v tomto období na vysokých stonkách nádherne vynímajú veľké fialové súkvetia cesnaku perzského (Allium aflatunense) alebo cesnaku obrovského (Allium giganteum). Okrem týchto dobre známych druhov nájdete v ponuke viacero ďalších druhov a odrôd okrasných cesnakov, ktoré majú súkvetia rôznych veľkostí a farieb. Farebné spektrum siaha od odtieňov fialovej a ružovej cez bielu až po žltú. Okrasné cesnaky dorastajú v závislosti od odrody do výšky od 15 do viac ako 150 cm.


Hoci sú tieto cibuľoviny určené najmä na pestovanie vo voľnej pôde, mnohé z nich môžete pestovať aj v kvetináčoch. K takýmto patria nižšie druhy, najmä cesnak karatavský (Allium karataviense), cesnak kovovolesklý (Allium christophii) alebo cesnak Schubertov (Allium schubertii). Pozoruhodný je však aj žltokvitnúci cesnak zlatožltý (Allium moly) alebo cesnak guľatohlavý (Allium sphaerocephalon).


Kombinovanie


Okrasné cesnaky najkrajšie vyniknú v skupinách. Zaujímavý výsledok dosiahnete, ak ich skombinujete s ďalšími jarnými cibuľovinami a trvalkami. Ideálne sú bohato olistené druhy trvaliek, pretože zamaskujú listy, ktoré nie sú hlavne u vyšších druhov a odrôd okrasných cesnakov ozdobné. Vyššie druhy a odrody okrasných cesnakov pôsobia atraktívne, ak sú v záhonoch vyvýšené nad ostatnými druhmi rastlín. Guľovité súkvetia nápadne kontrastujú s kvetmi a súkvetiami iných tvarov.


Okrasné cesnaky kvitnú v druhej polovici jari, no mnohé ešte aj začiatkom leta. Sú skvelou voľbou, ak rozmýšľate nad rastlinami, ktoré preklenú obdobia medzi kvitnúcimi jarnými cibuľovinami a letnými trvalkami.

 

 

Výsadba


V jarnom období si síce môžete kúpiť v záhradníctvach predpestované rastliny okrasných cesnakov, no vhodnejšie a finančne menej nákladné je vysadenie cibúľ v jesennom období. Cibule okrasných cesnakov vysádzajte od októbra do decembra na slnečné miesta so suchšou a priepustnou pôdou. Pozor, niektoré druhy uprednostnia polotieň a mierne vlhkú pôdu. Väčšina okrasných cesnakov však neznáša premokrenie koreňov, a preto je vhodné pred výsadbou primiešať do pôdy trochu hrubšieho piesku. Zalievanie ani prihnojovanie nie je pri pestovaní týchto rastlín potrebné.


Cibuľky vysádzajte do menších a väčších skupín, dvakrát tak hlboko, ako sú vysoké a medzi nimi zachovajte vzdialenosť asi 10 až 15 cm (pri cibuľkách, ktoré majú priemer do 8 cm) až 50 cm (pri cibuľkách s priemerom väčších ako 8 cm). Po odkvitnutí môžete cibule okrasného cesnaku ponechať v pôde, majte však na pamäti, že súvetia budú každý rok o niečo menšie. Zoschnuté súplodia okrasných cesnakov zostanú dekoratívne aj po odkvitnutí, na jeseň a v zime. Zo záhonov ich preto koncom leta neodstraňujte.

 

 

Ak budete chcieť v budúcom roku okrasné cesnaky presadiť, odkvitnuté kvety odrežte, aby sa všetka energia sústredila do cibule a nie do tvorby semien. Koncom leta potom jednotlivé cibuľky z pôdy vyberte a uskladnite ich na suchom a tmavom mieste v papierovom vrecúšku alebo lepenkovej krabici, pri teplote okolo 20 stupňov.


Súkvetia okrasných cesnakov sú plné nektáru. Motýle, včely a ďalší užitočný hmyz nektár milujú, a preto by tieto pestovateľsky nenáročné a rozmanitosťou prekypujúce okrasné rastliny nemali chýbať v žiadnej, ani tej najmenšej záhrade alebo na dvore.


Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

 

Pin It