Prelom septembra a októbra bude patriť milovníkom záhradníčenia. V Olomouci sa od štvrtka 29. septembra až do nedele 2. októbra uskutoční jesenná FLORA OLOMOUC.

PF 972x648 Zahradny magazin

Okrem záhradníckych trhov zaujme tiež programom pre pestovateľov ovocia a zeleniny. Pútať budú aj rozkvitnuté olomoucké pamiatky.

Hlavná expozícia sa vzťahuje k tohtoročnému 200. výročiu narodenia Johanna Gregora Mendela, zakladateľa genetiky. Dominantným prvkom bude sakrálna gotická architektúra, vrátane veľkých oblúkov plných kvetov, ktoré sa budú klenúť naprieč celým pavilónom. Pôjde o odkaz na Mendelovo pôsobisko, čo bol augustiniánsky kláštor v Brne, ktorému dominuje bazilika Nanebovzatia Panny Márie.

Autori expozície pripomenú J. G. Mendela vo všetkých jeho úlohách a profesiách - ako biológa, matematika, botanika, včelára aj meteorológa.

Významnou súčasťou expozície budú okrem floristickej výzdoby aj prvotriedne výpestky najrôznejších odrôd a druhov od najlepších českých zeleninárov a ovocinárov, od ktorých zároveň bude možné získať pestovateľské tipy a rady, vrátane možnosti ochutnávky. Chýbať nebudú prednášky o rastlinách a kvetinových výsadbách, inšpirácie na netradičné jesenné aranžmány a dekorácie či ukážky užitočných pomocníkov do záhrady.

Návštevníci výstavy sa môžu tešiť aj na festival gastronómie a nápojov Olima. Kuchárska aj cukrárska súťaž, Grand Prix ovocných destilátov Flora košt, súťaž o najlepšiu marmeládu Flora džem a tiež súťaž Flora mošt. Gastrofestival láka vskutku pestrým programom.

Na svoje si prídu aj milovníci medu a včelárstva. Jeden z výstavných pavilónov bude patriť Medzinárodnej včelárskej výstave. Okrem príležitosti nakúpiť si včelárske potreby a včelie produkty si sem včelári môžu prísť po rady aj obohatiť svoje poznatky na prednáškach.

Veľkému záujmu predovšetkým u menších návštevníkov sa na výstavách Flora Olomouc teší obľúbená vonkajšia expozícia domácich zvierat Babičkin dvorček.

Kvety napokon zaplavia nielen priestory výstaviska, ale aj sakrálne olomoucké pamiatky, a to vďaka projektu Rozkvitnuté pamiatky. Podmanivej starobylej architektúre prepožičajú sviežosť nádherné kvetinové aranžmány, čím sa stane návšteva týchto historických miest výnimočným estetickým zážitkom. Aranžmány budú nainštalované v trojici olomouckých chrámov - Husov zbor, kostol sv. Cyrila a Metoda v mestskej časti Hejčín a chrám Zvestovania Pána na Dolnom námestí.

Viac informácií o výstave Flora Olomouc - Hortikomplex, jej programe a sprievodných aktivitách nájdete TU

 

 

Zdroj a foto: VFO

Pin It