Jej kvety sú ružové ale aj biele, červené, žlté, oranžové alebo dokonca zelenkasté s typickým tmavším terčom. Najkrajšie vynikne skupinka niekoľkých jedincov.

 

echanacea2

 

Echinacea sa uplatní v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade, na dvoroch a v slnečných átriách s kompozíciou v štýle minimalizmu. Kvitne pomerne dlho, od júna do septembra.


V zmiešanom kvetinovom záhone môžete echinaceu skombinovať s inými v lete kvitnúcimi trvalkami, napríklad s aromatickou agastache, floxami, monardou, veronikou, ježibabou, zlatobyľom, rudbekiami. Zaujímavé je aj jej spojenie s modro kvitnúcou perovskiou. Exceluje aj v blízkosti okrasných tráv, najmä tých s jemnejšie pôsobiacimi steblami a súkvetiami. Hodí sa aj do štrkových a najmä bylinkových záhonov, pričom je vhodné nájsť jej miesto v strednej časti alebo v pozadí. Vzhľadom k tomu, že kvety tejto trvalky obľubujú motýle a včely, uplatní sa tiež v prírodných a ekologickejšie zameraných záhradách.

 

hmyzi hotel rukavice


Pestovať echinaceu, najmä jej kompaktnejšie a nižšie kultivary, môžete aj vo väčšom črepníku, oveľa viac jej ale bude vyhovovať voľná pôda na záhone. Najlepšou dobou na výsadbu tejto trvalky je jar, vysadiť si ju však s koreňovým balom môžete aj kedykoľvek počas leta.

 

echinacea3

 

Výsledky šľachtenia


Približne meter aj niečo vysoká echinacea purpurová (Echinacea purpurea) bola dlhé roky najznámejším a jediným zástupcom, pričom okrem ružovo kvitnúcej formy sa dala zohnať aj tá s bielymi kvetmi. V posledných rokoch sa však echinacea stala predmetom intenzívneho šľachtenia a tak sa každoročne objavujú v ponuke aj našich záhradníctiev nové kultivary s atraktívnejšími kvetmi – bielo ružovými, oranžovými, žltými, červenými a pod. Nových kultivarov je už okolo 100. Často sú v letnej ponuke aj jedince s netradičnými poloplnými a plnými kvetmi.

 

echinacea4

 

Hoci ide v prípade kultivarov s farebnejšími kvetmi o vizuálne veľmi príťažlivé rastliny, potrebná pri ich kúpe je vyššia opatrnosť. Neraz  ide o krátkoveké trvalky, náchylnejšie na niektoré choroby a citlivejšie na nižšie zimné teploty a vlhkosť. Nie vždy vytvoria tieto novinky očakávané vyššie a bohato kvitnúce trsy. Šľachtenie však ďalej pokračuje a tak je možné, že postupne príde aj k vylepšeniu niektorých negatívnych charakteristík týchto novo šľachtencov.
Spoľahlivou a osvedčenou voľbou je pre naše záhrady najmä klasická echinacea ružová, ktorá je zastúpená viacerými ružovo kvitnúcimi kultivarmi, prípadne jej bielo kvetá forma.


Ďalšie druhy


V kvetinovom záhone sa uplatnia aj iné pekne kvitnúce, prevažne stredne vysoké druhy. V záhradníctvach sa objavili len nedávno a v záhradách s ideálnymi podmienkami môžu byť dlhoveké. Napríklad jemne pôsobiaca echinacea bledá (Echinacea pallida) s ružovými, dlhšími, úzkymi a prevísajúcimi jazykovitými kvetmi a echinacea nápadná ( Echinacea paradoxa) s užšími žltými kvetmi. Obe sú ako stvorené do prírodných a druhovo rozmanitých záhrad, kde viac ako jedna rastlina, vynikne viacero kusov sústredených na rôznych miestach.

 

echinacea palida

 

Výber miesta


Echinacea prosperuje na slnečnom, prípadne polotienistom, vždy skôr teplejšom mieste, s priepustnou, hlbšou a výživnou pôdou. Bohato kvitne ak rastie v pôdach s vyšším obsahom vápnika. Od jari do konca leta by mali byť mierne vlhké. Zároveň pôda v mieste výsadby nesmie na dlhšie obdobie presychať, ale nesmie byť ani premáčaná. Staršie jedince odolávajú dlhšie trvajúcemu suchu oveľa lepšie ako mladšie, nič sa nestane ak nebudú dlhšiu dobu zaliate. Nie celkom vhodné je vysádzať echinaceu na záhony s automatickou závlahou. Môže tu byť náchylnejšia na niektoré hubové choroby koreňového krčka. Dôležité je tiež dať pozor, aby miesto, kde sú tieto rastliny vysadené, nebolo v zime vlhké. Nevhodná je preto blízkosť ústia odkvapových rúr.

 

oranžova echinacea


Pestovanie


Pestovanie echinacei je inak celkom jednoduché. Výhodou je, že rastlina netrpí príliš chorobami alebo škodcami. Len vo veľmi prehustených výsadbách môžu škodiť slimáky a slizniaky. Výskyt chorôb podporuje najmä vyššia vlhkosť pôdy.


Po výsadbe je dôležité rastliny pravidelne zavlažovať, vďaka tomu si vytvoria bohatý koreňový systém. Pokiaľ ide o prihnojovanie, stačí každoročne skoro na jar k rastlinám rozhodiť kvalitnú a preosiatu kompostovú zeminu.
Okolie rastlín je vhodné počas sezóny udržiavať v bezburinnom stave. Postupne treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Časť z nich odporúčam ponechať – budú prirodzenou zimnou dekoráciou záhona. Na jar je dôležité porast echinacei včas očistiť od suchých listov. Nové kultivary echinacei je lepšie pred zimou zakryť ihličnatými chvojkami.

 

echinacea5

 

Rozmnožovanie a získanie nových rastlín


Echinaceu si vo svojej záhrade rozmnožíte delením starších trsov, najlepšie skoro na jar. Okrem toho sa pomôžete pokúsiť rozmnožiť si ju na jar aj pomocou koreňových odrezkov. Mnohé pôvodné druhy si rozmnožíte rýchlo a jednoducho aj výsevom semien. Ak má echinacee purpurová vo vašej záhrade ideálne podmienky, často sa sama rozšíri Vďaka samovýsevu aj na ďalšie miesta a aj takto môžete získať množstvo ďalších jedincov. Mladé sadenice je však dôležité na jar rozpoznať medzi burinou a buď ich ponecháte na danom mieste alebo presadíte inam.


Ďalšou možnosťou je zakúpiť si kvalitné sadenice tejto trvalky v záhradníctvach alebo u pestovateľov špecialistov, zaoberajúcich sa trvalkami. V ponuke sú obvykle aj v kvitnúcom stave počas letných mesiacov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It