Ak obľubujete jar, snežienky by vo vašej záhrade rozhodne nemali chýbať. Patria totiž medzi prvé kvitnúce záhradné rastliny a ponúkajú viac než by ste čakali.

 

snezienky2019

 

Tradičnú snežienku jarnú (Galanthus nivalis) s nežne bielo zelenými kvetmi zrejme poznáte a pravdepodobne ju máte aj vo svojej záhrade. Je prvým poslom jari, každoročne veľmi očakávaným. Najkrajší je pohľad na menšie a väčšie skupinky kvitnúcich snežienok na väčšej ploche, pod opadanými krami alebo stromami.


Snežienky vyniknú najviac samostatne, aj v kombinácii s inými jarnými kráskami – s cibuľovinami a hľuznatými rastlinami. Najviac s tavolínmi, krókusmi alebo veternicami, ktoré kvitnú približne v rovnakom čase ako snežienky. Kúzelne pôsobí aj spojenie snežienok s čemericami.
Snežienky sa hodia do moderných aj tradičných vidieckych záhrad, mimoriadne príťažlivé sú v prírodných záhradách.


Ak práve zvažujete miesta, kde ich pestovať, okrem tých pod stromami a krami (napríklad pod lieskami) to môžu byť okraje jazierok a záhradných potokov, problematické svahy, skalky a predzáhradky. Vynímať sa môžu aj na okraji záhonov s nízkymi ihličnanmi alebo trvalkami. Počítajte vždy s tým, že časom sa môžu rozšíriť do okolia. Pestovať snežienky môžete úspešne aj v črepníkoch, na balkónoch a terasách.


Čo im dopriať?


Predovšetkým pokoj. Miesto, kde tieto roztomilé cibuľoviny rastú, by ste nemali kopať, kypriť ani sem sadiť iné rastliny. Zakrátko tu potom vzniknú prirodzene pôsobiace snežienkové porasty. Dariť sa tejto cibuľovine bude vo svetlom polotieni, v kyprej, vlhkej a na humus bohatej pôde. Nevyhovuje jej slnečný úpal, ani jarné sucho a teplo. Ak je suchší koniec zimy, miesta, kde rastú snežienky treba zavlažiť.

snezienkovaluka

 

Najkrajšie sa rozrastú v miestach, kde sa prirodzene hromadí a postupne sa rozkladá napadané lístie. Prihnojovanie týchto rastlín nie je potrebné. K bohatému kvitnutiu však môže prispieť nasypanie preosiateho kompostu na miesta, kde snežienky máte vysadené. Nezabudnite, že odkvitnutým snežienkam nie je vhodné trhať listy, tie musia prirodzene zaschnúť. Inak sa môžete pripraviť o kvety v budúcom roku.


Ako ich získať


Ak túžite po snežienkach, teraz si môžete kúpiť rozkvitnuté rastliny v malých črepníkoch a vysadiť na vybrané miesta v záhrade. Ide o najlepšiu príležitosť ako získať aj iné druhy snežienok. Inou možnosťou je počkať na koniec leta, kedy sa začínajú predávať cibule snežienok. Skorá jeseň je ideálnou dobou na ich výsadbu, ale s tou sa treba poponáhľať pretože cibuľky rýchlo vysychajú.

 

skupinasnezienok

 


Pri vytváraní porastov snežienok na jeseň nezabudnite, že oveľa lepšie ako vysadiť kde tu jednu cibuľku, je vytvárať skupinky s väčším a naopak menším počtom cibuliek v adekvátnych rozostupoch od seba.


Po odkvitnutí si tiež môžete snežienky rozmnožiť delením trsov. Týmto spôsobom môžete nadobudnúť množstvo mladých sadeníc. Ak sa vám takáto možnosť naskytne, využite ju. Vyrývať snežienky z voľnej prírody samozrejme nie je vhodné ani legálne.


Málo poznané druhy


Okrem najčastejšie pestovanej snežienky jarnej sú aj ďalšie druhy a zaujímavé kultivary. A nie je ich málo, len je problém ich zohnať. Atraktívna je napríklad snežienka elwezská (Galanthus elwesii). Má väčšie kvety na vyšších stopkách, v záhrade pôsobí nápadnejšie. Viac ako v polotieni sa jej bude dariť na slnečnom mieste.

 

 

netradicne snezienky

 

Zaujímavou voľbou môže byť plnokvetý kultivar snežienky jarnej „Flore Pleno“ , ktorý bežne dostať aj u nás. V čase kvitnutia ide o zaujímavú raritu, ktorej sa vyplatí vyhradiť dobre viditeľné miesto. Okrem týchto snežienok sa hlavne na rôznych špecializovaných výstavách objavuje aj množstvo ďalších druhov a kultivarov.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock.com

Pin It