Mäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

 

mata velky perex

 

Hoci mäta rastie aj v prírode, vyšľachtené kultivary sú už na pohľad zaujímavejšie, majú vyšší obsah mentolu, krásne kvitnú alebo zaujímavo voňajú. Niekedy po čokoláde, jahodách, citrusoch, jablkách, zázvore, inokedy po banánoch alebo aj ananáse. A to je dôvod, prečo mäta láka stále viac najmä mladých ľudí. Ponúka neuveriteľnú rozmanitosť a fascinuje. Bežne sa dnes stretnete aj s označením mäty podľa toho, odkiaľ pochádza. Azda najznámejšia je marocká mäta.

 

Vetvičky mäty sa čoraz častejšie stávajú súčasťou osviežujúcich nealkoholických aj alkoholických nápojov, horúcich aj ľadových čajov. Aj preto dnes mätu pozná azda každý. Mäta býva súčasťou liečivých prípravkov-je účinná pri celom spektre zdravotných problémov, svoje miesto má aj v gastronómii. Možno ste počuli o šalátoch s mätou, polievke či zmrzline. Môže byť tiež ochrancom iných rastlín v záhrade pred škodcami alebo účinným prírodným repelentom.

 

Pestovať mätu môžete v záhrade, ale aj v črepníkoch, na balkóne a terase. Dokonca vám postačí aj širší okenný parapet. Dôležité bude poskytnúť tejto rastline dostatočne veľa miesta na záhone, alebo priestranný črepník, či hrantík. Potrebné je polotienisté alebo svetlé, nie však veľmi slnečné miesto. Rastlina žiada čerstvú, hlbokú, výživnú pôdu s vyšším obsahom vápnika. Nepestujte ju v rašelinových substrátoch, nebude sa jej dariť.
Mäta v prírode rastie pri vode a aj pri pestovaní v nádobách či záhonoch potrebuje neustále vlhkú pôdu. Na takomto mieste sa rýchlo rozrastá a vytvára bohato olistené stonky.

 

Vysychavé a teplejšie miesta brzdia jej rast, hoci z takéhoto miesta majú listy vyšší obsah aromatických látok. Mäta začína kvitnúť v júni, kvety sú bledo fialové alebo biele. Ešte pred kvitnutím sa však vyplatí vňať pozberať, má totiž na začiatku leta najvyšší obsah účinných látok. Ak rastlinu občas zastrihnete, bohato sa rozkonári a vy budete mať priebežne k dispozícii svieže listy, aj vňať.

 

Mäta je rýchlo rastúca, až invazívna rastlina. Nezabudnite na to hlavne v menších záhradách V nich môže veľmi rýchlo vytlačiť okolité rastliny. Vyplatí sa vysadiť ju do miesta, ktoré je ohraničené, alebo každoročne prácne odstraňovať dlhé podzemky z miest, kde rastlina nie je žiadaná. Ak vám neprekáža jej rýchle rozširovanie, zakomponujte si ju do kvetinového záhona. Aj preto, že chráni pred škodcami. V nádobách ju vždy pestujte samostatne, nekombinujte ju s inými bylinkami. Rastlina sa hodí pre moderné aj vidiecke záhrady.dk

Pin It