Táto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

 

srdcovka velky perex

 

To, čím srdcovka (Dicentra) upúta, sú predovšetkým pôvabné kvety v tvare srdiečok. Najčastejšie sú ružové, pestujú sa však aj kultivary s kvetmi bielymi. Pôvab kvetov zvyšuje aj to, že sú usporiadané v strapcovitých súkvetiach. Staršie rastliny, ktoré majú vytvorené ideálne podmienky vytvárajú množstvo súkvetí. Pohľad na rastlinu v čase kvitnutia je kúzelný.

 

Srdcovka je pôvodne divoko rastúca, lesná rastlina. Pochádza z Ázie a Ameriky. Vďaka šľachteniu sa dostala do európskych záhrad a veľmi rýchlo aj do rebríčka obľúbených okrasných rastlín. Najčastejšie sa v záhradách pestuje srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis). Rastlina je vysoká asi 100cm. Súkvetia sa objavujú uprostred sviežo zelených a jemných listov, často koncom apríla a v máji. Po odkvitnutí rastlina niekedy vytvára semená a postupne žltne a zaťahuje do dužinatých koreňov. Rastlina teda nehynie, ako by ste si možno mysleli, ale končí svoje vegetačné obdobie, aby opäť počas nasledujúcej jari vypučala a vykvitla. Raritou sú kultivary so zlatožltými listami, ktoré zaťahujú o niečo neskôr.

 

Srdcovka nádherná prosperuje v záhradnom priestore na polotienistom mieste. Nebude sa jej dariť na veľmi slnečnom a vysychavom mieste, ani tam, kde je hlboký tieň. Živorí na miestach pod plytko koreniacimi drevinami. Obľubuje humózne, kypré, mierne kyslé a priepustné pôdy, ideálne mierne vlhké. Po dobrom zakorenení znesie aj suchšiu pôdu. Aj napriek tomu je však vhodné rastlinu po vypučaní začať viac zavlažovať. Dajte však pozor, srdcovka je veľmi krehká a silnejší prúd vody ju môže poškodiť. Je to inak pestovateľsky nenáročná a dlhoveká záhradná trvalka. Tešiť sa z nej môžete veľa rokov.

 

Okrem záhonov môžete srdcovku pestovať aj vo vegetačných nádobách na polotienistých balkónoch a terasách. Dajte však pozor, rastlina je jedovatá, preto sa jej vyhnite v záhradách, kde sa pohybujú menšie deti.

 

Ak si budete chcieť srdcovku vysadiť, urobte tak na jar. S kompaktným a neporušeným koreňovým balom si ju môžete vysadiť pokojne aj v čase kvitnutia. Pri výsadbe odporúčam zasypať koreňový bal kvalitným preosiatym kompostom. Rastlinu si tiež môžete celkom jednoducho rozmnožiť delením starších trsov na jeseň, alebo skoro na jar. Ak máte dostatok trpezlivosti, môžete sa pokúsiť vypestovať si srdcovku aj zo semien. Prípadne počkať, či sa kúsok od materskej rastliny neobjavia malé semenáčiky.

 

Okrem srdcovky nádhernej sa v záhradníctvach môžete stretnúť s jemnejšie pôsobiacou srdcovkou zdobnou (Dicentra formosa). Vyznačuje sa jemnejšími listami, ktoré sú sivozelené, kvety sú menšie, pôvabnejšie a ružovo fialové. Rastlina kvitne o niečo neskôr. Vyžaduje polotieň, vlhkú a mierne kyslú pôdu. dk

Pin It