Cheirant voňavý (Erysimum cheiri) je dvojročná rastlina, ktorá sa veľkej obľube tešila hlavne v minulosti. Bola súčasťou azda každej dedinskej záhrady a údajne aj symbolom lásky a náklonnosti. Záujem o túto krásnu rastlinu opäť ožíva.

 

cheirant velky perex


Cheirant kvitne od apríla do začiatku mája. Pôvodne rastie v oblasti Stredomoria. Vytvára bohato rozkonárené, kompaktné polokry. Listy má úzke, bledo zelené, so striebristým nádychom. Rastlina je najkrajšia v období kvitnutia, kedy púta sýto sfarbenými a najmä príjemne voňajúcimi kvetmi. Najčastejšie sú žlté, alebo oranžové, či červenohnedé. Na jednej rastline je vždy väčšie množstvo kvetov.

 


Rastlina je síce zaraďovaná medzi dvojročné rastliny, v priaznivých podmienkach je však obvykle viacročná. Väčšinou ale nie dlhoveká. Novo vyšľachtené kultivary sa už vyznačujú lepšou odolnosťou voči mrazom, netradičnými, často panašovanými listami a ako inak prekrásnymi kvetmi. Tie sú iné, napríklad môžu byť sfarbené do ružova, alebo fialova.

 

Cheirant môžete pestovať v kvetinových záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Vynikne samostatne, rovnako aj v kombinácii s inými, najmä kvitnúcimi rastlinami. Predovšetkým s cibuľovinami (ide o veľmi pekné spojenie), dvojročnými rastlinami a trvalkami, ktoré kvitnú na jar. Pri výsadbe do kvetinových záhonoch je lepšie vysádzať cheirant do popredia, alebo do strednej časti. V pozadí by zanikol. V období kvitnutia je rastlina vysoká asi 70 cm.

 

Zohnať cheirant nie je príliš zložité. Skoro na jar sú v ponuke mnohých záhradníctiev predpestované priesady. Tie stačí vysadiť na vybrané miesto s vhodnými podmienkami a vhodne sa o ne postarať. Rastliny zakrátko bohato zakvitnú. Ďalšou možnosťou je vypestovať si rastliny vlastnoručne. Týmto spôsobom môžete získať veľké množstvo kvalitných priesad. Osivo cheirantu sa dá kúpiť v dobre zásobenom záhradnom centre. Z výsevov získate veľmi kvalitné priesady. Vysieva sa začiatkom leta na pripravený záhon, alebo do prázdneho pareniska. Do zimy vytvorí rastlina bohato olistenú nadzemnú časť a v ďalšom roku rozkvitne. Presadiť si cheirant na zvolené miesto môžete už na jeseň. Urobte tak, ale vždy len s neporušeným koreňovým balom. Inak je šanca, že sa vám rastlina uchytí podstatne nižšia.

 

Pestovanie rastliny tejto peknej rastliny nie je vôbec zložité. Žiada slnečné alebo polotienisté, teplejšie miesto. Ideálna je kyprá, výživná pôda s vyšším obsahom vápnika. Rastlinu nevysádzajte tam, kde ste nedávno pestovali hlúboviny. S tými má totiž spoločných škodcov.
Po vysadení je potrebné rastlinu viac zavlažovať, ale treba dať pozor na premokrenie. Neskôr, po zakorenení, znesie cheirant aj suchšiu pôdu. Počas kvitnutia môžete rastlinu prihnojiť, vďaka tomu sa z nej budete tešiť o niečo dlhšie. Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté výhonky, čím podporíte tvorbu nových. Zároveň podporíte kompaktnejší tvar rastliny a bohatšie olistenie. Kvety cheirantu môžete rezať a použiť na dekoráciu bytu. Vo váze vydržia svieže niekoľko dní. dk

Pin It