Kosatce, ktoré majú v pôde cibule, nepatri k často pestovaným. Vynikajú pritom svojou farebnosťou, pôvabom a nenáročnosťou. Kvety sa objavujú často ešte v období, keď sa topí sneh. O to vzácnejšie pôsobia.

 

kosatceky velky perex

 

Kosatčeky, teda kosatce s cibuľou v pôde, rozkvitajú najčastejšie v marci, niekedy aj v apríli. Energickej, hoci drobnej rastline, nevadí sneh, ani ľad. Mrazivé dni prečká rovnako bez ujmy.

 

Prvé hrejivé slnečné lúče otvoria nádherne sfarbené kvety a tie rastlina vystavuje na obdiv niekoľko dní. Kosatčeky sa môžu pochváliť kvetmi bledomodrými, fialovými, žltými aj bielymi. Najčastejšie sa stretnete s kvetmi modrými ,s bielo žltým stredom. Po odkvitnutí sa vyvíjajú dlhé a tenké listy, ktoré sú vyššie než bol kvet. V nich sa tvoria zásoby dôležitých látok pre nové kvety v budúcom roku. Odstraňovať sa preto nesmú. Zakrátko však zasychajú a jednoducho sa dajú z povrchu pôdy odstrániť. V čase, keď rastlina vytvorí listy, je aj dobrá príležitosť ju prihnojiť. Vhodné na tento účel sú špecializované hnojivá pre cibuľoviny.

 

Kosatčekom sa darí na teplejších a slnečných miestach. Potrebná je priepustná, vápenatá pôda. Vyniknú na skalkách, v štrkových záhonoch, na okraji záhonov a v predzáhradkách.

 

O mieste, kde rastú, je potrebné vedieť a nechať ho počas leta suchšie, bez zavlažovania. Pôda na tomto mieste sa nesmie kypriť, cibule by ste mohli poškodiť. Žiadne špeciálne pestovateľské zásahy rastlina nežiada, je prakticky nenáročná.

 

Zohnať kosatčeky nie je problém. Vysadiť do záhrady si môžete na jar predpestované rastliny zo záhradníctva, alebo v septembri cibule. Bežne ich dostanete kúpiť, dokonca viaceré druhy, sadia sa do hĺbky asi 8cm, do menších a väčších skupiniek. Nikdy nie jednotlivo pretože by takto počas kvitnutia rastliny nevynikli.

 

Dočasne môžete kosatčeky pestovať aj v črepníkoch, na balkónoch a terasách. Nevyhnutný je nižší črepník, piesočnatý a priepustný substrát. Pri pestovaní kosatčekov v nádobách treba dať pozor na premokrenie, inak by dochádzalo v hnitiu cibúľ. Po odkvitnutí a zaschnutí listov je lepšie kosatčeky presadiť do voľnej pôdy. V nádobe by sa im dlhodobo nedarilo.

 

Okrem najčastejšie pestovaného kosatčeka sieťkovaného (Iris reticulata), môžete vyskúšať pestovať aj o niečo vyšší kosatček veľkokvetý (Iris histrioides) a kosatček Danfordovej (iris danfordiae), ktorý sa najviac hodí na pestovanie v nádobách. Posledný vymenovaný druh kvitne ako prvý, často už vo februári. dk

Pin It