palmy uvodMať palmu v záhrade dnes už nie je ničím neobvyklým. Nemusia to byť len tie, ktoré v lete vynesiete spolu s črepníkmi na terasu alebo k bazénu. Palmu si môžete do záhrady aj vysadiť.

V poslednej dobe sa stalo pestovanie paliem v záhradách populárne a stretnúť sa s peknými exemplármi už nie je ojedinelé. Palmy sú atraktívne a dominantne pôsobiace rastliny. Do záhrad vnášajú vzácnu stredomorskú atmosféru a oživujú dovolenkové spomienky.

 

Hoci v našich končinách nepôsobia prirodzene, sú záhrady kde sa mimoriadne hodia. Väčšinou sú to moderné a minimalisticky riešené kompozície na slnečných miestach. Pekne rozrastená palma sa tak môže stať vkusnou súčasťou exteriéru, napríklad obytného. Palmy vyniknú pri terasách, bazénoch, v zatvorenejších dvoroch a v átriách. Vždy sa snažte sústrediť ich viac do prednej časti záhrady. Nie do predzáhradky, tu by pôsobili nápadne a neprirodzene. Exteriérové palmy sú pôsobivé v spoločnosti okrasných tráv (napríklad teplomilných kortadérií), sukulentných trvaliek, exteriérových júk, kvitnúcich letničiek alebo kán.

 

TIP AUTORA
Palmy vyniknú skôr v mestských záhradách, menej alebo takmer vôbec nie na vidieku. V horských oblastiach sú takisto najmenej prirodzené a problematickejšie je tu aj ich prezimovanie.

 

Palmám vyhovuje južne, prípadne východne orientované a dostatočne chránené miesto. Znesú aj polotienisté miesto, tieň nie. Keď majú palmy dostatok slnka, ich listy sú atraktívnejšie a sýtejšie sfarbené. Najlepšie pestovateľské výsledky sú zaznamenané u nás na južnom Slovensku, teda v najteplejších oblastiach.

 

palmy3stred

 

VYBERTE SI VHODNÝ DRUH

 

V našich podmienkach môžete celoročne vonku pestovať niekoľko druhov paliem, podľa špecialistov na exotické rastliny je ich asi 10. Ak nad palmou uvažujete a ste začiatočníkom, vyberte si osvedčený druh. Klasikou je palmička nízka (Chamaerops humilis). Tento druh obvykle do výšky 4 m, u nás je podstatne nižší. Charakteristické, modrozelené vejárovité listy tejto palmy sú umiestnené na tŕnistej stopke a efektne prevísajú. Pôvodne sa táto palma vyskytuje v Stredomorí, bežne sa pestuje aj ako izbová rastlina v interiéroch alebo v zimných záhradách. Pestovateľsky je nenáročná a pri splnení niekoľkých dôležitostí je aj v záhrade dlhoveká. Žiada miesto s dostatkom tepla, nevadí jej ani úpal a horúci vzduch. Staršie exempláre znesú pokles teploty v zime až do -18˚C. Palmička žiada občasnú zálievku, nevadí jej ani vysychavá piesočnatá pôda. Vždy musí byť dostatočne priepustná a ideálne s vyšším obsahom humusu. Ide o druh palmy, ktorý má menšie nároky na živiny napriek tomu je ju potrebné počas sezóny prihnojovať.

 

NÁPADNÝ KMEŇ

 

Jednou z najodolnejších paliem, ktorá sa asi najviac hodí pre záhrady v našom pásme je trachykarp (Trachycarpus fortunei). Efektné vejárovité, tmavozelené listy tejto palmy vyrastajú z pevného kmeňa, ktorý je hlavne pri starších exemplároch zaujímavým pohľadovým prvkom. Tento druh dorastá v prirodzených podmienkach do výšky 15m, v našich podmienkach maximálne do 8- 10 m. Nechránená rastlina vydrží pokles teploty až do -17˚C. Mladšie jedince je potrebné pred príchodom mrazov vždy dobre pripraviť. Táto palma má v porovnaní s predchádzajúcim druhom vyššie požiadavky na vlahu. Ideálne je priviesť k nej automatickú závlahu, prípadne ju pravidelne zálievať odstátou vodou. Obľubuje tiež vyššiu vzdušnú vlhkosť, čiže letné postrekovanie vodou z hadice na listy je mimoriadne prínosné. Počas letného obdobia netreba zabúdať ani na prihnojovanie. Použiť môžete hnojivo určené na palmy a vo forme hnojivej zálievky dodať živiny raz týždenne. S prihnojovaním treba skončiť začiatkom jesene. Do pestovateľského substrátu je aj v tomto prípade vhodné primiešať kvalitný humus. 

 

palmy2stred

 

V sortimente exteriérových paliem existuje množstvo ďalších druhov, mnohé sú však zatiaľ v našich končinách menej známe. Treba zdôrazniť, že všetky tieto druhy sú na pestovanie v záhrade špeciálne pripravené, sú odolnejšie voči chladu. Nie je možné vysadiť si do záhrady izbovú palmu z črepníka.

 

AKO ICH VYSADIŤ?

 

Palmy sa najčastejšie v záhradníctvach predávajú vo veľkosti od 150 -500 cm. Od toho sa odvíja aj ich cena. Lacné rastliny ale palmy nie sú. Väčšina z ponúkaných paliem pochádza z Talianska a k dispozícii sú dobre zakorenené v plastových črepníkoch.

 

Vysádzať palmy do záhrad môžete od marca, ideálne do začiatku leta. Hoci sa niekde uvádza aj jesenná výsadba, táto nie je u nás vhodná. Vysádzané palmy musia mať kompaktný a nepoškodený koreňový bal, inak sa neujmú. Pred výsadbou je z praktických dôvodov dobré zviazať palme listy.

 

Dôležité je si dať záležať na príprave výsadbovej jamy. Tá by mala byť približne o 10 cm širšia ako je koreňový bal vysádzanej palmy a asi 30 cm hlbšia. Na jej dno treba dať drenážnu vrstvu. Korene paliem totiž neznesú dlhotrvajúce hromadenie pôdnej vlhkosti. Výška drenážnej vrstvy by mala byť aspoň 15 cm, použiť môžete štrkové kamienky alebo keramzit. Niekedy sa po obvode výsadbovej jamy inštaluje aj izolačná vrstva, ktorá chráni koreňový bal pred premrznutím. Koreňový bal v jame treba zasypať kvalitným substrátom, ktorý je určený na pestovanie paliem. Využiť môžete aj vlastnoručne namiešaný hlinito – piesočnatý substrát. Povrch pôdy, v okolí palmy po výsadbe môžete vysypať štrkom. Nie je vhodné ani prirodzené použiť kôrový mulč.

 

palmy4stred

 

Po výsadbe je vhodné palmu zaliať a vlahu treba dodávať počas najmenej dvoch mesiacov každý deň. Treba ale dať pozor na premokrenie. Najlepšie je palmy zalievať skoro ráno alebo neskôr večer. Listy možno palme rozviazať asi tri týždne po výsadbe. V tomto období by už mala byť pevne zakorenená. Často sa stáva, že listy vysadených paliem žltnú a schnú. Môže to byť spôsobené adaptačným procesom, predsa len prostredie pre palmy prirodzené nie je. Palmám samozrejme treba poškodené či suché listy na jar ostrihať. Nemalo by sa to robiť pred zimou.

 

TO NAJDOLEŽITEJŠIE, PREZIMOVANIE

 

Väčšina exteriérových paliem znáša teploty do 17˚ – 21˚ C. Počas zimy je dôležité zabrániť hlavne tomu, aby sa do listového srdiečka, odkiaľ vyrastajú listy, dostala voda, prípadne sneh. Je to veľmi nebezpečné a mohlo by to spôsobiť uhynutie rastliny. Kmene paliem, najmä mladších a čerstvo vysadených exemplárov je dobré pred zimou obaliť jutovinou, alebo trstinou. Okolitú pôdu treba zakryť suchými listami, vždy aspoň 20 cm vysokou vrstvou. Na zimu treba vždy zviazať aj listy paliem, najlepšie dohora a k sebe. Vytvoriť z nich treba niečo ako dáždnik, ktorý zabráni prenikaniu vody do listového srdiečka.

 

Celé koruny paliem alebo jednotlivé vejárovité listy je možné obaliť aj netkanou textíliou. Nikdy sa nesmie palma na zimu obaliť klasickou fóliou. Prichádzalo by totiž k hromadeniu vzdušnej vlhkosti a k nežiadúcemu rozmnožovaniu plesní. Počas zimy je tiež potrebné striasať z paliem ťažký sneh. Ten by mohol rastliny poškodiť. Vo všeobecnosti je pre zimujúce palmy lepšie, ak sú zasnežené. Najhoršie sú pre palmy holomrazy a mrazivé vetry na prelome rokov.

 

Okolo novovysadenej palmy si tiež môžete na zimu inštalovať pevnú konštrukciu a na túto položiť bublinkovú fóliu. Tento špeciálny kryt občas ale treba vyvetrať. Ideálne v dňoch keď je slnečno a nemrzne.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It