Mnohé druhy rastlín majú schopnosť vábiť motýle. Ak si ich vysadíte, motýle ich rýchlo objavia a vy sa budete môcť vo svojej záhrade nadchýnať nádherou ich farebných krídel.

 

motyle1

 

Motýle môžu byť atraktívnou a zároveň užitočnou súčasťou záhrady, v meste aj na vidieku. Prilákať by ste ich mali už len preto, že sú výbornými opeľovačmi. Obľubujú slnečné, teplejšie a pred vetrom chránené záhrady, ktoré sú plné rozkvitnutých a aromatických rastlín. Ako magnet na nich pôsobí kvitnúca lúka alebo priestor s lúčnymi rastlinami. Ak si do svojej záhrady týchto nežne pôsobiacich hmyzích návštevníkov chcete pozvať, myslite aj na to, že potrebujú mať vo svojej blízkosti suché múriky alebo kamene. Pri nich nachádzajú svoje útočisko.


Rastliny a ich farebnosť


Lákadlom sú pre motýle rozmanité kvitnúce rastliny. Ideálne tie, ktoré sú typické pre naše končiny. Vyplatí sa uprednostniť druhy, ktoré charakterizuje nenáročnosť, odolnosť voči chorobám a škodcom a dlhšie kvitnutie. Motýlí záhon by sa mal vyznačovať kvitnutím od jari do neskorej jesene, preto je dôležité skladbu rastlín dôkladne premyslieť. Mnohé trvalky, letničky, bylinky a kry, dokonca ovocné druhy, lákajú motýle o niečo intenzívnejšie a je vhodné uprednostniť ich a zakomponovať do už existujúcej výsadby. Mnohé dostanete kúpiť ešte aj teraz, vysadiť si ich môžete následne na vyhradené miesto s kompaktným koreňovým balom.


Rastliny samozrejme nemusia rásť len na jednom záhone. Pre motýle bude prijateľné, ak budú v záhrade rozmiestnené na viacerých miestach - v okrasnej aj úžitkovej časti, v rámci väčších aj menších skupiniek. Z mnohých pozorovaní vyplýva, že motýle najviac priťahujú fialové kvety, ale aj ružové, žlté a oranžové. Pri výbere rastlín je dobré prihliadať aj na stavbu kvetov. Motýle si vyberajú druhy s jednoduchými, nie plnými kvetmi.

 

motyle2

 

Užitočná burina


Okrem kultúrnych rastlín sa vyplatí mať niekde v odľahlej a málo viditeľnej časti záhrady aj niektoré buriny, napríklad žihľavu. Motýle ju milujú a obvykle je aj ideálnou rastlinou pre vývoj nových jedincov. Larvy motýľov sa dokonca listami žihľavy živia. Rozmnožovanie motýľov podporujú aj ďalšie rastliny - fenikel, kôpor a okrasná mrkva. Z drevín majú podporný účinok pre rozmnožovanie motýľov vtáčí zob, vŕba, svíb a ďalšie druhy.
Nezabudnite ani na zimné obdobie. Kukly motýľov nájdu útočisko v hmyzom domčeku. Aj z tohto dôvodu je veľmi užitočným záhradným doplnkom.


Ak si do svojej záhrady chcete prilákať motýle, najdôležitejšou zásadou je nepoužívať chemické prípravky, najmä postreky. Pestujte odolnejšie druhy rastlín, prípadne využívajte prípravky na biologickej báze.
K zážitkovému pozorovaniu motýľov patrí aj lavička, prípadne altán. Sústreďte ich čo najbližšie k „motýlím záhonom“.

 

motyle3

 

Čo obľubujú motýle?


Ak chcete mať záhradu lákavú aj pre motýle, mala by byť od jari do jesene plná kvetov. Na jar prilákajú motýle kvitnúce sedmokrásky, prvosienky, taričky, narcisy alebo fialky. V lete a na jeseň železníky, krasuľky, agastache, zlatobyľ, margeréty, klinčeky, aksamietnice, floxy, šalvie, ježibaby, pupaľky, stračonôžky, rozchodníkovec, slnečnice, hrachory, slez, nevädza, rudbekia a echinacea.


Z krov by nemala chýbať levanduľa, ibištek sýrsky, orgován, kaliny, ruže, popínavý a nádherne kvitnúci zemolez kozí a najmä budleja Davidova. Tejto drevine, ktorá je často označovaná aj ako motýli ker, treba vyhradiť čo najväčší priestor. Ak sa rozrastie do strán a bude mať ideálne podmienky, každoročne bohato rozkvitne a priláka najkrajšie motýle z okolia. Vhodné je myslieť aj na výsadbu byliniek, motýle obľubujú ich vône a drobné kvety. Hodia sa druhy, ktoré vyžadujú slnečné a teplejšie miesta - materina dúška, pamajorán, yzop, mäta, rozmarín alebo pažítka.


Motýle sú stále menej viditeľné. Správnou skladbou rastlín vo svojej záhrade to môžete už v tomto roku zmeniť. Poletujúce motýle potešia aj detských obyvateľov záhrady.

 

Napísal: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Pin It