burina 2017Burina je neželaným návštevníkom v každej záhrade. Dôležité je nedať jej šancu udomácniť sa. Inak bude boj s ňou dlhodobou a nie vždy úspešnou záležitosťou.


Burina nie je vítaná v okrasnej ani úžitkovej záhrade, na záhonoch, medzi drevinami, v trávnikoch, na skalkách, ani v skleníkoch či pareniskách. Pestovaným rastlinám odoberá vlahu, živiny, svetlo a najmä im uberá životný priestor. Niekedy prispieva k rozmachu chorôb na pestovaných rastlinách. Ak burinu necháte príliš rozrásť dokáže dokonca zakrátko zahubiť pestované rastliny.

Nevyhnutné je preto mať ju neustále pod kontrolou a likvidovať ju hneď po tom, čo sa objaví. Najdôležitejšie je si dať záležať pri likvidácii trvácej buriny. Stačí totiž nechať v pôde kúsok koreňa a burina sa objaví opäť a často s väčšou silou preraziť. Okrem trvácich sa v záhradách vyskytujú aj buriny jednoročné. Ich likvidácia nie je až tak zložitá, vždy je dôležité zabrániť ich vykvitnutiu, dozretiu a rozšíreniu semien.

Na výber máte dve možnosti. Burinu môžete v záhrade zlikvidovať mechanicky – ručne alebo pomocou vhodného náradia prípadne chemicky pomocou vhodne zvolených prípravkov.

 

EKOLOGICKÉ NIČENIE

 

Spočíva v mechanickom kyprení pôdy a ničení drobnej ale aj väčšej buriny. Je to efektívny spôsob pri výskyte jednoročnej buriny, hoci je to pre väčšinu záhradkárov prácna činnosť. Zároveň však prevzdušníte pôdu, vzduch sa dostane ku koreňom rastlín a tie lepšie rastú. Na kyprenie pôdy si vyberte kvalitné náradie aby táto činnosť bola pre vás príjemnejšia. Burinu treba najskôr podkopať a následne nechať na záhone zvädnúť, nie je dobré nechávať korene v pôde. Burinu môžete ak ide o menšiu plochu vyplieť aj ručne. Týmto spôsobom zlikvidujete najmä plytko koreniace druhy burín. V tomto prípade sa nezaobídete bez kvalitných pracovných rukavíc. Ak nejde o burinu so semenami, môžete ju umiestniť do kompostéra.


Likvidácia trvácich burín je o niečo zložitejšia a neraz „len“ vytrhnutie nestačí. V pôde môže zostať kúsok koreňa z ktorého sa burina opäť rozrastie. Dôležité je preto pomocou vhodného náradia buriny podkopať a odstrániť pokiaľ možno aj s koreňmi a podzemkami. Nie je to jednoduché pretože často je potrebné urobiť tento úkon opakovane. Prináša to však vždy očakávané výsledky. Vhodné je použiť motyčky, v prípade trvácich burín s kolovitými koreňmi aj špeciálne vypichovače buriny. Aj ich však budete musieť používať opakovane kým sa buriny zbavíte. Vďaka tomuto náradiu sa budete môcť zbaviť napríklad púpavy alebo šťiavu.


Burinu často nájdete aj pri múroch domov alebo vo vydláždených plochách kde vyrastá z rôznych medzier. Ak ju chcete zlikvidovať nesiahajte hneď po chémii, určite nie vtedy, ak máte domáce zvieratá. Využite najskôr praktické škrabky na burinu, tie majte po ruke a podľa potreby likvidujte už malé buriny. Aj tu však budete musieť zasahovať opakovane. Ďalšou ekologickou metódou likvidácie buriny je nastielanie neprehľadnými čiernymi fóliami alebo ekotextíliami. Využiť tieto spôsoby môžete napríklad v úžitkovej časti záhrady, alebo pri zakladaní novej záhrady. V už existujúcej výsadbe je to zložitejšie. Využiť tiež môžete kôrovú nástielku, ideálne vo vrstve najmenej 5cm.

 


CHEMICKÉ NIČENIE

 

Túto možnosť využite až po tom, čo zlyhali iné možnosti. Je však rýchla a účinná, samozrejme niečo aj stojí. Čas však väčšinou výrazne ušetrí. Mechanická likvidácia buriny v rozľahlom trávniku by napríklad bola prácna a v tomto prípade rýchlejšie zasiahne vhodný prípravok. Na likvidáciu buriny sa využívajú špeciálne chemické prípravky - herbicídy. Ich použitie skutočne vždy zvážte, v pôde môžu na dlhšie zostať ich zvyšky a najmä si vždy dobre preštudujte návod na použite. Nezabudnite dodržiavať aj zásady bezpečnosti pri práci keďže ide o chemické prípravky.


Herbicídy buriny prijímajú buď cez korene alebo dobre vyvinutú nadzemnú časť. V priebehu nasledujúcich pár dní – 5-10 po zásahu dochádza k vädnutiu, žltnutiu a uhynutiu buriny. Nezabudnite, že postrekovať buriny je vhodné len počas teplejších a slnečných dní a keď je bezvetrie. Ak sú hlásené zrážky postrekovať nie je vhodné. Účinok prípravku by ste výrazne znížili. Ak potrebujete zlikvidovať menšie množstvo buriny môžete vyskúšať niektorý z kontaktných herbicídov. Dostať napríklad moderné gélové formy. Stačí prípravok aplikovať na burinu a tá uhynie. V prípade väčšej zaburinenej plochy sa vyplatí prípravok rozriediť a dôkladne aplikovať pomocou postrekovača. Dajte vždy pozor, aby ste nezasiahli okolité porasty pretože by ste ich mohli zlikvidovať.

 

NEZABUDNITE, že...

..rozoznávame totálne a selektívne herbicídy. Prípravky prvej skupiny ničia všetok zasiahnutý porast. Prípravky druhej skupiny len niečo, napríklad dvojklíčnolisté buriny. Využiť to môžete pri likvidácii vybranej buriny v trávnikoch.

 

Popri likvidácii buriny vo voľnej pôde nezabúdajte ani na likvidáciu buriny vo vegetačných nádobách. Tu je vhodnejšie odstraňovať ju ručne, použiť môžete takisto pre lepší efekt menšie kypriče pôdy. Burina v črepníkoch je pre pestované rastliny často ešte nebezpečnejšia ako tá na záhonoch. 

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It