forma zahradaNezaspite na vavrínoch. Aj keď je vonku stále ešte chladno, vaša záhrada už vyžaduje zvýšenú pozornosť. Pokiaľ sa o ňu začnete svedomito starať začiatkom jari jari, odvďačí sa vám svojimi plodmi a úrodou po celý rok.


Ideálnymi mesiacom pre začiatok záhradkárskych prác je marec. Pôdu, ktorá cez zimu bojovala s mrazmi, je pred začiatkom sezóny vhodné pripraviť, skultivovať a prevzdušniť. Takisto sa treba postarač aj o trávnik. A aké konkrétne práce vás čakajú? Vertikutácia, prerezávanie stromov a živého plotu, úprava záhonov a taktiež vysádzanie okrasných rastlín, ovocných drevín a zeleniny.

 

Starostlivosť o trávnik

 

Prvým dôležitým krokom je postarať sa o trávnik. Teploty by vtedy mali byť už trvale nad nulou a pôda dostatočne suchá. Než sa pustíte do samotnej práce, povrch treba vyčistiť od lístia, vetvičiek a suchej trávy. Pokiaľ máte prípravné kroky za sebou, je na čase začať s vertikutáciou. Tá slúži k prevzdušneniu silnej vrstvy machu, pliev a zbytkov posekanej trávy, ktorá po zimnom období vznikla a zabraňuje prieniku vzduchu a vody do pôdy. Pokiaľ by sa trávnik neprevzdušnil, hrozilo by mu udusenie. Najlepším spôsobom ako pôdu skultivovať, je pomocou elektrického vertikutátora. Jakub Kircher zo spoločnosti Gardena tvrdí, že kvalitný vertikutátor zaisťuje veľkú prieťažnú silu na intenzívnu prácu, vďaka čomu dôkladne prečistí celý trávnik. Vertikutáciu trávnika treba opakovať vždy na jar a jeseň.

 

Starostlivosť o náradie

 

Poriadok je základ dobrej organizácie práce. Správny záhradkár vždy vie, kde má čo uložené. Kým sa v záhrade nedá robiť naplno, treba urobiť poriadok v miestnosti, kde je uložené náradie. Elegantným riešením sú vešiaky na náradie, či závesné lišty, na ktoré pohodlne môžete uložiť všetko, čo treba. Tiež sa zídu aj poličky na ktoré si možno odložiť stroje a náradie, ktoré sa na háky zavesiť nedajú. Ak náradie počas zimy skorodovalo, použite na odstránenie oceľovú vlnu a očistite ňou poškodené časti. Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna ďalej odporúča skontrolovať ostrosť čepelí a v prípade potreby ich nechať naostriť. Pri všetkých rezných nástrojoch, mechanických, či elektrických alebo pri nožniciach na trávu a kríky treba použiť čistiaci sprej na čistenie nožov. Kosačku dobre vyčistite a skontrolujte, či sú nože ostré a spoje namazané. Elektrickú kosačku zapojte a skontrolujte jej funkčnosť. Ak by boli problémy, nechajte ju skontrolovať prípadne opraviť pred začiatkom sezóny v autorizovanom servise. Pri benzínových kosačkách sa kontrolujte hladina oleja, čistí sa vzduchový filter a sviečky. Nezabudnite vymeniť palivový filter. Oveľa pohodlnejšie je však kosačku vložiť do rúk odborníkov v servise. Tí vám rovno aj nabrúsia nože a sezóna môže začať!

 

Rezanie stromov a živého plotu

 

Skoro na jar nastáva obdobie rezania stromov, ktoré následne po celý rok ovplyvňuje ich zdravie a kvalitu úrody. Vďaka tomu získa strom dostatok svetla, skôr vykvitne a na jeseň sa tým zaistí bohatá úroda. S úpravou začnite v dobe, keď sa skončia najväčšie mrazy. Spravidla to býva január a február, čo je obdobie vegetačného pokoja. Najprv prestrihajte odrody, ktoré sú odolnejšie proti mrazom. Pri samotnom rezaní sa zbavte predovšetkým konárov, ktoré nadmerne zahusťujú korunu, križujú sa a ktoré sa navzájom dotýkajú a odierajú si kôru. Samozrejmosťou je tiež odstránenie chorých a poškodených vetví, ktoré strom zbytočne zaťažujú. Živý plot je po zime v období vegetačného pokoja vhodné zbaviť príliš vyrastených častí. Začnite pomocou mechanických nožníc či ručnej záhradnej pílky a strihajte silné vetvy. Následne využite plotostrihu, s ktorého pomocou upravíte živý plot na požadovanú výšku. Na prípadné estetické dolaďovanie tvarov živého plotu je možné použiť buď mechanické nožnice na živý plot ,alebo ich elektrickú resp. akumulátorovú variantu.

 

Dajte zbohom burine

 

Či už máte z miernej zimy radosť alebo nie, burina si ju nemôže vynachváliť. Pre záhradkára je to však pozitívna správa . Môžete sa jej zbaviť ešte skôr ako sa pustíte do výsadby nových rastlín. Pokiaľ sa chcete pri jej ničení vyvarovať chemických prostriedkov, je možné burinu odstrániť manuálne pomocou šikovných nástrojov. Na výber sú klasické vyrývače korienkov, motyčky aj moderné vytrhávače buriny, vďaka ktorým sa pri úprave trávnika nebudete musieť ohýbať. Pokiaľ chcete, aby vám rastliny, napríklad trvalky vykvitli ešte tento počas roka, pustite sa do sadenia skoro na jar. Pravidlo platí pred rýchlo rastúce trvalky, ale aj ďalšie záhonové rastliny, napríklad trvalky vyznačujúce sa dlhou dobou klíčenia ale aj pre výsadbu niektorých druhov zeleniny. Zazimované trvalky budú s prichádzajúcou jarou naopak potrebovať pohnojiť. Potom vám už nič nebráni mať krásnu a plodnú záhradu po celú rok.

 

Zdroj a ilustračné foto: Gardena

Pin It