Záplava žlto kvitnúcich narcisov, červených tulipánov, ružových hyacintov a voňavých modríc. Pohľad na ne vás zaručene prebudí zo zimného spánku.

 

plastia21 uvod


Nečakajte príliš dlho a ozdobte si čo najskôr typicky jarnými rastlinami balkóny, terasy, dvory, či chránené miesta pri vstupe do domu. Vedeli ste, že prvým jarným cibuľovinám a trvalkám to svedčí aj v moderných samozavlažovacích kvetináčoch.


Hrajte sa s farbami


V predjarnom období už nie je možné sadiť cibuľky a hľuzy. Môžete si však kúpiť predpestované rastliny cibuľovín. Okrem tradičných tulipánov, narcisov a hyacintov si vyberať aj z ponuky menej známych druhov, k tomu snežienky, modrice, bledule, veternice alebo scily. Kombinujte rôzne farby, jar sa má niesť v znamení pestrosti. Výsadby doplňte sirôtkami, nezábudkami, sedmokráskami, prvosienkami, rozkvitnutou čemericou alebo brečtanom s prevísajúcimi výhonkami.


Nezabudnite prihliadať aj na farbu pestovateľskej nádoby alebo kvetináča. Biele kvety budú v bielom kvetináči budú pôsobiť príliš fádne, zatiaľ čo pastelovo modrý kvetináč pomôže zvýrazniť krásu hyacintov v záplave žltých a bielych kvetov iných rastlín. Pestrofarebnej skladbe rastlín zasa bude vyhovovať neutrálny antracitový či terakotový kvetináč.

 

plastia21 01


Zavesená radosť


Neobávajte sa jarnú vsýadbu zavesiť. Tak napríklad závesný samozavlažovací kvetináč BERBERIS ozdobí terasu alebo balkón už počas prvých jarných dní. Použiť ho však môžete aj v interiéri. Popruh je možné zložiť a kvetináč postaviť na parapetu alebo stolík. Tento elegantný kúsok sa pýši množstvom vychytávok. Vďaka uzáveru zostane voda vnútri a vy môžete nádobu zavesiť bez obáv do interiéru. Pre vonkajšie použitie uzáver naopak vyberte, aby ste sa vyhli premokreniu koreňov.

 

plastia21 02


TIP ako si ušetriť prácu


Rastliny v samozavlažovacích kvetináčoch môžete zalievať až trikrát menej často ako v obyčajných nádobách. Pri zavesených kvetináčoch túto vlastnosť mimoriadne oceníte. Nikomu sa totiž nechce neustále šplhať do výšky.


Na štíhlych nôžkach


Vďaka pestovateľskej nádobe URBALIVE si doma vytvoríte ostrov plný jarných farieb a vôní. Originálny dizajn kombinujúci drevo a plast spracoval popredný český dizajnér Jiří Pelcl. Nádoba obsahuje samozavlažovacie knôty, vďaka ktorým si rastliny zoberú len toľko vlahy, koľko potrebujú.

 

plastia21 05


TIP ako vysádzať


Najprv vyskúšajte rozmiestnenie rastlín v obaloch, v ktorých ste ich zakúpili. Až budete s kompozíciou spokojní, opatrne ich vyberte, zasaďte na vybrané miesto a dosypte substrát. Rastliny nevysádzajte príliš hlboko, nesmú byť utopené, zároveň však musia mať všetky korene v pôde.


Na parapet aj zábradlie


Moderné a dômyselné spracovanie samozavlažovacieho kvetináča BERBERIS je z dielne mladých českých dizajnérov zo štúdia WRKS. Vďaka šiestim farebným vyhotoveniam je ideálny pre tých, ktorí radi ladia všetko do posledného detailu. Zalievanie takejto nádobyje veľmi jednoduché. Berberis má veľkú zásobáreň vody s hladinomerom, dostatočne veľký otvor pre zalievanie a prepad vody. Ku kvetináču môžete dokúpiť aj praktické háky vo farbe kvetináča, vďaka ktorým ho bezpečne upevníte aj na zábradlie.

 

plastia21 03


TIP ako sa starať o kvitnúce cibuľoviny 


Doprajte im dostatok svetla, aby sa zbytočne nevyťahovali. Myslite na to, že v chlade budú kvitnúť dlhšie. Odkvitnuté kvety pravidelne odstrihujte, listy ale odstraňujte až po zožltnutí. Cibuľky vyberte koncom jari zo substrátu a uskladnite ich v chlade a suchu. Na jeseň ich môžete zasadiť do záhona a tešiť sa na jar, keď opäť zakvitnú.

 

plastia21 04


TIP ako zavlažovať


Prvých štrnásť dní je potrebné rastliny v samozavlažovacích kvetináčoch zalievať zhora. Musia sa totiž poriadne zakoreniť, aby mohli čerpať vodu zo spodného zásobníka. Až potom doplňte vodu cez zalievaciu šachtu na maximum. Uvidíte, ako bude spodná závlaha kvetinám svedčiť. Pre rastliny je to ten najprirodzenejší spôsob, ako získavať vlahu. Nehrozí im presušenie ani premokrenie. Nestresujú sa, relaxujú. A takto pestované rastliny spoznáte na prvý pohľad.


Zdroj a foto: Plastia

 

PR

 

Pin It