Vypestovať si v ňom môžete priesady zeleniny, letničiek, trvaliek, byliniek. V priebehu roka vám poslúži aj na rozmnožovanie rastlín. Čo zvážiť pri jeho výbere?
Možno netušíte, no aj parenisko sa môže stať zaujímavou a vkusnou súčasťou vášho záhradného priestoru. Zíde sa vám najmä vtedy, ak máte menšiu záhradu a skleník by v nej zaberal príliš veľa miesta, prípadne by pôsobil rušivo. Parenisko si postavíte rýchlo, nemusí byť ani finančne náročnou záležitosťou. Môže byť stabilné, napríklad s murovanými základmi alebo prenosné. K negatívam pareniska patrí najmä to, že rastliny v ňom môžu byť po určitom čase potláčané v raste. Aj preto ho treba vnímať ako dočasný priestor pri pestovaní rastlín.
Studené, poloteplé alebo teplé?
Ak uvažujete nad vybudovaním pareniska, máte viacero možností. Studené parenisko je najčastejšou voľbou a zhotoví ho aj každý zručnejší domáci majster. Prvé výsevy v ňom môžete zrealizovať už začiatkom marca a posledné koncom apríla. Podstatou fungovania tohto typu pareniska je zohrievanie jeho vnútra prostredníctvom dopadajúcich slnečných lúčov. Samozrejme deje sa to len počas slnečných dní. Inou voľbou, pre rastliny prijateľnejšou, je parenisko poloteplé alebo teplé. V tomto prípade bude potrebné pôdne lôžko dôkladnejšie pripraviť.
Na skyprené dno a vrstvu lístia či iného organického materiálu treba naviesť asi 50 cm vysokú vrstvu hnoja. Z vrstvy hnoja sa bude vplyvom rozkladného procesu postupne uvoľňovať teplo, ktoré využijú rastliny pre svoj vývoj. Použiť môžete hnoj kravský, konský aj kozí, najlepšie čerstvý, mierne vlhký, nie suchý. Vrstvu hnoja treba po uložení dôkladne utužiť. Ak nemáte hnoj môžete použiť aj slamu, hoci výsledný efekt bude slabší. Na vrstvu hnoja či slamy stačí už len nasypať asi 30 cm vrstvu kvalitnej, preosiatej zeminy. Po zhruba týždni môžete začať vysievať.
Takéto parenisko si môžete založiť už vo februári, je dobré ak ho máte včas pripravené. Tento typ pareniska môžete využiť aj na konci sezóny, či v zime. Po výseve a dôkladnom označení čo je kde vysiate treba parenisko zavrieť oknami a ak je chladnejšie aj zakryť rohožami.
Výber materiálu
Postaviť si v záhrade môžete jednoduché parenisko – to úplne vystačí, alebo dvojparenisko, ak máte v pláne pestovať viac priesad. Pareniská môžu byť rôzne veľké. Pri výbere prihliadajte na to, či plánujete v parenisku predpestovať len priesady zeleniny a kvetín alebo uvažujete využiť tento priestor aj na rozmnožovanie rastlín. A tiež to, do akého typu záhrady bude umiestnené.
Zvoliť si môžete pareniská s hliníkovou, murovanou alebo plastovou konštrukciou a tiež s drevenou (drevené rámy budete musieť pravidelne ošetrovať). Najlepšie tomuto účelu vyhovuje borovicové drevo pretože je trvácnejšie, menej smrekové. Drevené rámy pareniska by mali byť aspoň 5cm hrubé a dôležité je, aby boli kvalitne impregnované. Ideálne je použiť prípravok na ekologickej báze. Impregnácia zabráni alebo oddiali rozklad dreva. Drevené rámy pareniska môžu byť aj farebné – napríklad zelené, vďaka čomu jedinečne zapadnú do záhrady. Neobávajte sa v tomto experimentovať.
Zakrytie pareniska môže byť buď sklené (hrúbka tabúľ by mala byť aspoň 3 mm) alebo z praktického komorového polykarbonátu. Tento materiál sa ľahko udržiava a jednoducho sa s ním manipuluje.
V minulosti sa často používala aj natiahnutá hrubšia polyetýlenová fólia, nebolo to veľmi estetické. Navyše nejde o trváci materiál, fólia sa zvykne poškodiť a treba ju častejšie meniť. Prepúšťa ale množstvo svetla, čo vyhovuje mladým rastlinám. Sklo zasa lepšie izoluje a teplo sa pod ním udrží lepšie, čo je vysoko oceniteľné.
Miesto v záhrade
Parenisko je najlepšie v záhrade umiestniť na slnečné a pred vetrom chránené miesto. Jeho okná by mali mať sklon k juhu, ideálny je sklon východ-západ. Dôležitou súčasťou pareniska sú aj tieniace rohože, využiť môžete aj tieniace nátery. Najmä počas slnečných dní je tienenie nevyhnutné.
Starostlivosť
Rastliny, ktoré pestujete v parenisku treba pravidelne zavlažovať. Pôda však nesmie byť zmáčaná a tiež nie je dobré, aby listy rastlín zostávali dlho mokré. Podporuje to rozvoj hubových chorôb. Dobrou prevenciou je pravidelné vetranie pareniska, ideálne v dňoch keď je bezvetrie, slnečno a teplejšie. Nezabudnite ani na čistenie okien parenisko, k rastlinám vo vnútri sa dostane viac svetla.
Napísal: Daniel Košťál
foto: autor