V kvalitne zhotovenom skleníku rastú rastliny rýchlejšie, krásne kvitnú a bohato plodia. Neohrozí ich mráz ani iné vrtochy počasia. Vypestujete v ňom zeleninu aj kvety.

 

sklenik2020

 

Či už sa budete venovať pestovaniu orchideí alebo šalátových uhoriek, dôvodov pre zaobstaranie skleníka je vždy viac než dosť. Vybrať si správny model nie je zložité.

Základné požiadavky


Skleník môžete využívať na jar, v lete alebo počas celého roka. Zatiaľ čo v prvom prípade záleží na kontrole vysokých teplôt pomocou kvalitného odvetrávania, pri celoročnej prevádzke by ste mali myslieť na kvalitné vykurovanie. Klasickým riešením sú elektrické akumulátory alebo rozličné konvektory. Môžete sa však stretnúť i so staršími pecami na piliny alebo motorový olej, ktoré distribuujú teplo do priestoru skleníka pomocou ventilátorov.


Pri výbere sa sústreďte aj na typ dverí skleníka. Klasické bývajú priestorovo náročnejšie a lepšie tesnia. Posuvné sa zasa ľahšie otvárajú, čo oceníte pri každej návšteve s plnými rukami.

Predpokladané umiestnenie


Skleník postavte vždy na najslnečnejšie miesto v záhrade. Pokiaľ bude svetla príliš veľa, vždy sa naskytá nejaká možnosť jeho regulovania – žalúziami, rohožami alebo bielym náterom. Nedostatok svetla však kompenzovať nemožno (ak nepočítame rozličné UV lampy).


Rovnako zásadnou je tiež orientácia skleníka. Pre využitie počas zimy je vhodnejší východozápadný pôdorys, ak plánujete hlavnú sezónu v lete, zvoľte severojužnú orientáciu. Dôležitú úlohu zohráva i smer vetra v záhrade. V zime a na jar dokáže priestor skleníka výrazne ochladiť, preto by ste ho mali pred ním z čo najväčšej časti chrániť.

Rozmery skleníka


Pokiaľ pôjde pri výške nepresahujúcej 5 metrov o menej ako 40 m², nebudete potrebovať žiadne stavebné povolenie ani ohlásenie stavby. Pokiaľ však máte rodinu a počítate s pestovaním vo väčšom rozsahu, vyberte si model s pôdorysom minimálne 13,5 m². Väčšiu plochu oceníte aj pri prezimovávaní rastlín. Menšie skleníky, s rozlohou najčastejšie 8 m² a rozmermi 2,5 x 3 m, pojmú len niekoľko rastlín. Myslite na to, že by nemali rásť v stiesnených podmienkach, inak hrozí ľahké prenášanie rozličných ochorení alebo škodcov.


Rastliny tiež môžu mať odlišné nároky na živiny a do pôdy vypúšťajú rôzne látky. Väčšia plocha preto bude prakticky zakaždým lepšou voľbou.
Pri skleníkoch s pevnými základmi si dajte pozor na rozdielne vonkajšie a vnútorné rozmery. Musíte ich vyhĺbiť tak, aby na ne samotná konštrukcia mohla dosadnúť. V tejto súvislosti odporúčame napríklad vyhotovenie nákresu s vyznačenými vzdialenosťami.


Odolnosť konštrukcie


Táto vlastnosť je úzko prepojená s rozmermi skleníka. Z hľadiska montáže sú najjednoduchšie rôzne fóliovníky a pareniská. Počítajte však zároveň s najmenšou odolnosťou. Lepšou voľbou sú plastové konštrukcie, ešte lepšie však vychádzajú skleníky z hliníka a ocele. Pokiaľ ide o výplň, trh ponúka polykarbonát a klasické sklo. Ak sa chystáte na väčší skleník, nevyhnete sa hĺbeniu základov.

Vetranie


Vo všeobecnosti by mali aspoň 10 % plochy skleníka zaberať otvárateľné okná. Samotné vetranie možno realizovať manuálne (s oknami budete manipulovať vy sami) alebo automaticky. V tomto prípade sa okná otvoria v určitom čase alebo po dosiahnutí konkrétnej teploty. Ďalšou možnosťou vetrania skleníka je ventilátor víriaci vzduch po celom priestore. Dlhodobo sa osvedčila kombinácia odvetrávania teplého vzduchu cez bočné a horné okno tzv. komínovým efektom.

Typy skleníkov


Modely so sedlovou strechou
Výhodami tohto najpopulárnejšieho riešenia sú skladné balenie, jednoduché zasklievanie i výmena tabuliek a celkovo jednoduchšia manipulácia. Buďte však opatrní pri upevňovaní jednotlivých okien či skiel, aby tabuľka „nevyskočila“. V prípade skla alebo polykarbonátu síce už dávno nie je potrebné používať git, ich uchyteniu napriek tomu venujte náležitú pozornosť. Najfrekventovanejšími spôsobmi bývajú rozličné svorky, klasické zasunutie do drážky, klik systém alebo skrutkovací spoj.


Zvláštnou kategóriou sú skleníky umiestnené pri stenách domov. Výhodou je jednoduchší prívod vody či elektriny. Nezabudnite však na prípadné tienenie či riziko snehu padajúceho zo strechy domu. Pri stavbe tohto typu skleníka nemusíte stenu domu nijakým spôsobom izolovať (pokiaľ ju nebudete priamo kropiť). Teplo v skleníku vlhkosť zo steny vytiahne.

Skleníky oblúkové
V prípade týchto čoraz obľúbenejších konštrukcií ide v podstate o stavebnicu - na oblúkový základ priskrutkujete polykarbonátové dosky. Výhoda je evidentná – nemusíte sa obávať vypadnutia tabuľky. Toto odolné riešenie zvládne i výkyvy počasia. Na druhej strane máte obmedzené možnosti prispôsobenia skleníka napríklad pridaním vetracieho okna alebo strešného komponentu.

Materiál skleníkov


Sklo
Klasické, z hľadiska údržby jednoduché riešenie, výborne absorbujúce UV žiarenie. Sklo v prípade jednej nerovnej strany dobre rozptyľuje slnečné lúče a znižuje tak riziko spálenia rastlín. Nevýhodou tohto typu výplne skleníka je pravdepodobnosť rozbitia. Preto si nevyberajte prevedenia tenšie ako 4 mm.

Polykarbonát
Nižšia hmotnosť, jednoduchšia montáž, dlhšia trvanlivosť, vysoká odolnosť. Tento materiál má nad sklom rozhodne prevahu. Takisto dobre prepúšťa UV žiarenie, čo oceníte najmä pri pestovaní tropických rastlín..

Kov v konštrukcii
Jednou z v minulosti veľmi populárnych možností je žiarovo pozinkovaný plech, s ktorým sa môžete stretnúť aj v súčasnosti. Pevný a odolný základ si zároveň udržiava ľahkosť a nehrdzavie. Znesie sneh i ľad.
K najfrekventovanejším konštrukčným riešeniam dnes patrí hliník. Tvarovateľný ľahký materiál znesie i veľkú záťaž. Profily sú navyše uspôsobené na upevnenie rozličných druhov krytín. Nevýhodou je vyššia cena, ktorú však možno odôvodniť vysokou kvalitou a odolnosťou.

 

Najťažším zo spomínaných kovov je oceľ. Skleníky s oceľovou konštrukciou sú preto najstabilnejšie. Pamätajte však na to, že tento materiál vyžaduje povrchovú úpravu proti korózii.

Dobré rady na záver


Údržba
Ak chcete, aby váš skleník prežil viac ako dve sezóny, musíte sa oň dôkladne starať. Kontrolujte upevnenie tabuliek a prípadné praskliny, ošetrujte konštrukciu proti korózii a premazávajte pánty na dverách a oknách. V prípade dreva zvážte namorenie a napustenie látkami zvyšujúcimi jeho odolnosť.


Správne umiestnenie
Pri tejto otázke vždy zvážte požiadavky rastlín na svetlo a jeho intenzitu. Všímajte si uhol, v akom slnko dopadá do záhrady a miesta, ktoré sú, naopak, v tieni. Hoci budete zakaždým hľadať tú najslnečnejšiu lokalitu, niektoré druhy zeleniny by priame slnečné žiarenie a nevetraný skleník zahubili. Vo väčšine prípadov bude ideálnou severojužná orientácia – počas celého leta tak môžete počítať s maximom svetla. Ak však plánujete skôr zimovanie rastlín, pre ktoré sú dôležité zimné svetelné podmienky, uprednostnite východozápadný pôdorys.


Stavba a montáž
Moderné skleníky ponúkajú čo najjednoduchšiu konštrukciu vrátane zasadenia sklenených či polykarbonátových tabuliek. Ak ste majiteľom záhrady s dielňou, montáž skleníka by pre vás nemala predstavovať žiadny problém – nehovoriac o zostavení fóliovníka alebo pareniska, ktoré sú, pokiaľ ide o stavbu, ešte jednoduchšie. Ak sa rozhodnete pre kúpu stavebnice, počítajte aj s podrobným návodom.

Skleníky so základmi a bez nich
Model bez základov je vhodný na nenáročné pestovanie bez zimného vykurovania. Pri väčších, celoročne využívaných skleníkoch sa vyplatí stavba i s betónovými základmi. Kvôli premŕzaniu pôdy, samotnej kvalite podložia alebo výskytu škodcov ich vyhĺbte do minimálne 60-80 cm. Okolitý terén by mali základy prevyšovať aspoň o 20 cm, pričom ich vrchná plocha musí byť vodorovná. V opačnom prípade by sa konštrukcia krížila a na jej výplň by bol vyvíjaný zbytočne veľký tlak.

 

Pripravil: dk
Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač, redakcia


Ilustračné foto: redakcia

 

Pin It