Hojdacia sieť je skvelým vynálezom. Lavica na sedenie je dokonalá pri grilovačkách, kreslá oceníte pri posedeniach s priateľmi a hojdačku pre zábavu svojich detí alebo vnúčat. Hojdacia sieť je však tým, čo vás donúti oddychovať. 

 

hojdacia siet perex m

 

Mnohí majitelia záhradných sietí potvrdia, že nech už bol deň akokoľvek náročný, poležanie si v hojdacej sieti upokojilo ich myseľ. Všetci totiž niekedy potrebujeme vypnúť okolitý svet a zostať len so sebou a vlastnými myšlienkami. Hojdacia sieť spája všetko, čo vás dokáže príjemne naladiť – hojdanie, mäkkosť, pohodlie, relax.

 

AKÚ HOJDACIU SIEŤ POTREBUJETE?

 

Dôležité je hneď na začiatku vedieť, akú hojdaciu sieť chcete, alebo mať aspoň zbežnú predstavu o svojich nárokoch. Štandardom sú hojdacie siete pre jednu osobu s nosnosťou do 120 kg. Hojdacie siete pre dve osoby majú nosnosť obvykle do 170 kg a rodinné hojdacie siete do 200 kg. Na trhu sú aj hojdacie siete pre deti – buď pre malé batoľatá do 20 kg, alebo pre staršie deti najviac do 80 kg. Vždy rešpektujte nosnosť hojdacej siete, aby ste neriskovali nielen jej poškodenie, ale predovšetkým svoje zdravie. Ide o mimoriadne dôležitý údaj, ktorý musí byť pri hojdacích sieťach uvedený.

 

hojdacia siet 01

 

INTERIÉR ALEBO EXTERIÉR?

 

Hneď na začiatku zvážte základnú požiadavku – kde ju chcete používať? Každú hojdaciu sieť, a je jedno z akého materiálu je zhotovená, musíte počas zimných mesiacov uskladniť. Najlepšie niekde v pivnici, zimnej záhrade alebo garáži. Majte preto pripravené nejaké miesto.

 

Pokiaľ chcete hojdaciu sieť do interiéru, napríklad do zimnej záhrady, môžete si dovoliť materiály ako organická bavlna alebo veľmi jemne tkané textílie. Občas bude treba sieť vyprať, ale nikdy nenamokne v daždi a ani nebude vystavená silnému vetru.

 

Hojdacia sieť do exteriéru (záhrada, terasa a pod.) by mala byť zhotovená z odolnejších syntetických materiálov, ktoré prežijú aj občasné namočenie od vody z bazéna, aj pofŕkanie dažďom keď nestihnete hojdačku schovať niekam pod striešku. Vhodná je aj bavlna, ale tú bude nutné častejšie prať od nečistôt ako sú prach a peľ.

 

S TYČOU ALEBO BEZ NEJ?

 

Najklasickejšia hojdacia sieť je bez tyče. Keď v nej ležíte, akoby vás obalila; môžete sa do nej aj schúliť a celá vás obopne podobne ako keď sedíte v zavesenom látkovom vaku. Takáto sieť je typická pre havajské oblasti a ostatné prímorské destinácie, ktoré pôsobia tradičným štýlom. Dobre sa v nej drieme a s najväčšou pravdepodobnosťou z nej len tak nespadnete. Ľahšie sa vám bude sadať aj vstávať.

 

hojdacia siet 02

 

Sieť s tyčou je obľúbená v amerických destináciách. Plachta je akoby natiahnutá na šírku, plochejšia. Poskytuje viac miesta, ale neobopne vás. Skvelo sa na takejto sieti opaľuje (samozrejme ak ju máte pod slnkom) lebo sa môžete „natiahnuť“ a okolo rúk nezavadzia. Je trošku menej stabilná, ale máte pocit, že poskytuje viac miesta. Hojdanie v takejto sieti je trošku intenzívnejšie.

 

AKO UPEVNIŤ HOJDACIU SIEŤ

 

Ak máte pri sebe v ideálnom odstupe stromy, môžete si dovoliť upevnenie siete o dva stromy. Vzdialenosť je vždy uvedená v návode a tento údaj by ste mali vedieť ešte pred kúpou. Výrobcovia však ponúkajú aj hojdacie siete samostatne stojace s vlastnou konštrukciou, ktoré nepotrebujú stromy a môžete ich mimo sezónu používať napríklad v zimnej záhrade alebo aj v obývačke. Konštrukcia by mala byť mohutná a dostatočne široká pre bezpečné hojdanie.

 

NEVYHNUTNÁ STAROSTLIVOSŤ

 

Dôležitý je materiál hojdacej siete, ktorý by sa mal dať buď vyprať v práčke alebo očistiť vodou. Ešte pred kúpou sa informujte o možnostiach starostlivosti o novú hojdaciu sieť, aby vám vydržala dobre slúžiť čo najdlhšie. V prípade prania v práčke dodržiavajte pranie jemným pracím programom a pri teplote uvedenej na štítku. Ak máte samostatne stojacu hojdaciu sieť, o konštrukciu sa treba starať podľa toho, z akého materiálu je zhotovená; napríklad kov by ste mali občas natrieť ochranným náterom.

 

hojdacia siet 03b

 

VYSKÚŠAJTE SI JU

 

Na záver najlepšie odporúčanie – vyskúšajte si hojdaciu sieť. Možno vášmu kolegovi alebo susedke vyhovuje hojdacia sieť bez tyče, ale vám sa lepšie pozdáva hojdacia sieť s tyčou, lebo sa chcete predovšetkým opaľovať a príde vám pohodlnejšia. Možno vám nebudú vyhovovať veľké oká, lebo máte psíka a bojíte sa, že by sieť rýchlo rozpáral.

 

Výrobcovia myslia aj na tých, ktorí chcú v hojdacej sieti pravidelnejšie zaspávať výrobou hojdacích sietí z materiálov a tvarov, vďaka ktorým netrpí chrbtica. Hojdacia sieť je tak dostatočne stabilná a prispôsobená spánku.

 

Najprv by ste si mali na hojdaciu sieť ľahnúť, potom sa pohojdať a nakoniec si sadnúť s nohami von zo siete. Len tak zistíte, ktorá hojdacia sieť je pre vás ideálna.

 

Článok bol pripravený v spolupráci s internetovým obchodom so záhradným nábytkom Zanada.sk.

 

Foto: Zanada.sk

 

Pin It