Kým v nedávnej minulosti boli súčasťou najmä krajinárskych a mestských úprav, v súčasnosti sa stále viac dostávajú aj do záhrad. Gabióny, gabiónové ploty, koše a kocky. Ploty, vegetačné nádoby, schody, či lavičky, alebo okolia bazénov. Aj takéto všestranné je ich využitie.

 

gabiony velky perex

 

Gabióny sú trendové stabilné, esteticky pôsobiace drôtené konštrukcie, zložené zo zváraných dielcov, ktoré sú vyplnené najčastejšie kamenivom. Najprirodzenejšie pôsobí ako výplň prírodný kameň. Môžete si zvoliť podľa svojich predstáv, žulu, pieskovec, vápenec, andezit, kremenec, ale aj riečny štrk či bridlicu. Frakcia použitého kamenia je vždy väčšia než sú jednotlivé gabiónové oká. Aj vďaka tomu pôsobí výsledný celok veľmi zaujímavo. Je to teda akési „skrotenie“ a upratanie kopy kameňa do estetického celku.

 

Ako výplň sa používajú čoraz častejšie aj iné materiály, tie však musia prirodzene odolávať poveternostným vplyvom a byť trváce. Inak by bolo nutné materiál často opäť dopĺňať. K iným materiálom patria napríklad väčšie a hrubšie sklené črepy (napríklad farebné), staré hlinené črepníky, staré vínové fľaše, alebo hrubšie kusy (narezané polienka) dreva či kúsky kovu, napríklad aj rôzne retro „fragmenty“ ako sú nepoužívané vodovodné rúrky a ďalšie materiály industriálneho charakteru.

 

gabiony cl 2

 

Gabióny môžu pozostávať s rovnakého výplňového materiálu, alebo kombinácie aspoň dvoch materiálov. Samozrejme lepšie je voliť čo najmenej materiálov, alebo najlepšie len jeden. Netreba tiež zabúdať na výslednú farebnosť celku, ktorá by mala byť skôr jednotná. Gabióny dnes aj vďaka farebnej rozmanitosti prírodného kameňa poskytujú skutočne široké spektrum možností a tak zrejme nebudete mať problém prispôsobiť ich farebne napríklad fasáde domu.

 

NEVYHNUTNÁ BEZPEČNOSŤ

 

Oceľový drôt, ktorý je kostrou každého takéhoto dielca má najčastejšie priemer 4mm a je pozinkovaný. Dostatočne odoláva poveternostným vplyvom a ďalšie údržba nie je potrebná. Nevyhnutnou súčasťou každého väčšieho gabiónového dielca sú aj stabilizačné stĺpiky. Pri inštalácii gabiónových dielcov a plotov je potrebné kvalitné ukotvenie v pôde (betónové stĺpiky), nevyhnutná je aj príprava podložia. Aj to je základ toho, že tento prvok bude bezpečnosťou súčasťou vašej záhrady a neohrozí vás, domáce zvieratá, ani vašich hostí. Menšie gabiónové prvky nie je potrebné ukotviť, ich inštalácia v záhradnom priestore je celkom jednoduchá.

 

gabiony cl 1

 

Hoci inštaláciu tohto moderného prvku zvládne aj zručnejší domáci majster, je lepšie obrátiť sa, hlavne v prípade voľby väčších gabiónových plôch, na špecializovanú firmu. Tých na Slovensku už v tejto oblasti pôsobí niekoľko.

 

ŠIROKÉ MOŽNOSTI VYUŽITIA

 

Gabióny a gabiónové dielce mali spočiatku hlavne pravouhlý tvar, dnes sa však objavujú aj rôzne iné, viac aj oblejšie tvary, napríklad polkruhy, gabióny v tvare gule s otvorom v hornej časti (môžu slúžiť ako vegetačná nádoba). Gabíóny v adekvátnej podobe môžu byť súčasťou terénnych, napríklad svahových úprav v záhrade, dokážu plniť aj dekoračnú funkciu (umiestnenie dekroačných závesných prvkov), alebo funkčnú (lavičky, odpočívadlá, ohniská, vyvýšené záhony). Je možné kombinovať ich s ďalšími materiálmi na vrchnej strane, alebo na bokoch. Najčastejšie s ušľachtilou oceľou, no hlavne s prírodným drevom. Toto spojenie dokonca vyzerá dokonale.

 

gabiony cl 4

 

Môžete ich využiť v akejkoľvek časti záhrady, najlepšie ak budú rozmiestnené rovnomerne, ak ich chcete mať niekoľko. Samozrejme netreba to ani s množstvom gabiónov preháňať, platí to hlavne pre menšie záhrady. Ak sa pre gabióny rozhodnete nevoľte aj ďalšie typy deliacich prvkov. Výsledkom možno vašej snahy o originalitu by mohol byť chaos.

 

PREDNOSTI

 

Gabiónové prvky môžu oddeľovať od okolia, rozdeľovať záhradu, byť netradičnými priehľadmi, izolovať a chrániť pred nadmerným hlukom, alebo silným vetrom. Sú ideálne aj pre priaznivcov ekologickejšieho záhradníčenia pretože dokážu byť domovom užitočných živočíchov. Hodia sa preto aj do záhrad prírodného charakteru a do úžitkových záhrad. Inštalácia týchto trendových prvkov nie je zložitá ani dlhotrvajúca, netreba sa o ne neskôr ani špeciálne starať. Na jednom mieste vydržia desiatky rokov. Záhradám, hlavne tým modernejším, prepožičajú vždy zaujímavejšiu podobu. Nepôsobia tak násilne a neprirodzene ako ploty a dielce betónové. Pravda, je dôležité, aby príliš záhradnému priestoru nedominovali a neboli neprimerane vysoké, alebo naopak nízke. Vtedy by zanikali.

 

gabiony cl 3

 

SPOLU SO ZELEŇOU

 

Obrovskou prednosťou gabiónov je to, že sa výborne kombinujú so zeleňou. Nemali by však byť ňou obrastené, vždy je dôležité, aby časť gabiónu bola dobre viditeľná. Môžu byť kulisou pre zaujímavé výsadby rastlín, napríklad pre záhon s okrasnými trávami, cibuľovinami, pre štrkový záhon so suchomilnými trvalkami, alebo rastlinami lúčneho charakteru. Môže byť aj priamo vegetačnou nádobou. V tomto prípade je vhodné rastliny sústrediť do hornej časti. dk

Pin It