parenisko uvodV parenisku si môžete vypestovať ukážkové priesady zeleniny, kvetín, byliniek, môžete v ňom dokonca rýchliť úžitkové rastliny. V priebehu roka vám poslúži aj na rozmnožovanie drevín či trvaliek . Stať sa môže aj zaujímavým a vkusným doplnkom záhradného priestoru.


Parenisko sa vám zíde najmä vtedy, ak máte menšiu záhradu a skleník by v nej zaberal príliš veľa miesta, prípadne by pôsobil rušivo. Postaviť si parenisko sa dá veľmi rýchlo, nie je to ani finančne náročná záležitosť. Je to flexibilný prvok, v prípade potreby môžete parenisko jednoducho premiestniť inam. So skleníkom by to bolo horšie. Nedostatkom pareniska je to, že počas horúcich dní ho treba pravidelne vetrať a aj to, že dospelým rastlinám nedáva príliš veľa priestoru na rast.

 

parenisko1

 

STUDENÉ ALEBO TEPLÉ?

 

Ak uvažujete nad vybudovaním pareniska, máte viacero možností. Studené parenisko je najviac bežné a v podstate je aj pre menej skúseného domáceho majstra hračkou ho vybudovať. Prvé výsevy v ňom môžete zrealizovať už začiatkom marca a posledné asi koncom apríla. Podstatou tohto typu pareniska je zohrievanie jeho vnútra prostredníctvom slnečných lúčov, samozrejme deje sa to len počas slnečných dní. Inou voľbou, pre rastliny prijateľnejšou je parenisko poloteplé alebo teplé. V tomto prípade bude potrebné pôdne lôžko dôkladnejšie pripraviť.

 

Na skyprené dno a vrstvu lístia či iného organického materiálu treba naviesť asi 50 cm vysokú vrstvu hnoja. Z tejto vrstvy sa bude vplyvom rozkladného procesu postupne uvoľňovať teplo. Použiť môžete hnoj kravský, konský aj kozí, ideálne vždy čerstvý, mierne vlhký, nie suchý. Vrstvu hnoja treba po uložení dôkladne utužiť. Ak nemáte hnoj môžete použiť slamu, hoci efekt až tak dobrý nebude. Na vrstvu hnoja či slamy môžete potom nasypať asi 30cm vrstvu kvalitnej preosiatej zeminy. Po zhruba týždni môžete vysievať.

 

parenisko2

 

Takéto parenisko si môžete založiť už vo februári, aby ste ho mali včas pripravené. Tento typ pareniska môžete pokojne využiť aj na konci sezóny či v zime. Poslúži aj na prezimovanie koreňovej zeleniny. Po výseve a dôkladnom označení čo kde je vysiate treba parenisko zavrieť oknami a ak je chladnejšie aj zakryť rohožami.

 

VÝBER MATERIÁLU

 

Postaviť si v záhrade môžete jednoduché parenisko – to úplne vystačí, alebo dvojparenisko, ak máte v pláne pestovať viac priesad. Pareniská môžu byť rôzne veľké, pri výbere prihliadajte na to, či plánujete v parenisku predpestovať len priesady zeleniny a kvetín alebo aj uvažujete využiť tento priestor na rozmnožovanie rastlín.

 

parenisko3

 

Zvoliť si môžete pareniská s hliníkovou, murovanou alebo plastovou konštrukciou a tiež s drevenou (tieto rámy však budete musieť pravidelne ošetrovať). Z drevín sa najviac hodí drevo borovicové pretože je trvácnejšie, než napríklad smrekové. Nezabudnite, že drevené rámy pareniska na to, aby plnili svoju úlohu musia byť aspoň 5cm hrubé a dôležité je, aby boli kvalitne impregnované. Použiť môžete aj prípravok na ekologickej báze. Impregnácia zabráni alebo oddiali hnitie dreva. Rámy pareniska ak sú zhotovené z dreva môžu byť aj farebné – napríklad zelené, vďaka čomu zapadnú do záhrady.

 

Zakrytie pareniska môže byť buď sklené (hrúbka tabúľ aspoň 3mm) alebo z praktického komorového polykarbonátu. Tento materiál sa ľahko udržiava a jednoducho sa s ním manipuluje. Dnes sa predáva aj väčšina takýchto parenísk. V minulosti sa často používala aj natiahnutá hrubšia polyetýlenová fólia. Nepatrí však medzi trváce materiály, zvykne sa ľahko poškodiť a treba ju sústavne meniť. Prepúšťa však množstvo svetla, čo vyhovuje mladým rastlinám. Sklo zasa lepšie izoluje a teplo sa pod ním udrží lepšie čo je vysoko oceniteľné.

 

Tip autora:
Parenisko je najlepšie v záhrade umiestniť na slnečné a pred vetrom chránené miesto, okná by mali mať sklon k juhu, ideálny je sklon východ-západ. Dôležitou súčasťou pareniska sú tieniace rohože, využiť môžete aj rôzne tieniace nátery. Najmä počas slnečných dní je tienenie nevyhnutné.

 

parenisko4

STAROSTLIVOSŤ

 

Rastliny, ktoré pestujete v parenisku treba pravidelne zavlažovať. Pôda však nesmie byť zmáčaná a tiež nie je dobré aby zostávali dlho vlhké rastliny. Podporuje to rozvoj hubových chorôb. Dobrou prevenciou je pravidelné vetranie pareniska, ideálne v dňoch keď je bezvetrie a teplejšie.

 

Daniel Košťál
Foto: autor 

Pin It