Ako znížiť energetické náklady na domácnosť? Jedným z riešení môže byť kúpa fotovoltaickej elektrárne. Premena na energie zo slnka je ekologický a dlhodobo udržateľný spôsob získavania elektrickej energie. V lete vám môže pomôcť na ohrev vody v bazéne alebo znížiť náklady na klimatizáciu či rekuperáciu.

 

fotovoltaika1

 

Cena a návratnosť solárnych panelov závisí od rôznych faktorov. Pozreli sme sa na to, kedy sa skutočne oplatí.

Priemerná cena fotovoltaiky na jeden watt peak

Hoci vám tento údaj nepovie nič o spôsobe a náročnosti inštalácie systému, predstavuje jeden z prvých údajov, ktorý vám pomôže pri zorientovaní sa v ponukách rôznych typov fotovoltaík.

Fotovoltaika pre domácnosti

Základný typ fotovoltaiky do domácnosti je sieťový. Tento typ dokáže prepínať podľa potreby medzi energiou z verejnej siete a energiou vyprodukovanou solárnymi panelmi. V tomto systéme nie je možné energiu zbierať, prebytok jednoducho „uniká“ do verejnej siete.

Hybridný systém umožňuje okrem priameho využívanie energie aj jej kumuláciu do batérie, z ktorej ju môžete neskôr využiť.

Koľko stojí fotovoltaika?

Základná investícia, ktorú domácnosti vkladajú do kúpy a inštalácie systému fotovoltaiky, sa pohybuje najčastejšie medzi 3500 až 4000 eur.

Faktory, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu celého systému, sú výkon, typ zapojenia aj konštrukčné riešenie odvíjajúce sa od miesta umiestnenia. Cena batérie, do ktorej môžete počas slnečných dní zbierať energiu, sa odvíja od jej kapacity.

 

fotovoltaika2

 

Kedy sa fotovoltaika oplatí

Pri výbere fotovoltaiky si ako prvé pozrite priemernú spotrebu energie vo vašej domácnosti. Ak je vaša spotreba nízka, vlastná fotovoltaická elektráreň pre vás pravdepodobne nebude ekonomicky návratnou investíciou.

S tým súvisí aj veľmi častá chyba pri výbere fotovoltaiky – príliš vysoký výkon systému. Áno, čítate správne. Investícia do systému, z ktorého nespotrebujete ani 50 %, je zbytočne nákladná.

Ak vaša domácnosť ročne spotrebuje od 1500 kWh, mali by ste začať premýšľať nad kúpou solárnych panelov. Pri spotrebe od 2000 kWh sa už správne zvolená fotovoltaika celkom určite oplatí.

 

fotovoltaika3

 

Nie ste si istí, či je pre vás fotovoltaika správna investícia? Poraďte sa s profesionálmi zo spoločnosti Smartsystems.

 

Zdroj: Smartsystems

Foto: Freepik

 

PR

 

Pin It