naradieJeseň je obdobím, kedy treba v záhrade intenzívnejšie zabrať. Nevyhnutných prác v záhrade je skutočne dosť a bez správneho a kvalitného náradia sa to nedá stihnúť do príchodu prvých silnejších mrazov. Aké nástrahy má pripravené jeseň?

 

Na jeseň treba pripraviť hlavne pôdu. Ideálne je ju v úžitkovej časti záhrady poorať, aby sa prekyprila a na jar získala lepšiu východiskovú pozíciu na sadenie. Najbežnejší spôsob je použitie rýľa. S jeho pomocou sa menšie záhradky kultivujú už od nepamäti. Rýľovať veľkú záhradu je však pre chrbticu utrpenie a to aj s tým najpohodlnejším rýľom. Pre majiteľa väčšej záhrady je preto dobré porozmýšľať nad kúpou elektrickej motyčky alebo benzínového kultivátora. Tieto stroje výrazne uľahčia najnamáhavejšie jesenné práce. Kultivátory navyše šetria čas tým, že obrátenú hlinu rovno drvia a povrch zarovnávajú. Ako si kultivátor vyberať? „Pri výbere je dôležité, aby mal kvalitný motor," upozorňuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Kultivačné nože a spoľahlivá prevodovka musia zabezpečovať podľa jeho slov plynulú prevádzku aj v najnáročnejších podmienkach. Veľkou výhodou je vzhľadom na váhu stroja aj spätný chod. „Ergonomická rukoväť a univerzálne príslušenstvo sú už potom len čerešničkou na torte," uzatvára T. Nevečeřal.

 

Sadenie

 

Jeseň je aj vhodným obdobím na presádzanie trvaliek a sadenie cibuľovín ako sú tulipány, narcisy, hyacinty, snežienky, krokusy, tavolíny a rôzne druhy okrasných cesnakov. Je to hlavne preto lebo jeseň prináša potrebnú vlahu a neraz aj príjemné teplé počasie, ktoré podporuje zakoreňovanie rastlín. „Neoceniteľným pomocníkom pri prácach na záhradných záhonoch sú nepochybne rycie vidly, vďaka ktorým sa pri presádzaní trvaliek nepoškodí koreňová sústava rastlín, hovorí Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena. Pri sadení cibuliek je výborný pomocník špeciálny kolík na sadenie cibuliek, pomocou ktorého je možné dostať dostanete cibuľku do ideálnej hĺbky.

 

Strihanie živých plotov

 

Začiatok jesene je ideálne obdobie aj pre strihanie živých plotov. Tie odborníci odporúčajú strihať začiatkom leta, kedy sa skončí ich rast a tiež začiatkom jesene, aby sa kry stihli pripraviť na zimu. Základnou výbavou pre majiteľov živých plotov sú nožnice na živý plot. Natiahnutým špagátom sa označí želaná výška aj šírka plota, následne je možné strihať. Prácu si ale možno zjednodušiť a urýchliť plotostrihom. Niektoré modely sú vybavené aj teleskopickou tyčou, vďaka ktorej sa dá získať väčší dosah. Napájanie môže byť riešené prostredníctvom elektrického kábla alebo akumulátorom. Trh ponúka aj benzínové varianty, avšak akumulátory ponúkajú dostatočný komfort pri práci a hlavne bez hluku a spalín.

 

Vertikutácia

 

Počas jesene je potrebné myslieť aj na ošetrenie trávnika. Ten je obvykle po dlhom lete vyčerpaný a nevzhľadný. Na niektorých miestach môžu počas jesene byť viditeľnejšie žlté plochy, prípadne sa rozrastú buriny. To môže byť dôsledok nahromadenia sa trávnej plsti. Tá pri vrstve do 5mm ponúka síce trávniku prirodzenú ochranu, avšak ak je hrubšia, trávnik začína mať problémy s dýchaním. To môže viesť až k jeho vysychaniu. Na jar a na jeseň sa preto odporúča vertikutácia – prevzdušňovanie trávnika. V prípade malej trávnatej plochy postačia špeciálne rezacie hrable. Hroty sa vrývajú jemne do pôdy a vyťahujú z povrchu trávnika usadené ústrižky tráv, machy aj buriny. Pri väčších záhradách sa vyplatí investovať do vertikutátora, ktorý túto prácu výrazne uľahčí. Vytiahnuté časti tráv a rastlín stačí už len pohrabať a umiestniť na kompost. Trávnik sa následne zaleje , prípadne prihnojí, prázdne miesta možno pokypriť a znovu vysiať.

 

Inštalácia podzemného zavlažovania

 

Na jeseň už na zavlažovanie myslí zrejme málokto. Ale kedy inokedy si zaobstarať podzemný závlahový systém, ktorý v lete dokáže výrazne znížiť spotrebu vody pri polievaní? Inštalácia podzemného zavlažovacieho systému vyžaduje vybratie časti trávneho koberca. V konečnom dôsledku sa trávnik akoby znovu zasadil na pôvodné miesto. Na jar by potom nemusel mať dostatok času, aby sa do letných horúčav ujal. Inštalácia systému v lete predstavuje obrovské riziko vyschnutia trávneho koberca. Ak sa však trávny koberec odstráni na jeseň a nainštaluje sa podzemný zavlažovací systém, trávnik získa do jari dostatok času, aby sa znovu poriadne zakorenil. Na jar sa potom možno tešiť z krásne zeleného trávnika, ktorý sa bude navyše aj sám zalievať.

 

Zazimovanie ovocných stromov

 

Príchod jesene znamená aj zastrihávanie viničov a ovocných stromov. Na túto činnosť postačia záhradné nožnice a know how, aby sa stromy pri strihaní nepoškodili. Pri starších stromoch sú oceniteľné ráčňové nožnice, ktoré pomocou páky zvyšujú silu alebo možno aj menšiu reťazovú pílu. Po ostrihaní sa odporúča natrieť kmene ovocných stromov vápenným mliekom. Biela farba nepohlcuje slnečné lúče natoľko, aby dochádzalo k prehriatiu. Náter dokáže zabezpečiť zníženie ohrievania asi o päť stupňov, čo zníži následne teplotný rozdiel medzi slnečnými dňami a mrazivými nocami. Riziko popraskania kôry je potom oveľa nižšie.Pred samotným náterom zo stromu je treba oškrabať starú, odumretú kôru. Dávať si ale treba pozor, aby sa neporanila mladá kôra pod ňou. Pred oškrabavaním si je dobré zaobstarať starú plachtu alebo nepoužívanú obliečku na perinu a rozprestrieť ju okolo kmeňa. Hneď po skončení je dobré kôru spáliť. Môžu sa v nej totiž nachádzať zárodky škodcov.

 

Čistenie záhrady

 

Záhrada je obvykle na jeseň plná nečistôt. Mnohé sú síce organického pôvodu, no ich prítomnosť v záhrade kazí celkový estetický dojem a neprospieva ani samotnému trávniku. Možností ako sa zbaviť napadaných listov je viacero. Rokmi osvedčené sú staré dobré hrable, lopata alebo vidly a fúrik. Zaobstarajte si ale možno aj efektívneho pomocníka - záhradný fúkač. Tieto sa stávajú čoraz populárnejšie. Umožňujú pohodlné upratanie záhrady s minimom námahy. „Pri výbere fúkača odporúčam kupovať stroj aj s funkciou vysávania a zberným košom," vysvetľuje B. Drobný. Vďaka tomuto zariadeniu je možné pohodlne nafúkať lístie na jednu kopu a následne ho jednoducho vysať. Novšie modely sú vybavené a drtičom listov, čo spôsobí, že sa odpadu do koša zmestí viac a je tak možné pracovať dlhšie bez prestávky. V ponuke trhu je už viacero druhov záhradných fúkačov. Základné rozdelenie je na elektrické, benzínové a akumulátorové. Nevýhodou elektrických je obmedzujúci kábel a pri benzínových je to zas hluk a spaliny. Naproti tomu neustále sa zlepšujúce vlastnosti akumulátorových strojov ponúkajú skĺbenie toho najlepšieho, čo oba predchádzajúce varianty prinášajú - pohodlie práce bez kábla a tichý chod elektrického motora.

 

Zdroj: Gardena

Pin It