rylPre niektorých je rýľovanie relax, pre iných nutné zlo. Záleží však aj na kvalitnom náradí. S trendovými rýľmi je radosť pracovať. Rýľ je užitočným a potrebným náradím a jeho výber netreba podceniť.


Ak sa rýľ má používať častejšie a dlhšiu dobu, vyplatí sa investovať do drahšieho, značkového modelu. Má to množstvo výhod a tou hlavnou je to, že práca s takýmto rýľom nie je až tak namáhavá. Poobhliadnuť sa vyplatí aj po trendových riešeniach. Novšie typy rýľov sú napríklad navrhnuté tak, aby výrazne zjemnili a uľahčili ťažké práce v záhrade spojené predovšetkým s obrábaním pôdy. Môžu sa vyznačovať extra širokou rukoväťou, ktorá umožňuje kontrolované usmerňovanie sily pri práci.

 

Na výber sú v prípade rýľov obvykle dva tvary rukovätí: v tvare písmena D a T. V zásade platí, že rukoväť v tvare D je odolnejšia, pevnejšia a praktickejšia. Vďaka nej je však rýľ ťažší čo nie každému vyhovuje. Naopak rukoväť v tvare T je ľahšia, to platí aj o samotnom rýle. S týmto rýľom sa ale pracuje menej komfortne. Výhodou môže byť len jeho priaznivá cena. Novšie náradie býva vybavené aj tlmičom nárazov. Ten zmierňuje spätné nárazy, napríklad v prípade nárazu na kameň pri zapichovaní rýľu do zeme. Inováciám sa nevyhýba ani stúpadlo, ktoré môže byť vyrobené z pevného plastu. Je dostatočne veľké a pevné, aby dokázalo predísť neúmyselnému skĺznutiu nohy pri práci a následnému úrazu.

 

Rýľ sa v záhrade používa nielen na rýľovanie a obrábanie pôdy, ale aj pri výsadbe rastlín, ich presádzaní, alebo aj rozmnožovaní delením. Uplatní sa pri drevinách, trvalkách, ale aj okrasných trávach. Nevyhnutný je aj vtedy, ak je záhrady výlučne úžitková. Potrebujú ho aj majitelia zatrávnených záhrad.

 

Pokiaľ rýľ s rovným ostrím sa hodí na vykopávanie stromov a krov, tiež na prácu s ľahkou, piesočnatou zeminou, špicatý rýľ sa zíde ak je v záhrade kamenistá alebo ílovitá pôda. Aj často ponúkaný zaoblený rýľ sa hodí na prácu s ľahšou zeminou. Pri výbere rýľov do záhrad tiež treba zohľadniť dĺžku násady. Tá by mala byť taká, aby práca nespôsobovala zdravotné problémy z dôsledku hrbenia pri práci. Ideálne je vybrať takú násadu, ktorá je primeraná k výške osoby, ktorá s takýmto rýľom bude najčastejšie pracovať. Vo všeobecnosti platí, že horný koniec násady by sa mal nachádzať vo výške pupku dospelého človeka. Dnes je sa možné stretnúť aj pri rýľoch s praktickou teleskopickou násadou, ktorú je možné nastaviť podľa potreby do požadovanej výšky. Násada môže byť vyrobená z pevného nelámavého plastu, ocele, často aj z dreva.

 

dk
Ilustračné foto: Gardena

Pin It