Neskorá jeseň je poslednou príležitosťou na zazimovanie záhrady, dvora, príslušenstva a tiež záhradného nábytku. Poradíme vám ako na to.

 

kaercherfoto

 


Dôležitou súčasťou starostlivosti o terasu je kontrola stavu materiálu. Majte na pamäti, že z menších prasklín sa v zime môžu vytvoriť väčšie trhliny. Ak teda na terase objavíte drobnejšie poškodenia, je dôležité vyriešiť opravy ešte predtým, ako prídu prvé mrazy. Následne sa môžete pustiť do údržby terasy. Zazimovanie začína odložením záhradného nábytku, premiestnením chúlostivejších rastlín a prekrytím hojdačiek, aby na ne nepršalo.


Následne môžete začať terasu čistiť. Pokiaľ ste údržbu drevenej terasy počas leta zanedbávali, odporúčame najprv očistiť dosky čistiacim prostriedkom, ktorí rozpustí nečistoty. K obľúbeným pomocníkom údržby akejkoľvek terasy patria vysokotlakové čističke s pridaným čističom plôch. Treba mať ale na pamäti, že drevené plochy terasy čistia šetrnejšie; vhodným pomocníkom je vysokotlakový čistič s možnosťou regulácie tlaku vody.


Zazimovanie záhradného nábytku a náradia


Ak chcete, aby vám záhradný nábytok poslúžil aj budúci rok, je potrebné dôkladne ho vyčistiť a uskladniť. Plastový nábytok aj z dôvodu mrazov uskladnite vo vnútorných priestoroch záhradného domčeka, pivnice alebo povaly. Ostatné druhy nábytku, ak nie je možnosť uskladnenia inde, dôkladne očistíte a prekryte fóliami , ktoré sú určené na zazimovanie nábytku.


To isté platí aj o záhradnom náradí. Dôkladne ho očistite, nánosy pôdy a inej nečistoty totiž znižujú životnosť náradia a zvyšujú prašnosť v odkladacom priestore. Súčasťou starostlivosti o náradie je taktiež jeho servis, ktorý pozostáva z naostrenia tupých hrán, naolejovania drevených častí alebo ošetrenia lakom. Nemali by ste zabúdať ani na skontrolovanie funkčnosti náradia, v prípade potreby odporúčame dotiahnutie uvoľnených častí. Záhradnú techniku na zimu odložte tak, aby nebola vo vlhku, na mrazu a v dosahu stekajúcej vody. Ideálne miesto je záhradný domček alebo iné vnútorné priestory.


Čistenie chodníkov


Azda najviac viditeľnou súčasťou jesenne v záhrade je lístie, ktoré je niekde vítané, inde ho treba odstrániť. Najdôležitejšie je udržiavanie čistoty terasy, prístupovej cesty a chodníkov. Ak naprší, napadnuté lístie vytvorí mazľavú šmykľavú vrstvu, ktorá je nebezpečná a ľahko môže prísť k úrazu. Navyše, na dlažbe vytvára nevzhľadné fľaky. Ako teda na efektívne upratovanie lístia?


Klasické hrable dnes už môžete nahradiť až päťkrát rýchlejším zametacím strojom, napríklad Kärcher S 650 2v1, ktorý má v štandardnej výbave dve postranné kefy pre suché zametané nečistoty a dve doplnkové postranné kefy s tvrdšími štetinami, ktoré sú špeciálne navrhnuté na uvoľňovanie a zametanie vlhkých nečistôt zo zeme. Jeho používanie sa oplatí od plochy 40 m². Zametací stroj dopravuje nečistoty priamo do nádoby na nečistoty s objemom 16 litrov, preto nie je potrebné pri fúkaní vetra začínať odznova. Extra dlhé štetiny postranných kief sa postarajú o dôkladné vyčistenie i na hranách obrubníka alebo stenách domu. Výškovo nastaviteľné držadlo v 2 polohách s termoukoväťou možno optimálne prispôsobiť výške postavy užívateľa a v prípade potreby ho sklopiť - pre uloženie nenáročné na miesto. A ako bonus, počas práce so strojom nie je potrebné sa ohýbať a ruky budete mať čisté.

 

Zdroj a foto: Kärcher

 

Pin It